„Santaka“ / Policininkai tarnyboje turi nemažai teisių, bet dar daugiau – pareigų / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  



Policininkai tarnyboje turi nemažai teisių, bet dar daugiau – pareigų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Pamatęs kelyje policijos automobilį, dažnas vairuotojas patiria stresą, o supratęs, kad jį stabdo, neretai apsipila šaltu prakaitu. Dar nejaukiau, kai pareigūnas išsitraukia alkotesterį ir informuoja, kad viso proceso metu bus daromas vaizdo ir garso įrašas. Todėl neretam eismo dalyviui kyla klausimas, kokiu atveju patrulis turi teisę stabdyti.



Nesuprato priežasties

Į redakciją kreipęsis vilkaviškietis Darius prašė paaiškinti keliuose dirbančių pareigūnų teises ir pareigas, mat pats sakė patekęs į nejaukią situaciją.

„Visai neseniai lankiausi Marijampolėje, ramiai važiavau Kauno gatve. Mačiau netoliese atriedantį policijos automobilį, bet greičio neviršijau, važiavau tvarkingai, tad visai nesijaudinau. Tik staiga pareigūnai įsijungė švyturėlius ir puolė mane vytis signalizuodami, kad sustočiau. Sutrikau, nes toje vietoje nebuvo galimybės sustoti, juolab išsigandau, nes nesijaučiau niekuo prasikaltęs“, – laiške redakcijai rašė vyras.

Dar labiau Darių nustebino, kai priėjęs pareigūnas paprašė pateikti vairuotojo pažymėjimą ir automobilio dokumentus.



„Kiek žinau, nei „teisių“, nei mašinos registracijos dokumentų vežiotis neprivalu – reikia tik asmens dokumento, tad suglumau dėl tokio reikalavimo, – dėstė vilkaviškietis vairuotojas. – Tiesa, vairuotojo pažymėjimą turėjau, o mašinos dokumentus prisipažinau palikęs namuose. Patikrinęs mano dokumentą pareigūnas nieko nesakė ir sėdęs į automobilį nuvažiavo. Taip ir likau nesupratęs, nei ko jis norėjo, nei dėl ko mane stabdė“.

Vyras prisipažino patyręs stresą, nes aplinkiniai vairuotojai ir pėstieji į jį žvelgė tarsi į didžiausią nusikaltėlį, pamatę jo automobilį besivejančius švyturėliais signalizuojančius pareigūnus.

Dar daugiau klausimų vyrui kilo, kai kitą rytą buvo sustabdytas Vilkaviškio policininkų. Priėjęs pareigūnas pasakė, kad vyksta prevencinė priemonė – vairuotojas bus tikrinamas dėl girtumo, ir įspėjo apie daromą garso ir vaizdo įrašą.

„Apsidairiau, tačiau jokio garso ar vaizdo įrašymo prietaiso aplink nemačiau. Puikiai žinau, kad tokia aparatūra įrengta policijos automobiliuose, bet kaip gali įrašinėti pats pareigūnas?“ – klausė vilkaviškietis vairuotojas, dvi dienas iš eilės sulaukęs policijos dėmesio.





Sukėlė įtarimų

Išaiškinti visus vilkaviškiečiui Dariui kilusius klausimus paprašėme Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininko Rolando Gylio.

Pareigūnas paaiškino, kad policijos veiklos instrukcijose nustatyti atvejai, kai patrulis gali stabdyti transporto priemonę ar tikrinti vairuotoją. Šis, sustabdytas policininko, visada gali paprašyti paaiškinti stabdymo priežastį ir tikslą, o pareigūnas privalo tokią priežastį vairuotojui aiškiai nurodyti.

Ko gero, visi vairuotojai žino, kad jie gali būti sustabdyti, jei pažeidė Kelių eismo taisykles, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą ar kitus teisės aktus, taip pat prevencinės policinės priemonės metu.

Tačiau pareigūnai gali stabdyti ir tuomet, jei jiems kilo įtarimų, kad automobiliu vyksta ieškomi, teisės pažeidimą padarę asmenys ar pati transporto priemonė pavogta, važiavimo pobūdis kelia abejonių dėl vairuotojo gebėjimo saugiai ir kvalifikuotai vairuoti transporto priemonę ir kt.

Kitaip tariant, jeigu jus sustabdė pareigūnas, vadinasi, jūs ar jūsų automobilis tiesiog sukėlė įtarimų.



Vežiotis neprivalo

Net jei ir nesijaučiate padaręs pažeidimą, stabdomas policijos visuomet privalote sustoti ir vykdyti teisėtus pareigūnų reikalavimus.

Beje, sustojimas turi būti saugus: policijos pareigūnas privalo įsitikinti, jog stabdoma transporto priemonė nekelia grėsmės žmonių saugumui ir netrukdo kitiems eismo dalyviams. Patrulis turėtų vengti stabdyti automobilį vietose, kur sustoti ir stovėti yra draudžiama arba numatytas kelio ruožas yra pavojingas.

Jei stabdomas vairuotojas pastebi, jog susidarys transporto grūstis, gali iškart nestoti, tačiau šiek tiek pavažiavęs turi rasti saugią vietą ir įvykdyti pareigūno reikalavimą.

Policijos pareigūnui sustabdžius transporto priemonę galima pateikti ne vairuotojo pažymėjimą, o galiojantį savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jeigu vairuotojas valdo jam priklausančią transporto priemonę, jis taip pat neprivalo su savimi turėti transporto priemonės registravimo dokumento. Vairuotojai neprivalo su savimi turėti techninės apžiūros ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo dokumentų.



Aprūpinti kameromis

Sustabdęs transporto priemonę pareigūnas pirmiausia turi prisistatyti. Tokia yra policininko pareiga. Jei pareigūnas neturi skiriamųjų ženklų (tarnybinio ženklo ar yra be uniformos) arba kai asmuo reikalauja, policininkas privalo parodyti savo tarnybinį pažymėjimą.

Sustabdžius transporto priemonę pareigūno bendravimas turi būti dalykiškas, policininkas negali veltis į konfliktines situacijas, įžeidinėti ar žeminti. Policijos pareigūno teisės, pareigos ir įgaliojimai, kurių policininkas negali viršyti, yra aiškiai įtvirtinti teisės aktuose.

R. Gylys paaiškino, jog keliuose dirbantys policininkai aprūpinti prie uniforminių liemenių tvirtinamomis specialiomis vaizdo kameromis, kurios fiksuoja pareigūno kontaktą su piliečiu, ir įrašas gali būti naudojamas kilus ginčytinai situacijai.

Tačiau kamerų baimintis nereikėtų – jos dirba visų piliečių labui.

Vairuotojas gali išreikšti prašymą leisti susipažinti su filmuota medžiaga, pamatyti alkotesterio ar greičio matuoklio užfiksuotus rodmenis.

Teisę įrašyti pokalbį ar net filmuoti turi ir pats vairuotojas.



Publikuota: 2020-03-10 09:10:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai