„Santaka“ / Keliaujantys architektai pagyvino Gražiškių gyvenimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-07-25 16:31

Dalinkitės:  


Savanoriai ir jaunieji gražiškiečiai vieni kitus mokė dirbti su įvairiais įrankiais.

Autorės nuotr.


Keliaujantys architektai pagyvino Gražiškių gyvenimą

Eglė MIČIULIENĖ


Gražiškių erdvės pasipildė naujais įrenginiais, o bendruomenė dar labiau suartėjo. Tokių smagių pokyčių atnešė į Suvalkiją atvykusi šauni jaunų kūrybingų žmonių komanda.



Pasikvietė bendruomenė

Žalioje Gražiškių miestelio erdvėje šalia tvenkinio prieš savaitę atsirado naudingų įrenginių. Čia pastatyta erdvi daugiafunkcė pavėsinė, originalūs suoleliai, sumūrytas nedidelis akmeninis aukuras, tvenkinuko link veda spalvingas medžio trinkelių takas.

Seniūnė Ramutė Didvalienė džiaugiasi, kad gražiškiečiai turėjo galimybę pasinaudoti jaunų žmonių rengiamu projektu – Keliaujančiomis architektūros dirbtuvėmis.

Tai per vasaros atostogas vykstantis projektas, kurio metu kelios architektų ir menininkų komandos lanko mažus miestelius skirtinguose Lietuvos regionuose. Čia jos rengia 5 dienų kūrybines dirbtuves vaikams bei jaunimui, tuo pat metu įtraukdamos ir didelę vietinės bendruomenės dalį. Jaunimas viešosiose erdvėse kuria mažosios architektūros elementus. Dar vienas projekto tikslų – miestelio bendruomenės, kuri kurs ir naudosis šia erdve, aktyvinimas.

Keliaujančias architektūros dirbtuves į miestelį pasikvietė Gražiškių bendruomenės atstovai. Tokių kvietimų iš įvairių Lietuvos vietų savanoriai gavo net 83. Smagu, jog iš jų kūrybinėms stovykloms atrinkus 7 miestelius tarp jų pateko ir Gražiškiai.




Imliausi naujoms idėjoms

Keliaujančių architektūros dirbtuvių komanda teigia, kad vaikai provincijoje yra silpniausia, labiausiai pažeidžiama dalis, kuri dažniausiai neturi savo balso kuriant miestelio aplinką. Tačiau kartu tai – naujoms idėjoms imliausia bendruomenės dalis, todėl ir dirbama su jais.

Tad liepos 16 d. į Gražiškius autobusiuku atriedėjusi dešimties savanorių menininkų, architektų ir jaunimo darbuotojų komanda iškart čiupo jautį už ragų.

Buvo sukviesti vietiniai vaikai, jaunimas ir visi kartu patraukė apžiūrėti Gražiškių. Tuomet pasitarta, ko ir kur jaunuomenė norėtų – o ji išreiškė pageidavimą beržynėlyje prie miestelio tvenkinio turėti pavėsinę, aukurą, takelį, kitaip tariant, smagią poilsio erdvę.

– Vaikai nupiešė tai, ko jie nori, o mes, tuos norus apibendrinę, padarėme būsimos erdvės brėžinius. Stengėmės projektuoti taip, kad visi elementai atrodytų originaliai, daugiau niekur nei tokių suoliukų, nei tokios pavėsinės nebūtų, – pasakojo komandos kuratorė Gintarė Ivanovaitė.



Gražus rezultatas

Darbo buvo daug, o laiko norams įgyvendinti – labai mažai, tad savanoriai plušo nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro, miegui tarp darbų ir aptarimų palikdami vos keletą valandų.


Komandai talkininkaujantis jaunimas buvo įvairaus amžiaus: nuo... 3 iki 18 metų, iš viso – per 20 vaikų. Prisidėjo ir mažųjų mamos.

Rezultatas išėjo puikus. Štai pavėsinė, anot seniūnės, ne šiaip pavėsinė, kurioje prisėsti gali vaikus į lauką išsivedusios močiutės. Į šio įrenginio vidų galima įlįsti pažaisti ar pasislėpti nuo lietaus, galima ant stogo užlipti virvėmis, ant viršaus telpa susėsti visas būrys vaikų, o žemyn įmanoma smagiai nučiuožti ant užpakalio – tam ir skirtas nuolaidus slidžios plokštės stogas. Iki tvenkinio veda spalvotas rąstinių „blynų“ takas. Spalvingi suoliukai – originalūs, jų kojos sudėliotos iš kaladėlių.

– Šie įrenginiai – tai įrodymas, kad vaikai viską geba, tik reikia jais pasitikėti ir jiems padėti, – šypsojosi G. Ivanovaitė.

Iš tiesų pagalbos reikėjo. Stebint iš šono atrodė, jog ši stovykla savanoriams jaunuoliams – tikras išbandymas. Mat reikėjo ne tik suburti vietinius, sukurti originalius įrenginius, bet ir prižiūrėti, kaip vaikai dirba. O dirbo jie ir su elektriniais pjūklais, šlifuokliais, ir su kitais pavojingais įrankiais, tačiau visą laiką buvo labai kantriai ir atidžiai stebimi bei padedami. Tokios kantrybės galėtų pasimokyti net ir tėvai, kurie kartais tiesiog nustumia savo vaiką į šoną ir darbą geriau padaro patys, nes taip – greičiau ir paprasčiau. O vaikas, žiūrėk, kitąkart ir nepasisiūlys padėti...


Tačiau savanoriai, kurie yra ne statybininkai, o menininkai ir architektai, juokėsi, kad buvo ir geriau už juos su įrankiais mokančių dirbti vaikų. Taigi pamokos buvo abipusės.



Visi liko patenkinti

– Smagu, kad miestelis buvo pilnas veiksmo, kad vaikai buvo užimti naudinga veikla, kad atsirado įdomi pavėsinė. Be to, labai pasijuto bendruomeniškumas. Penkias dienas visus stovyklos dalyvius, atvykusius ir vietinius, reikėjo pamaitinti, tad mamos virė, kepė, organizavo, kur ką gauti. Prikasėme bulvių savo daržuose, sunešėme kopūstų ir morkų, surinkome nesuvalgytas uogienes. Tokia bendra veikla visus labai sutelkė, – kalbėjo R. Didvalienė.

Patys savanoriai džiaugėsi, jog gražiškiečiai – draugiški ir paslaugūs žmonės.

– Jei ko trūko – kreipėmės į seniūnę ar bendruomenės pirmininkę ir tuoj pat viską gavome. Seniūnija davė medienos, vietiniai gyventojai ne tik visus maitino, bet ir atvežė akmenų, žvyro, įrankių, traktoriumi praarė velėną takui įrengti, – šypsojosi G. Ivanovaitė.

Keliaujančios architektūros dirbtuvės mūsų rajone buvo įsikūrusios ir pernai vasarą. Tąkart darbuotasi Patilčiuose ir padaryta didžiulė pakyla – daugiafunkcis įrenginys medžiuose.

Šįkart jau „pridavę“ vietinei gražiškiečių „komisijai“ savo savaitės darbus, grįždami namo savanoriai užsuko ir į Patilčius susitikti su jaunimu, apžiūrėti, kaip atrodo pernai įrengtos ir dabar jau vietos bendruomenės patobulintos laipynės.

O į projektą šiemet nepatekusius miestelius architektūrinės dirbtuvės kviečia nenusiminti ir atrankoje dalyvauti kitais metais.





Galerija: Gražiškiai




Publikuota: 2019-07-25 16:31:49

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai