„Santaka“ / Pakeitus kandidatų priėmimo tvarką korupcijai vietos nebeliko / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė yra pirmininkavusi daugiau nei dviem dešimtims konkursų.

Autoriaus nuotr.


Pakeitus kandidatų priėmimo tvarką korupcijai vietos nebeliko

Andrius GRYGELAITIS


Nuo šių metų pradžios keitėsi kandidatų į valstybės tarnautojo pareigas priėmimo tvarka. Konkursų organizavimą ir vykdymą perėmus Valstybės tarnybos departamentui, visiškai sumažėjo galimų neskaidrių atvejų tikimybė. Apie įvykusius pasikeitimus, patirtį konkursų komisijos sudėtyje bei dažniausiai kandidatų daromas klaidas kalbėjomės su Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva RIKLIENE.

– Žmonės dažnai įsivaizduoja, kad į kai kurias valstybės tarnybos vietas valdžia „prakiša“ savus kandidatus. Kaip iš tiesų vyksta tokie konkursai?

– Neslėpsiu, tokių kalbų kartais tenka girdėti, tačiau jos neturi jokio pagrindo. Nuo šių metų konkursų organizavimą į savo rankas perėmė Valstybės tarnybos departamentas (VTD). Dabar savivaldybių atstovai turi tik parašyti prašymą, jog reikalingas vienas ar kitas konkursas, o toliau jau viskuo rūpinasi būtent departamento atstovai. Jie priima pretendentų prašymus, vykdo jų registraciją, sudarinėja konkursų komisijas. Komisijoje turi būti mažiausiai 3, o jei renkamas vadovas – ne mažiau kaip 5 nariai. Daugiau kaip pusę komisijos atstovų privalo sudaryti ne tos institucijos, į kurią renkamas darbuotojas, nariai. Pagal naująją tvarką mūsų rajone jau vyko 4 konkursai. Taip rinkome Pajevonio seniūną, Klausučių seniūno pavaduotoją, Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistą bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pakaitinį valstybės tarnautoją.


Renkant bet kurios pozicijos valstybės tarnautoją konkurso nugalėtoju laikomas tas, kuris ne tik aplenkė bent vieną savo konkurentą, bet ir surinko ne mažiau kaip 6 konkursinius balus. Jei buvo tik vienas pretendentas, konkursas laikomas neįvykusiu. Kiek kitaip renkamas vadovas, pavyzdžiui, seniūnas ar kurio nors skyriaus vedėjas. Tada į antrą etapą patenka du geriausiai pasirodę kandidatai, iš kurių vieną renkasi tiesioginis jų viršininkas. Šiuo atveju – administracijos direktorius. Būtent jis vertina abiejų kandidatų pasiruošimą ir nusiteikimą dirbti. Konkrečių kriterijų, pagal kuriuos būtų nustatomas konkurso nugalėtojas, nėra. Galbūt šioje situacijoje ir yra palikta šiek tiek vietos nesąžiningumui, bet kol kas net pats vidaus reikalų ministras pripažįsta, jog toks atrankos būdas – geriausias ir teisingiausias, nes tiesioginis vadovas mato kandidato užsidegimą, norą dirbti, gali išgirsti veiklos viziją, planus.

Daugumos savivaldybių atstovai per konkursus turi vykti į Vilnių, į Valstybės tarnybos departamentą. Mums pasisekė, kad to daryti nereikia. Savivaldybėje turime puikias patalpas, kuriose įrengta visą kabineto teritoriją filmuojanti vaizdo kamera. Čia stovi ir televizoriaus ekranas, per kurį konkursų metu įjungiama tiesioginė transliacija ir vyksta tiesioginis bendravimas su Valstybės tarnybos departamento atstovais. Būtent iš jų ir esame gavę leidimą konkursus organizuoti čia, vietoje.


Įprastai į konkursų komisijas deleguojami Valstybės tarnybos departamento ir Savivaldybės atstovai. Pagal seną tvarką esu pirmininkavusi daugiau nei dviem dešimtims konkursų. Pagal naująją – visais atvejais konkurso komisijos pirmininku būna Valstybės tarnybos departamento atstovas. Likus dar kelioms dienoms iki konkursų, su kitais komisijos nariais aptariame telefonu, ko tikimės, svarstome, į kuriuos niuansus labiausiai kreipsime dėmesį.

Visai neseniai, renkant Klausučių seniūno pavaduotoją, su kitais komisijos nariais susisiekėme likus maždaug valandai iki konkurso pradžios. Tuomet iš Valstybės tarnybos departamento atstovų gavau prašymą pakeisti kai kuriuos iš anksto pasiruoštus klausimus. Tokie atvejai – gana dažni. Manau, jog naujoji tvarka daug skaidresnė.

– O kaip konkursai į valstybės tarnybos vietas vykdavo anksčiau?

– Seniau visą komisiją sudarydavo vien Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu paskirti atstovai. Kaip ir dabar, komisiją sudarydavo bent trys nariai, bet dažniausiai jų būdavo daugiau. Stengdavomės visada į jos sudėtį įtraukti juristą, Apskaitos skyriaus specialistą bei to skyriaus ar padalinio, į kurį ieškomas specialistas, atstovą. Įprastai kiekvienas komisijos narys pasiruošdavo klausimų, susijusių su savo sritimi, ir juos užduodavo visiems kandidatams. Galbūt čia ir buvo galima įžvelgti tam tikro neskaidrumo, nes atsakyti galėdavai tik už save, bet ne už kolegas. Niekada negalėdavai būti tikras, kad jie kam nors nepasakė atsakymų. Manau, dabar įvesta daug daugiau kontrolės ir griežtumo.
Konkursą pralaimėjęs kandidatas dažniausiai nekaltina savęs.


– Minėjote, jog teko pirmininkauti daugiau nei dviem dešimtims komisijų. Kokias pastebėjote dažniausiai pretendentų daromas klaidas?

– Neretai būna taip, kad kandidatuodamas į kokį nors postą žmogus net nebūna perskaitęs pareigybės aprašo, nežino, ką jam reikės veikti. Iki šiol puikiai menu konkursą, kai rinkome savivaldybei pavaldžios įstaigos vadovą. Iš pradžių kandidatams reikėjo pristatyti motyvacinį aprašą. Vieno iš jų motyvacinis prisistatymas buvo labai geras, kito – šiek tiek silpnesnis. Per pokalbį abiejų kandidatų klausinėjome įvairių dalykų, susijusių su būsima darbo specifika, įstatymų baze. Deja, tas žmogus, kuris buvo parengęs puikų motyvacinį aprašą, beveik nė į vieną iš klausimų neatsakė teisingai, išsamiai, o kitas kandidatas buvo puikiai pasiruošęs. Susumavus visus atsakymus, laimėjo daugiau bendrų balų surinkęs asmuo. Vėliau net viešoje erdvėje komisija buvo kaltinama išankstiniais susitarimais. Tai labai skaudino. Nemažai įtūžio buvome sulaukę ir iš vieno kandidato, nelaimėjusio konkurso į Kybartų pirminės sveikatos priežiūros vadovo vietą. Tokiose situacijose puikiai matyti, kurie žmonės pervertina savo galimybes. Supratau, kad pralaimėjęs kandidatas dažniausiai nekaltina savęs. Pastaruoju metu, kai konkurse dalyvaujantis asmuo neteisingai atsako į jam užduotus klausimus, aš neretai pati pasakau teisingą atsakymą. Taip jis bent nesusikuria klaidingų iliuzijų, jog viską gerai žinojo.

Neslėpsiu, buvę atvejų, kai mes galbūt pasirinkome ne tuos kandidatus ir šie, neišdirbę nė metų, išėjo iš darbo. Taip nutiko su kai kuriais Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistais. Nepaisant to, esu labai patenkinta tuo, kaip per pastaruosius dvejus metus atnaujinome Savivaldybės personalą.

– Kokie šiuo metu rajone paskelbti konkursai į valstybės tarnybos vietas?

– Šiuo metu Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija inicijuoja konkursus į Vietinio ūkio skyriaus, Socialinės paramos skyriaus ir Juridinio skyriaus vyriausiųjų specialistų vietas. Asmenys, norėdami dalyvauti konkursuose, dokumentus turi pateikti VTD per Valstybės tarnybos valdymo informacinę sistemą adresu www.testavimas.vtd.lt.

– Ar paskelbus konkursą visada sulaukiate pakankamo kandidatų susidomėjimo?

– Tikrai ne. Pavyzdžiui, Investicijų ir strateginio planavimo skyriuje nuolat dirba vos du specialistai – Jurga Grigaliūnaitė bei Dainius Čeplikas. Šiuo metu jiems vien tik Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programai reikia pateikti šešis projektus. Akivaizdu, jog tokie krūviai dviem žmonėms yra per dideli. Konkursą į šio skyriaus specialisto vietą buvome paskelbę liepos pabaigoje. Tuomet užsiregistravo 3 pretendentai, tačiau konkurso dieną nė vienas iš jų nepasirodė. Dabar, kad įvyktų konkursas, visas procesas yra pailgėjęs. Nuo Savivaldybės prašymo Valstybės tarnybos departamentui pateikimo iki konkurso laimėtojo paskelbimo praeina maždaug du mėnesiai. Taip prarandame nemažai laiko. Aišku, Savivaldybė turi galimybę priimti specialistus pagal darbo sutartį, bet ne visada atsiranda norinčiųjų tokiu principu dirbti. Panaši situacija yra ir Vietinio ūkio skyriuje. Ten dirbantiems žmonėms krūviai taip pat yra per dideli, jiems reikia pastiprinimo.


– Kaip manote, kokios priežastys, kad ne į visas pozicijas pavyksta lengvai rasti darbuotojų?

– Šiuo klausimu nemažai diskutavome su Valstybės tarnybos departamento atstovais, kurie patarė priežasčių ieškoti viduje. Jų gali būti pačių įvairiausių: netenkinantis algos dydis, nepriimtinas kolektyvas ar per didelis darbo krūvis. Akivaizdu, jog tuomet, kai skyriuje dirba vos du žmonės, naujam darbuotojui iš karto tektų nemažas krūvis. Vis dėlto manau, kad pastaruoju metu žmonės ėmė vis labiau vengti atsakomybės. Kuo aiškesnis ir labiau pamatuojamas darbas, tuo tarp kandidatų didesnė konkurencija. Pavyzdžiui, neseniai renkant Klausučių seniūno pavaduotoją į konkursą atėjo net 9 kompetentingi pretendentai. Kai daliai jų pasiūlėme dalyvauti kituose konkursuose, norinčiųjų neatsirado. Žmonės labiau nori dirbti ten, kur jau yra suformuota stipri komanda, geras, iniciatyvus vadovas. Būtent jie ir buria aplink save kitus. Pavyzdžiui, Investicijų ir strateginio planavimo skyriuje šiuo metu apskritai nėra nuolatinio vedėjo, o Vietinio ūkio skyriaus vedėjas dar naujas, tad jam reikia šiek tiek laiko. Tikimės, kad naujam vadovui „įsivažiavus“ situacija skyriuje taip pat pagerės.




Publikuota: 2019-10-01 09:27:10

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai