„Santaka“ / Jėgos pratimai su svoriais – traumų ir ligų profilaktikai / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  



Jėgos pratimai su svoriais – traumų ir ligų profilaktikai


Viena efektyviausių priemonių nuo traumų – jėgos treniruotės. Anot reabilitacijos ir slaugos centro specialistų, pratimai su svoriais ne tik gerina sportinius rezultatus ar padeda įgyti gražias kūno formas.

„Dirbant su svoriais, didinamas atsparumas, tvirtumas, stiprumas ir gebėjimas susidoroti su krūviu. Kuo mūsų kūnas bus stipresnis, tuo mes būsime atsparesni traumoms, skausmams ir net lėtinėms ligoms“, – įsitikinęs reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ kineziterapeutas Eldoras Rimša.

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vidutinio ir didelio intensyvumo jėgos pratimus, kurie turėtų būti atliekami naudojant treniruoklius, taip pat laisvuosius svorius. Toks treniravimasis ne tik gerina sportinius rezultatus ar padeda formuoti dailias kūno formas, bet ir didina žmogaus organizmo atsparumą, tvirtumą, stiprumą ir gebėjimą susidoroti su fiziniu krūviu.

„Kuo mūsų kūnas bus stipresnis, tuo mes būsime atsparesni traumoms, skausmams ir lėtinėms ligoms. Mokslininkai dar ne taip seniai pripažino jėgos pratimus kaip prevencinę priemonę prieš lėtines ligas, tarp kurių yra širdies ir kraujagyslių, raumenų ir skeleto sistemų ligos, onkologiniai, metaboliniai, neurologiniai susirgimai“, – įsitikinęs reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ kineziterapeutas Eldoras Rimša. Anot jo, jėgos pratimai gerina fiziologinius mūsų organizmo procesus ir fizines savybes: didina raumenų jėgą, ištvermę, skatina kaulų, minkštųjų audinių augimą bei gerina jų tvirtumą. Be to, jėgos treniruotės skatina hormonų išsiskyrimą, reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, gerina smegenų ir raumenų sąveiką bei širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.


Atlikti tyrimai rodo, kad jėgos treniruotės lemia mažesnę riziką susirgti lėtinėmis ligomis. Pavyzdžiui, žmonės, kurie gali padaryti daugiau atsispaudimų, yra linkę rečiau sirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Specialistai sako, kad treniravimasis su svoriais reabilitacijos metu leidžia žmonėms neatitrūkti nuo savo sporto režimo, padeda išmokti judesius atlikti taisyklingai ar pakoreguoti treniruočių metodiką, patyrus traumą, sergant ar jaučiant skausmus. „Reabilitacijos metu dažnai tenka pradėti nuo mažesnio intensyvumo, tačiau tik atėjus tinkamam momentui galime pradėti dirbti ir su dideliais svoriais. Tai ypač aktualu sportininkams ir intensyviai sportuojantiems žmonėms, kuriems reikia palaikyti aukštą fizinį pajėgumą. Reabilitacijos centre „Gemma“ tokiems žmonėms sudarytos tinkamos sąlygos reabilituotis“, – pasakoja kineziterapeutas Eldoras Rimša.

Mitai ir realybė

Iki šiol vyrauja mitas, kad, patyrus traumą ar jaučiant nugaros skausmus, jokiais būdais negalima kilnoti didelių svorių. Tačiau kineziterapeutas paneigia šį mitą. „Pritaikius tinkamus pratimus, krūvį ir modifikavus judesius, galima sportuoti su dideliais svoriais ir tokiu būdu išlaikyti gerą fizinį pajėgumą bei sveikti“, – tikina reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ specialistas.


Medikai teigia, kad treniravimasis su dideliais svoriais nekenkia sąnariams, stuburui ir kitoms organizmo struktūroms. Priešingai, moksliniai tyrimai rodo, kad mechaninė apkrova skatina sąnarių kremzlių storėjimą, mažina uždegiminį procesą ir taip prevenciškai saugo sąnarius nuo tokių degeneracinių ligų kaip artritas. Spaudimas ir svoris yra būtina sąlyga, norint, kad kaulinis audinys būtų aprūpintas reikalingomis maisto medžiagomis ir būtų palaikoma normali funkcijų veikla. Atliekant jėgos pratimus kaulai stiprėja ir geriau mineralizuojasi, be to, progresyviai treniruojant jėgą, didėja raumenų, sausgyslių, raiščių tankumas. Taigi, anot kineziterapeuto Eldoro Rimšos, kaulams, minkštiesiems audiniams bei hormonų išsiskyrimui reikalingas didelis treniruočių intensyvumas ir apkrova.

Kitas gajus mitas yra susijęs su amžiaus grupėmis. Klaidingai manoma, kad vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės neturėtų kilnoti sunkių svorių. Tačiau naujausios pasaulinės sporto ir sporto medicinos organizacijos rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms treniruotis submaksimaliu intensyvumu, t. y. kilnoti svorius, kurie sudaro 70–85 proc. maksimalaus pakeliamo svorio. Tai ypač aktualu šiai amžiaus grupei, nes senstant žmogus palaipsniui netenka raumenų masės, jėgos, mažėja kaulų tankis, vyksta degeneraciniai organizmo procesai ir didėja traumų bei ligų rizika.


„Jėgos treniruotės yra puikus būdas šiuos procesus pristabdyti ar išvengti anksčiau minėtų sveikatos problemų. Kalbant apie vaikus ir paauglius, jėgos pratimai taip pat labai svarbūs, norint sustiprinti kaulus ir minkštuosius audinius ir taip sumažinti traumų tikimybę – tereikia užsiimti fizine veikla ir profesionaliai sportuoti“, – žiniomis dalijasi kineziterapeutas. Verta paminėti, jog būtent jėgos treniravimas yra efektyviausia priemonė siekiant sumažinti traumų riziką, priešingai nei tempimo pratimai, kurie turi labai menką efektą. Tad pratimai su dideliais svoriais gali būti saugūs tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus žmonėms.

Svarbu pasiruošimas

Prieš pradedant sportuoti ir kilnoti didelius svorius, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, taip pat kineziterapeutu, kuris įvertintų fizinę būklę, pajėgumą ir padėtų pasirinkti optimalų krūvį, išmokytų pratimus atlikti taisyklingai. Jėgos pratimus rekomenduojama atlikti 2–3 kartus per savaitę po 1–2 pratimus vienai raumenų grupei, atliekant nuo 8 iki 12 pakartojimų po 2–3 priėjimus. Svarbu pratimus pritaikyti individualiai, atlikti juos nuosekliai ir progresyviai, kad jie suteiktų maksimalią naudą ir būtų minimali rizika patirti traumą ar susirgti.






Publikuota: 2019-11-27 11:52:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai