„Santaka“ / Šimtametės „Eltos“ istorija – valstybės šimtmečio atspindys

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2020-04-06 17:26

Dalinkitės:  


Budintis redaktorius diktuoja tekstą mašininkei (1940).

„Eltos“ nuotr.


Šimtametės „Eltos“ istorija – valstybės šimtmečio atspindys


Šios dienos Lietuvos telegramų agentūrai „Elta“ – ypatingos. Ji mini 100-mečio sukaktį. Šitas jubiliejus yra svarbus faktas ir šalies, ir joje veikiančios žiniasklaidos istorijoje. Anuomet Lietuva viena iš pirmųjų valstybių pasaulyje įkūrė savo informacijos sklaidos šaltinį, kuriuo naudojamasi ir dabar.



Bendradarbiauja ir „Santaka“

Šiandien, kaip ir prieš 100 metų, „Elta“ pirmoji praneša, kokie įvykiai numatomi Lietuvoje, kuo prieš kelerius metus ar šimtmečius konkreti diena buvo svarbi Lietuvai ir pasauliui, ką rašo spauda.

„Eltos“ žinias ir vaizdus kasdien skelbia portalai, radijo stotys, televizijos, nacionalinės, regioninės žiniasklaidos priemonės, užsienio naujienų agentūros.

Interneto svetainėje www.elta.lt prie pagrindinio naujienų srauto kasdien jungiasi Prezidentūra, Vyriausybė, Seimas, ministerijų ir kitų valstybės įstaigų tarnautojai, diplomatinių atstovybių Lietuvoje ir užsienyje darbuotojai, šalies ir užsienio verslo įmonių ir organizacijų vadovai, darbuotojai ir privatūs vartotojai.

Jiems rengiamos politikos, verslo, sporto, kultūros žinios lietuvių, anglų, rusų kalbomis, o pranešimai spaudai skelbiami ir visomis kitomis lotyniškų rašmenų kalbomis. „Santakos“ laikraštis taip pat bendradarbiauja su „Elta“.



„Eltos“ fotobanke – per milijoną archyvinių nuotraukų iš Lietuvos ir pasaulio. Agentūra ilgai buvo vienintelė fotometraštininkė Lietuvoje, dėl to kruopščiai kauptas fotoarchyvas yra ypač vertingas tiek šalies, tiek užsienio žiniasklaidai, įvairioms institucijoms, enciklopedijoms, istorijos tyrinėtojams, privatiems asmenims.



Ereto Lietuvos telegramų agentūra

„Elta“ įkurta 1920 m. balandžio 1 d. Kaune. Ji suformuota iš lietuvių spaudos biurų Šveicarijoje, Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje. Tada agentūroje buvo užsienio, vidaus ir ekonominės informacijos skyriai, fotografijos ir sporto tarnybos, „Elta“ turėjo 15 korespondentų kitose šalyse, o Lietuvoje – apie 20. Vyriausybė suteikė agentūrai techninę bazę, sudarė galimybę tiesiogiai gauti didžiųjų užsienio agentūrų žinias.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) pavedimu spaudos biurų darbą suderino ir pirmuoju „Eltos“ direktoriumi tapo šveicarų kilmės literatūros profesorius, filosofijos daktaras Juozas Eretas, prieš tai dirbęs spaudos specialistu prie Lietuvos misijos Berne. Beje, ELTA iššifruojama kaip Ereto Lietuvos telegramų agentūra. Dėl informacijos perdavimo būdo dauguma to meto naujienų agentūrų vadinosi telegramų agentūromis.





Vežiojo dviračiu

Nuo įkūrimo iki sovietinės okupacijos 1940 m. „Elta“ priklausė URM, palaikė tiesioginį ryšį su žymiausiomis užsienio agentūromis. Teletaipais buvo gaunamos žinios iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Sovietų Sąjungos ir kt. Informacija anglų, vokiečių, prancūzų, rusų kalbomis buvo verčiama į lietuvių kalbą.

1935 m. įsigijusi penkis teletaipus „Elta“ žinias gaudavo tuo pat metu, kaip ir kitos pasaulio agentūros. Istorijoje užfiksuota, kad budintis redaktorius tuoj pat pradėdavo diktuoti jų vertimą į lietuvių kalbą „mašinėle rašančiai panelei“. Padauginti biuleteniai redakcijoms vežioti dviračiu, o į rajonus buvo siunčiami laiškais. Neetatiniai korespondentai žinias „Eltai“ atsiųsdavo paštu. Atsiradus telegrafui susiformavo naujas žurnalistinis žanras – agentūrinė informacija, kurios principais vadovaujamasi iki šiol.



Veikė slaptas biuras

1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą „Elta“ buvo prijungta prie bendros SSRS informacinių tarnybų sistemos – TASS’o, naujienas rengė tik rusų kalba. Vokiečių okupacijos metais agentūra neveikė, o pasitraukus okupantams 1944 m. atnaujino darbą Vilniuje. Iki 1990 m. „Elta“ faktiškai buvo TASS’o padalinys: iš ten gaudavo vidaus ir užsienio žinias, siųsdavo informacinius pranešimus kitų sovietinių respublikų bei užsienio šalių informacijos agentūroms.



Įsigalėjus sovietiniam režimui, lietuvių išeivijos pastangomis „Eltos“ padalinys buvo įkurtas užsienyje. 1944 gruodžio 14 d. Berlyne įsteigto slapto „Eltos“ informacinio biuro uždavinys buvo informuoti užsienio valstybes apie tikrąją padėtį Lietuvoje. „Eltos“ biuleteniai leisti vokiečių, italų, anglų, ispanų, prancūzų, portugalų, arabų kalbomis. 1965 m. „Eltos“ informacinė tarnyba iš Vokietijos perkelta į JAV, skyriai veikė Miunchene ir Romoje, biuleteniai užsienyje platinti iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Po šio įvykio buvo susigrąžinti tiesioginiai „Eltos“ ryšiai su didžiosiomis pasaulio agentūromis.

1990–1995 m. „Elta“ buvo vyriausybinė nacionalinė informacijos agentūra, nuo 1995 m. – akcinė bendrovė. 1996 m. Valstybinė telegramų agentūra „Elta“ tapo nepriklausoma nacionaline naujienų agentūra.



Pagal pranešimus spaudai





Galerija: Lietuvos naujienų agentūra




Publikuota: 2020-04-06 17:26:19

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kūno kultūros mokytoja: „Bijau bandyti naujas sporto šakas“
* Nurodymui pakeisti S. Nėries gatvių pavadinimus Taryba nepakluso
* Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai: kam atiduosime savo balsą?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai