„Santaka“ / Rajono mokyklų rudenį laukia pokyčiai / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Uždarys? Neuždarys? Tokiomis aplinkybėmis jau kelerius metus veikė mokykla šiaudiniškių kaime. Šiemet apsispręsta – nuo rudens ji uždaroma.

Rajono mokyklų rudenį laukia pokyčiai

Andrius GRYGELAITIS


Praėjusios savaitės pabaigoje rajono Savivaldybės Tarybos nariai vienbalsiai patvirtino mokyklų tinklo pertvarkos 2020–2025 m. bendrąjį planą. Atsižvelgiant į jį, rajono šveitimo įstaigose numatyta nemažai naujovių.



Taps skyriais

Ne vieną mėnesį rengtame dokumente įvardijama potenciali rajono ugdymo įstaigų situacija ir laukiantys pokyčiai iki pat 2025 m. Pirmieji pakeitimai numatyti dar šiais metais. Nuo rugsėjo 1 d. Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinė mokykla taps Sūdavos pagrindinės mokyklos skyriumi, o Vištyčio Petro Kriaučiūno mokyklą-daugiafunkcį centrą ketinama prijungti prie Gražiškių gimnazijos. Žaliosios ir Vištyčio ugdymo įstaigos – mažiausios rajone, jose ugdoma vos kiek daugiau nei po pusšimtį vaikų.

„Bent kol kas šių įstaigų ugdytiniai mokysis tose pačiose patalpose, su jais dirbs tie patys pedagogai. Keisis tik jų valdymo struktūra, dėl ko bus sutaupyta nemažai Savivaldybės biudžeto lėšų. Ko gero, ateityje dar kartą teks svarstyti šių įstaigų likimą. Pavyzdžiui, Žaliosios mokyklos pagrindiniame pastate nuo rugsėjo planuoja mokytis tik kiek daugiau nei 20 mokinių. Net mokyklos Klausučių skyriuje ugdoma daugiau vaikų. Būtina pamažu galvoti apie Žaliojoje esančio mokyklos pastato likimą, galbūt siūlyti jį verslo atstovams. Tampa akivaizdu, kad jį išlaikyti, kai mokinių skaičius toks nedidelis, bus labai nuostolinga. Gaila, nes pastatas ir aplinka puikiai sutvarkyti, prižiūrėti“, – apgailestavo rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.



Jos nuomone, situacijos Žaliojoje ir Vištytyje nėra lygiavertės. Žaliojoje jau ir šiemet nebuvo formuojamos pradinės klasės, vykdant pagrindinį ugdymą neišvengta jungtinių klasių komplektų, o Vištytyje padėtis yra kiek stabilesnė. Todėl, anot A. Finagėjevienės, čia išlaikyti ugdymo įstaigą – daug realiau. Bet kokiu atveju viskas tiek Vištytyje, tiek Žaliojoje priklausys nuo bendruomenių požiūrio – jei tėvai neišveš savo atžalų į kitas mokyklas, ugdymo įstaigos gyvuos ne vienus metus.



Kiti pokyčiai

Naujajame mokyklų tinklo pertvarkos plane numatyta ir daugiau pokyčių. Jau nuo ateinančio rugsėjo neliks Virbalio pagrindinės mokyklos Šiaudiniškių skyriaus. Jei jis būtų paliktas, nuo rugsėjo jame, greičiausiai, mokytųsi tik 2 vaikai ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupėje ir 5 pradinukai.

Taip pat nuo šių metų rudens Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklos-daugiafunkcio centro Pašeimenių skyriuje nebebus komplektuojamos pradinio ugdymo klasės. Šiame skyriuje bus palikta tik ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupė.

Be pokyčių neapsieita ir planuojant suaugusiųjų mokymą. Nuo rugsėjo pradžios Kybartų suaugusiųjų mokykla bus prijungta prie Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos. Keisis ir naujojo darinio pavadinimas. Ši ugdymo įstaiga nuo rudens vadinsis Vilkaviškio rajono suaugusiųjų ir jaunimo mokykla.



„Tiek Kybartų, tiek Giedrių mokyklos yra labai panašios savo funkcijomis. Į jas mokiniai priimami ištisus metus, jose suaugusiesiems sudaromos sąlygos įgyti išsilavinimą nuo pat pradinio ugdymo pakopos. Manome, kad tikslinga jas sujungti. Taip pat džiaugiamės, jog galėsime rajone išlaikyti jaunimo klases. Jų labai reikia tiems, kuriems ne taip gerai sekasi bendrojo ugdymo mokyklose“, – kalbėjo A. Finagėjevienė.



Palikta „saugiklių“

Rajono Tarybos nariai taip pat pritarė Kybartų „Rasos“ specialiosios mokyklos bendruomenės prašymui nuo rudens pakeisti įstaigos pavadinimą. Jame nebeliks žodžio „specialioji“. Verta paminėti, kad pakeitus pavadinimą pagrindiniai mokyklos tikslai ir funkcijos išliks nepakitę.

Tam tikri pokyčiai numatyti ir Pilviškių „Santakos“ gimnazijoje. Ši ugdymo įstaiga nuo 2023 m. turėtų pradėti teikti nuotolinio mokymo paslaugas. Jomis įprastai naudojasi į kitas šalis išvykę mokiniai. Šiuo metu nei rajone, nei visame Marijampolės regione nėra nė vienos tokias paslaugas teikiančios akredituotos mokyklos.

Minėtos naujovės gali būti ne vienintelės. Jei nuo šių metų rudens į vidurinio ugdymo klases nesusirinks bent 12 mokinių, gali būti uždaromi Gražiškių gimnazijos Bartninkų bei Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos Virbalio skyriai. Mokyklų tinklo pertvarkos plane palikta ir daugiau „saugiklių“. Pavyzdžiui, labai sumažėjus mokinių skaičiui, kai kurios pagrindinio ugdymo programą vykdančios mokyklos gali tapti progimnazijomis arba kitų mokyklų skyriais. Šiuo metu sudėtingiausią situaciją dėl mažėjančio vaikų skaičiaus išgyvena įstaigos, esančios Alvite, Pajevonyje, Keturvalakiuose bei Gižuose.



„Galbūt šie metai vaikų pokyčio prasme nebuvo nuteikiantys optimistiškai, tačiau žvelgiant į ateitį viskas nėra taip blogai. Tarkime, Keturvalakiuose ir Gižuose kitais mokslo metais netgi prognozuojame mokinių skaičiaus padidėjimą. Pavyzdžiui, Gižuose vien ikimokyklinukų turėtų būti apie 50. Tikslesnes mokinių skaičiaus prognozes kitiems metams turėtume sužinoti iki kovo pabaigos – šį mėnesį rengiamas klasių komplektų nustatymo 2020–2021 mokslo metams projektas“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.



Reorganizacija nepavyko

Dar prieš patvirtinant mokyklų tinklo pertvarkos planą, nemažai diskutuota dėl Marijampolės profesinio rengimo centro (MPRC) Vilkaviškio skyriaus ateities. Sprendžiant šios įstaigos ateitį svarstyti trys scenarijai: palikti viską taip, kaip yra dabar, prie MPRC prijungti Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklą arba likviduoti MPRC Vilkaviškio skyrių ir prijungti jį prie kurios nors rajono gimnazijos. Pasirinkti pastarąjį variantą siūlė net Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, tačiau į tai atsižvelgta nebuvo. Viešoje erdvėje bei mokyklų bendruomenėse dėl to kilo daug neigiamų reakcijų, todėl nuspręsta viską palikti taip, kaip ir buvo iki šiol.

„Asmeniškai man labai gaila, kad nepavyko įgyvendinti MPRC Vilkaviškio skyriaus reorganizacijos. Šiai įstaigai labai reikia pokyčių. Kalbu ne tik apie naujų programų pasiūlą, bet ir apie didesnes galimybes vaikams. Turėjome ne tik gražią viziją, bet ir ministerijos palaikymą. Manau, kad dabartinis sprendimas palikti viską taip, kaip buvę, nėra toliaregiškas. Nepaisant to, Savivaldybė vis tiek įsipareigoja stiprinti MPRC Vilkaviškio skyrių. Mes norime, kad jis išliktų“, – pabrėžė pašnekovė.



Mažiau nepasitenkinimo

A. Finagėjevienės teigimu, visi pokyčiai numatomi siekiant vieno tikslo – ugdymo kokybės gerinimo. Rajono Savivaldybė dalyvauja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotame projekte, kurio pagrindinis tikslas – mažinti mokyklų, turinčių iki 120 mokinių, bei jungtinių klasių skaičių. Šiuo metu tokių klasių rajone vis dar yra 17.

„Reikia pripažinti, kad didesnėse mokyklose vaikams sudaroma pasiūla – daug didesnė nei mažose ugdymo įstaigose. Čia kalba sukasi tiek apie formalųjį, tiek apie neformalųjį ugdymą. Iš reorganizuojamų mokyklų atstovų nuolat sulaukiame prašymų dar bent metus palaukti, tačiau privalome galvoti ne apie vieną įstaigą, o apie visą jų tinklą. Yra atitinkami teisės aktai, kuriais privalome vadovautis. Gerai, kad prieš priimdami sprendimus daug bendraujame su mokyklų bendruomenėmis, todėl pastaraisiais metais sulaukiame vis mažiau nepasitenkinimų“, – pastebėjimais dalijosi A. Finagėjevienė.



Jos teigimu, reorganizavus kai kurias mokyklas teks koreguoti ir mokinių pavėžėjimo sistemą. Kartu su naujuoju mokyklų tinklo pertvarkos planu buvo sudarytas sąrašas tų mokyklų, kurioms labiausiai reikėtų autobusiukų. Juos įsigijus Savivaldybei reikėtų pirkti mažiau paslaugų iš vežėjų. Šiuo metu labiausiai naujų autobusiukų reikėtų Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklai-daugiafunkciam centrui, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijai bei „Ąžuolo“ progimnazijai, Salomėjos Nėries pagrindinei mokyklai, taip pat įstaigoms, esančioms Gražiškiuose, Pilviškiuose, Keturvalakiuose bei Sūdavoje.





Publikuota: 2020-03-10 08:21:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Miestą netrukus papuoš garsios balerinos skulptūra
* Dėl kilnaus tikslo Vištytyje bus surengti trys koncertai
* Ilgų vakarų rezultatas – kruopščiai nupinti makramė dirbiniai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai