„Santaka“ / Profilaktinis sveikatos patikrinimas vilkaviškietei paliko abejonių / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Išvadas apie profilaktinį patikrinimą bei rekomendacijas darbui gydytojas įrašo asmens medicinos knygelėje.

Autorės nuotr.


Profilaktinis sveikatos patikrinimas vilkaviškietei paliko abejonių

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kone kiekvienas darbdavys, vadovaudamasis įstatymais, reikalauja, kad jo darbuotojai profilaktiškai tikrintųsi sveikatą. Tačiau dažnam kyla klausimas, kas turėtų mokėti už profilaktinius patikrinimus ir kaip rasti jiems laiko, jei kasdien dirbi.



Liko neaišku

Į redakciją kreipėsi skaitytoja Aušra, neseniai pati vykusi profilaktiškai tikrintis sveikatos. Moteris prašė plačiau parašyti apie profilaktinį darbuotojų sveikatos tikrinimą, mat taip ir liko nesupratusi, kodėl vieniems tenka susimokėti patiems, o iš kitų pinigų neprašoma.

„Ypač daug neaiškumų kyla dėl rentgeno nuotraukų. Pavyzdžiui, ar reikia šeimos gydytojo siuntimo, jei už paslaugą susimoki pats? Analogiškai – ar reikia mokėti už šį tyrimą, jei „šviestis“ plaučių siunčia gydytojas?“ – teiravosi skaitytoja Aušra.

Moteris pasakojo, kad siųsta darbdavio profilaktiškai pasitikrinti sveikatos ir kreipusis į savo šeimos kliniką iš registratorės sužinojo, jog pirmiausia reikia nuvykti į ligoninę ir „persišviesti“ plaučius, o tik tada ateiti pas šeimos gydytoją. Mat be plaučių tyrimo sveikatos pažymos išrašyti negalima. O ši „procedūra“ užtrunka gan ilgai, mat profilaktinio rentgeno tyrimo atsakymo tenka laukti savaitę ar dar ilgiau.



Kaip liepta, Aušra pirmiausia ir nuvyko į Vilkaviškio ligoninės Radiologijos skyrių. Moteris kiek sutriko išgirdusi klausimą: „Kur jūsų siuntimas?“ Ji paaiškino, kad klinika pirmiausia liepė kreiptis dėl plaučių rentgeno nuotraukos, o paskui ateiti pas šeimos gydytoją.

„Sutrikau, jog neturiu siuntimo, ir pasiūliau už tyrimą geriau susimokėti“, – pasakojo Aušra, taip ir nesupratusi, ar už šią paslaugą ji privalėjo mokėti, ar mokėjo tik dėl to, kad neturėjo siuntimo, o galbūt tiesiog pateko pas nesąžiningą medikę.

Taip pat skaitytoja prašė išaiškinti, kas turėtų apmokėti dėl profilaktinių tyrimų patirtas išlaidas: pažymos reikalaujantis darbdavys ar pats darbuotojas. Be to, ar darbdavys turi suteikti laisvą dieną, jei siunčia darbuotoją tikrintis.

„Žmonės jaučiasi kalti, išbėgę iš darbo profilaktiškai pasitikrinti sveikatos. Bet taip nebūtų, jei žinotume savo teises“, – laiške redakcijai rašė Aušra.

Numato įstatymas

Pakomentuoti skaitytojos pateiktus klausimus paprašėme Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistės Viktorijos Jakubauskaitės-Juodišienės. Ji patikino, jog profilaktinis sveikatos tikrinimas atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka, tad visų atsakymų reikėtų ieškoti sveikatos apsaugos ministro įsakyme „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“. Šiame dokumente išvardyta, kokie yra profilaktiniai sveikatos tikrinimai, kokių profesijų žmonėms jie privalomi ir kas už juos turi mokėti.



Pavyzdžiui, norintieji įsidarbinti ar dirbantys darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (traumos ar kitokia darbuotojo sveikatos pakenkimo tikimybė), privalo tikrintis sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai.

Asmenys, dirbantys su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, pavojingais cheminiais junginiais ar padidėjusio atmosferos slėgio sąlygomis, sveikatą tikrinasi kartą per metus. Visi kiti, įsidarbinantys ar dirbantys darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikatą turi tikrintis kartą per dvejus metus.

Profilaktiškai sveikatą tikrintis privalo ne tik kenksmingose ir pavojingose sąlygose, tačiau ir įvairiose paslaugų teikimo srityse dirbantys asmenys.

Įvertina būklę

Sveikatos patikrinimus atlieka šeimos gydytojas. Jis įvertina bendrą asmens sveikatos būklę: apklausia, surenka su ligomis susijusius duomenis, pamatuoja kraujospūdį, klauso širdies tonus, plaučius, įvertina klausos, regėjimo parametrus, psichikos, nervų sistemos veiklą ir kt. Taip pat paimamas kraujas, siekiant atlikti bendrą ir biocheminį kraujo tyrimus. Prireikus gydytojas gali nusiųsti papildomai konsultacijai arba tyrimams.



Ar profilaktinių patikrinimų metu pakaks šeimos gydytojo apžiūros, ar reikės papildomų tyrimų, priklauso nuo paciento darbo pobūdžio.

Ministro įsakyme nurodyta, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam žmogui įsidarbinant už pirminės sveikatos priežiūros paslaugas mokėti nereikia. Šios išlaidos apdraustiesiems apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Privalo apmokėti

Daugelio profesijų žmonėms nepakanka pirminės sveikatos apžiūros, kurią atlieka šeimos gydytojas.

Maisto pramonės, viešojo maitinimo ir prekybos įmonių, vandentiekio įrenginių, gydymo bei profilaktikos ir vaikų įstaigų, taip pat kai kurių kitų įstaigų darbuotojų sveikata tikrinama siekiant apsaugoti gyventojų sveikatą. Šių sričių darbuotojai, be įprastinio patikrinimo, privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti, ar neserga tuberkulioze. Šis tyrimas atliekamas iš rentgeno nuotraukos.

Kasmetiniai profilaktiniai darbuotojų patikrinimai yra mokami. Medicininių apžiūrų įkainiai yra patvirtinti ministro įsakymu. Profilaktines sveikatos priežiūros paslaugas apmoka pats pacientas arba už jį moka darbdavys. Šis privalo ne tik išleisti darbuotoją patikrai, bet ir sumokėti už jo sugaištą laiką, skaičiuojant pagal vidutinį darbo užmokestį.

Reikalingas siuntimas

Išklausęs mūsų skaitytojos Aušros abejones, Vilkaviškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas Petras Vaitiekūnas patikino, kad profilaktiniais tikslais atliekama rentgeno nuotrauka – mokama paslauga. Tad svarstyti, ar sąžiningai pasielgė medikė, paprašiusi sumokėti už plaučių tyrimą, net neverta.

– Kadangi tiriant rentgenu pacientas gauna radiologinės apšvitos dozę, šiuo tyrimu piktnaudžiauti negalima, – aiškino P. Vaitiekūnas. – Dėl to asmuo neturi pasirinkimo laisvės darytis rentgeno tyrimus kada panorėjęs. Plaučių rentgenograma, kaip ir kiti radiologiniai tyrimai, atliekama tik su šeimos gydytojo siuntimu, nepriklausomai nuo to, ar tyrimo kaina pacientui kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, ar asmuo už jį moka iš savo kišenės.



Publikuota: 2019-08-21 10:25:13

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai