„Santaka“ / Danielių priežiūra tik iš pirmo žvilgsnio atrodo lengva / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Šiuo metu jaunojo ūkininko Algirdo Bagušinsko valdose ganosi per trisdešimt danielių.

Autoriaus nuotr.


Danielių priežiūra tik iš pirmo žvilgsnio atrodo lengva

Andrius GRYGELAITIS


Gižuose gyvenantis jaunasis ūkininkas Algirdas Bagušinskas daugiau nei prieš trejus metus pradėjo laikyti danielius. Iš pradžių jaunas vyras galvojo, kad jų priežiūra nebus sudėtinga, tačiau didėjant bandai raguočiai ėmė reikalauti vis daugiau dėmesio.



Nuo sliekų iki danielių

Buvusio rajono mero sūnus vienintelis šeimoje susidomėjo žemės ūkiu. Kaip jis pats pasakojo, imtis papildomos veiklos paskatino keletas priežasčių. Visų pirma, norėjosi tinkamai išnaudoti turimą 8 hektarų žemės sklypą, kurį reikėdavo kasmet nušienauti. Be to, viliojo ir noras šiek tiek užsidirbti.

Iš pradžių A. Bagušinskas svarstė apie sraigių ar sliekų auginimą, tačiau pradėjęs atidžiau domėtis šių verslų perspektyvomis suprato, kad veiklos reikalauja nemažų investicijų, o dėl atsipirkimo kilo daug abejonių.

„Pavyzdžiui, sraigėms reikia įrengti specialias patalpas su kondicionieriumi žiemai, taip pat šiltnamį, aptvarą lauke, o kur jas galima realizuoti, taip ir neišsiaiškinau. Su sliekais panašiai: būtų tekę įsigyti kokias apleistas fermas ir ten juos auginti“, – pasakojo netradiciniais verslais domėjęsis ir auginti danielius apsisprendęs vyras.



Besidominčiam įvairiomis žemdirbystės galimybėmis, ūkininkui A. Bagušinskui teko nemažai bendrauti su pažįstamais, auginančiais danielius. O tokių žmonių Algirdo aplinkoje yra ne vienas. Būtent jie ir paragino gižietį auginti šiuos raguočius.

„Dar svarsčiau, kas geriau, danieliai ar elniai, tačiau supratau, kad su elniais – daugiau vargo. Jiems reikia aukštesnių ir stipresnių tvorų, vadinasi, ir investicijos būtų didesnės. Be to, danieliai nėra tokie išrankūs pašarams kaip elniai ar stirnos“, – pasirinkimo motyvus atskleidė pašnekovas.

Didina būrį

Nusprendęs auginti danielius, A. Bagušinskas turėjo tvora aptverti maždaug 3 ha plotą. Šis procesas užtruko kone du mėnesius. Į aptvarą gižietis iš pradžių parvežė 5 raguočius, įsigytus iš draugų Marijampolės savivaldybėje. Vyras juokavo, kad tvorą užtverti buvo lengviau nei parsivežti gyvūnus.

„Danieliai – labai baikštūs. Juos į savo valdas vežiau po vieną. Pirmą ar antrą gyvūną pagauti dar nėra labai sunku, tačiau vėliau kiti supranta, kas laukia, ir sučiupti juos pasidaro sudėtinga“, – tikino Algirdas.



Šiandien aptvaras juosia 8 ha plotą, o jame ganosi 33 danieliai. Anksčiau dalis šių žemių buvo pelkėtos, tad teko jas nusausinti, o sklypą – išpilti. A. Bagušinskas iškasė kūdrą, kurioje gyvūnai gali atsigerti. Jis tikino, kad jos labai reikėjo, nes, priešingu atveju, vandenį raguočiams būtų tekę vežti bent du kartus per savaitę.

Plėsdamas ūkį Algirdas pasinaudojo Europos Sąjungos parama, skirta smulkiesiems ūkiams. Už ją jaunas vyras įsigijo dalį tvoros, kelis danielius bei traktorių. Jis ketina raguočių bandą padidinti bent iki pusšimčio, nors, jo teigimu, aptvare galėtų tilpti ir dar daugiau.

„Skaičiau, kad hektare vienu metu galėtų ganytis iki 25 danielių. Vadinasi, mano valdose jų galėtų būti iki 400. Vis dėlto manau, kad šie skaičiai nėra visiškai tikslūs. Galvoju, kad daugiau kaip pusantro šimto čia netilptų“, – svarstė gižietis.

Darbo daugėja

Iš pradžių A. Bagušinskas manė, kad danielių priežiūra nereikalaus tiek dėmesio, kiek šiems gyvūnams jo reikia dabar. Pirmus kelerius metus šeimininkas pas juos vykdavo vos kelis kartus per savaitę, o dabar – kasdien. Gižietis juokavo, kad ankstesniais metais net žolę aptvare tekdavo nupjauti, nes raguočiai paprasčiausiai nespėdavo nuėsti. Šiemet – pirmi metai, kai pjauti nereikėjo.



„Anksčiau jie net atneštiniam maistui būdavo labai išrankūs, ne viską suėsdavo. Dabar situacija kardinaliai pasikeitusi“, – juokėsi pašnekovas.

Iš pradžių pašarą savo augintiniams šeimininkas pirkdavo, tačiau pastaruoju metu jaunasis ūkininkas susibičiuliavo su keliomis įmonėmis, kurios jam atiduoda nurašytą produkciją.

„Sunkiausia apsirūpinti pašaro atsargomis žiemai. Reikia šieno, kurį perku, runkelių, avižų. Pastarųjų išvalas atiduoda pažįstami žemdirbiai. Jiems gerai, kad nereikia išmesti, o mano augintiniams išvalos labai naudingos“, – pasakojo Algirdas.

Nors danielius augina jau ketvirtus metus, iki šiol dar nė vieno nerealizavo. Tiesa, vieną gyvūną teko likviduoti, kai ragai įstrigo obelyje, o bandydamas išsilaisvinti jis labai smarkiai susižalojo.

Gižietis pasakojo pirmus danielius bandysiantis realizuoti rudenį. Kol kas jis negalvoja, kur ir kaip tiksliai tai padarys, tačiau tvirtino tikintis, jog viskas išsispręs savaime. A. Bagušinskas taip pat svarsto apie kooperaciją su kitais raguočių augintojais.

Pašnekovo planuose yra ir gyvūnų skerdyklėlė. Tiesa, ją norėtų įsirengti už europines lėšas, todėl bandys ieškoti paramos galimybių.



Publikuota: 2019-07-01 10:24:28

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai