„Santaka“ / Sąsajas tarp kačių vakcinų ir navikų pastebėjusi veterinarė: šeimininkai turėtų žinoti vieną dalyką / Augintinis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Augintinis

Dalinkitės:  



Sąsajas tarp kačių vakcinų ir navikų pastebėjusi veterinarė: šeimininkai turėtų žinoti vieną dalyką


Kai prieš 7 metus veterinarijos gydytoja Ligita Zorgevica-Pockeviča pamatė ant savo katės šono nedidelį vos kelių milimetrų guzelį, per daug nesijaudino. Tačiau darinys sparčiai augo ir jau netrukus katę teko operuoti. Histologinis tyrimas patvirtinimo baisiausius nuogąstavimus – fibrosarkoma, navikinė audinių liga. Vos po kelių savaičių navikas atsinaujino ir net keturios vėlesnės operacijos neišgelbėjo augintinės gyvybės.

Šiandien veterinarė L. Zorgevica-Pockeviča įsitikinusi, kad skiepijant jos katę kitokios sudėties vakcinomis, fibrosarkomos riziką galima buvo sumažinti, ir siekia, kad kuo mažiau šeimininkų susidurtų su kačių povakcinacine fibrosarkoma.

Navikai neretai atsiranda vakcinacijos vietoje

Sąsajos tarp kačių fibrosarkomos ir vakcinose naudojamų imuninį atsaką sustiprinančių medžiagų, vadinamųjų adjuvantų, pastebėtos maždaug prieš 20 metų. Tačiau Lietuvoje, kur katės nuo pasiutligės, leukemijos ir kitų virusinių ligų masiškai pradėtos skiepyti palyginti neseniai, ši tendencija – nauja.

„Svarbu pažymėti, kad ne kiekviena reguliariai, tvarkingai skiepijama katė suserga fibrosarkoma, tad ligos tikimybė nėra100 proc.Tai priklauso ir nuo katės sveikatos, organizmo atsako į vakcinas. Be to, fibrosarkoma pasireiškia ne iš karto, o po ilgesnio laiko, 8–10 metų, ir ja dažniau serga vyresnio amžiaus – 7–10metų katės. Tai apsunkina statistikos rinkimą, ypač Lietuvoje, kur kačių onkologiniai susirgimai, kitaip nei virusiniai, neregistruojami. Tačiau gana aiški tendencija, kad navikai neretai atsiranda būtent toje vietoje, kurioje buvo leista vakcina. Be to, tikimybė, kad katė susirgs šia liga, padidėja, jeigu gyvūnas kasmet skiepijamas vakcinomis su adjuvantais“, – sako L. Zorgevica-Pockeviča ir paaiškina, kad fibrosarkomos navikai nebūtinai yra piktybiniai. Tačiau ši liga pavojinga tuo, kad navikas giliai įauga į šalia esančius minkštuosius audinius.



„Tokio naviko šalinimo principai yra agresyvūs – tai reiškia, kad jei naviko skersmuo 2 cm, aplink reikia pašalinti dar 5 cm, iš viso – 12 cm audinių. Turint omeny, kad šiuos audinius labai sunku atkurti ir užtikrinti gyvūno gerovę, fibrosarkomą galima prilyginti mirtinai ligai. Jei navikas jau didesnis, trukdo gyvūnui įprastai judėti, tupėti ir t. t., vienintelė išeitis dažnai yra eutanazija“, – pasakoja veterinarijos gydytoja.
gana aiški tendencija, kad navikai neretai atsiranda būtent toje vietoje, kurioje buvo leista vakcina.


Svarbu tinkamai parinkti skiepų vietą ir pačias vakcinas

Šiuo metu, atsižvelgiant į sąsajas tarp navikinių kačių susirgimų ir adjuvantų, kates rekomenduojama skiepyti tarp menčių, kaklo srityje ir galūnėse – kiek įmanoma žemiau. Taip parinktos vakcinacijos vietos palengvina fibrosarkomos gydymą, jei liga pasireiškia.

Tačiau pats svarbiausias dalykas, kurį turėtų žinoti šeimininkai, planuojantys vakcinuoti savo katę, kad rinkoje yra vakcinų be adjuvantų. „Kol kas Lietuvoje kačių savininkai dažnai nežino šio fakto ir apskritai neturi pakankamai informacijos apie skirtingas vakcinacijos galimybes. Savo ruoštu veterinarijos gydytojai, nenorėdami atbaidyti šeimininkų nuo būtinų gyvūnui skiepų, ne visada papasakoja, koks gali būti šalutinis vakcinų poveikis, – sako L. Zorgevica-Pockeviča ir priduria, kad pastebi ir teigiamų tendencijų: – Pirmoji, daugėja veterinarijos gydytojų, kurie renkasi dirbti tik su vakcinomis be adjunvantų, nors šios vakcinos – brangesnės už įprastas. Antroji, šeimininkai, išgirdę apie galimą vakcinų su adjuvantais šalutinį poveikį, neišsigąsta skiepijimo. Priešingai – didžioji dalis nusprendžia investuoti į gyvūno gerovę ir skiepija jį saugesnėmis vakcinomis.“



Reikėtų įprasti teirautis apie augintinių vakcinas ir vaistus

Ateityje vakcinos turėtų tapti saugesnės, tačiau tai sunku pasiekti be šeimininkų dėmesio ir domėjimosi tuo, koks galimas vaistų ir skiepų šalutinis poveikis, įsitikinusi pašnekovė. „Be abejo, to siekia ir patys vakcinų gamintojai, tačiau nuo šio proceso neatsiejamas šeimininkų įsitraukimas ir geranoriškumas. Šiuo metu Lietuvoje su veterinarais ilgiau pabendrauja, pasitaria retas šeimininkas. Pasitaiko net atvejų, kai šeimininkai teigia geriau žinantys, kaip jaučiasi augintinis ir kas jam gresia, o kas – ne. Mūsų visuomenėje vis dar gaji nuomonė, kad jeigu kačiukas arba šuniukas gerai jaučiasi, laksto, ėda – jis sveikas ir jokių patarimų ar tyrimų jam nereikia. Tačiau, žinoma, gyvūno, kaip ir žmogaus, sveikatos būklę labai sunku įvertinti nesant gydytoju, o kokybiška bet kokių ligų prevencija neįmanoma, jeigu nėra dialogo“, – pabrėžia L. Zorgevica-Pockeviča.



Publikuota: 2019-06-28 11:09:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai