Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Žydrūnė ir Giedrius Survilai sako, kad šįmet užaugintų pomidorų derlius – jų komandinio darbo rezultatas.
Autorės nuotr. Darbšti šeima susižavėjo nehibridinių pomidorų auginimu
Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Vilkaviškyje gyvenantys Žydrūnė ir Giedrius Survilai savo nedideliame šiltnamyje šįmet užaugino įvairiaspalvių pomidorų derlių. |
Žavi ne tik spalvomis
Ant šeimos stalo puikuojasi ne tik raudoni, geltoni, oranžiniai pomidorai, bet net ir šokolado spalvos ar violetiniai pūstašoniai. Pasak šeimininkų, jie žavi ne tik neįprastomis šiai daržovei spalvomis, bet ir skirtingais skoniais.
„Jau seniai savo darže užsiauginame visko patys, o šįmet susižavėjome grynaveisliais pomidorais. Tai – ne hibridai, o natūraliai augančios daržovės. Išties atradome nuostabių veislių, kurios mus sužavėjo ir paskatino jas auginti“, – pasakojo Žydrūnė.
Komandinis darbas
Neįgaliojo vežimėlyje nuo vaikystės sėdinti Žydrūnė internete renka informaciją apie pomidorus, jų auginimą bei priežiūrą, o vyras Giedrius prižiūri daigus, skabo atžalas, laisto ir visaip lepina. Žodžiu, prie šių daržovių auginimo triūsia kaip komanda. Žmona kaupia žinias, o vyras jas panaudoja ir įgyvendina praktiškai. Taip, abu pasitardami, jie iš sėklų, parsisiųstų iš įvairių internetinių parduotuvių, užaugino apie 30 veislių pomidorų. Jų šiltnamyje puikuojasi tokių egzotiškų pavadinimų augalai kaip „Pink siberian tiger“, „Blue beauty“, „Alice’s dream“, „Smaragd purple“, „Russo sicilian togeta“, „Chocolate stripes“, „Ananas noire“, „Wild card blue“, „Korean long“, dar „nykštukų“ veislė „Dwarf blazing beauty“ (augalo aukštis – nuo 40 cm iki 120 cm). Survilų darže dera ir ne tokie reti, bet šeimininkams labai patinkantys „Altaisky oranzevyj“ bei „Kozula156“, kurie labai tinka konservavimui, taip pat ypač dideli ir saldūs „Kolchoznaja koroleva“ ir „Lithuanian“. Kaip pasakojo Žydrūnė, dar yra ir kitų veislių pomidorų, kurių šiemet nespėjo pasodinti, nes per vėlai parsisiuntė sėklų, bet planuoja iš jų gauti derlių kitais metais.
Atsakinga už sėklas
Moteris rodė, kaip ruošia medžiagą sėjimui iš šįmet patikusių veislių pomidorų. Kartu su minkštimu išimtas sėklas palaiko porą dienų stiklainėlyje, kur, kaip pati sako, jas paraugina, o paskui džiovina ant medžiagos skiautės, vis pamaišydama šaukšteliu, kad sėklytės nepriliptų. Paskui kiekvienos veislės sėklas sudeda į popierinius maišelius ir tvarkingai užrašo kiekvienos pavadinimą. Veikti yra ką, bet Žydrūnei toks darbas patinka. Ji atsakinga už naujus sėklų rinkinius kitų metų derliui.
„Mūsų šiltnamis matyti nuo kelio, tai praeidami kaimynai klausia, kodėl neskiname pomidorų, kad pūdome ant šakų, nes tie tamsių spalvų atrodo tikrai įdomiai. Mes visus kviečiame pasižiūrėti, duodame ir paragauti. Patys valgome, darome mišraines, be to, esame atsirinkę, kurie tinka prie lašinių, o kurių skonis toks lyg desertinis ir labiau dera su aliejumi ar grietine“, – apie savo naują pomėgį pasakojo Žydrūnė.
Augins tik nehibridus
Giedrius jai antrino, jog dabar, kai atrado šiuos pomidorus, hibridinių veislių atsisakysią, nes grynaveislių net kvapas ir skonis daug geresnis.
Kuo skiriasi hibridinės veislės nuo nehibridinių? Pirmosios yra sukurtos žmonių, kryžminant skirtingų savybių augalus ir atrenkant geriausias ypatybes paveldėjusius palikuonis. Paprastai kryžminimas yra kryptingas, veisėjas turi viziją apie norimą rezultatą. Pavyzdžiui, naujas augalas veda saldžius vaisius ir yra atsparus kokiam nors virusui. Hibridinių pomidorų minusas yra tas, kad jų išaugintos sėklos nepaveldi motininio augalo savybių, „vaikų“ savybės yra linkusios krypti į vieno iš „tėvų“. Tad, norint auginti tokius pomidorus, tenka jų sėklas pirkti. Tačiau jas rinktis verta, nes yra išvesta daugybė labai skanių, atsparių ligoms, įdomių spalvų bei formų veislių.
Nehibridiniai pomidorai apsidulkina patys ir jų savybės paveldimos iš kartos į kartą. Nukrypimai nuo originalių ypatybių gali įvykti laikui bėgant, jei surenkamos ne pačios geriausios sėklos arba dėl mutacijos. Nehibridinius pomidorus renkasi tie, kas mėgsta klasikinį skonį ir nori būti tikri, jog iš sėjinukų išaugs toks pats augalas. Na ir, aišku, nereikia pirkti sėklų, nes jų galima pasidauginti patiems.
Domisi visomis naujovėmis
Pasak Giedriaus, pradėjus domėtis paaiškėjo, kad dabar turbūt galima suskaičiuoti tūkstančius pomidorų veislių, tad išsirinkti kelias nedideliam šiltnamiui yra tikrai sunku. Skirtingos spalvos, skoniai, lepumas, derlingumas ir daugybė kitų savybių, kurias reikėtų įvertinti renkantis veisles. Survilai šįmet išbandė tik kelias dešimtis naujų, bet sustoti anaiptol neketina.
Apskritai sutuoktiniai domisi visomis prieinamomis sodo ir daržo naujovėmis. Į savo nedidelį sklypelį jie stengiasi pasodinti kuo daugiau skirtingų augalų, kuriuos prižiūri su meile, netgi lepina. Sodelyje prie tvoros auga ir koloninės obelys, ir persikai. Darže klesti porai, bulvės, agurkai, kitos daržovės, o prie namo – gražiai prižiūrimi rožių krūmai, pelargonijos, vazonėliuose auga įvairiaspalvės aitriosios paprikos, dar vienos, turinčios neįprastą varpelių formą, noksta šiltnamyje.
Galerija: Pomidorai
Publikuota: 2019-08-12 10:00:03
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pasėlių deklaravimo naujovės
ūkininkams vis dar kelia neaiškumų
* Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų
* Vilkaviškietis – Europos vicečempionas
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|