„Santaka“ / Slaugos priemonių skiriama tiek, kiek numato įstatymas / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje ligonis gali būti gydomas iki 120 dienų per metus.

Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr.


Slaugos priemonių skiriama tiek, kiek numato įstatymas

Eglė KVIESULAITIENĖ


Temą rašiniui padiktavo per Lietuvos radiją išgirstas mūsų rajono gyventojos skundas. Sunkų ligonį namuose slauganti moteris radijo žurnalistams pasakojo nesulaukianti tinkamos medikų pagalbos.



Kreipėsi į radiją

Danute eteryje prisistačiusi vilkaviškietė pasakojo jau kuris laikas slauganti sunkiai sergantį, iš patalo nesikeliantį brolį. Moteris aimanavo, kad šeimos gydytoja nenoriai išrašo kompensuojamąsias slaugos priemones, jų skiria per mažai, tad tenka pačiai domėtis, kiek jų priklauso, ir kovoti už kiekvienas sauskelnes.

Vilkaviškietė sakė bandžiusi bent kuriam laikui brolį paguldyti į ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, tačiau vietos jame taip ir nesulaukė. Danutė bėrė kaltinimus medikams, kad į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių ligonį paguldyti praktiškai neįmanoma.

Kadangi pavarde Danutė žurnalistams neprisistatė ir kontaktų nepaliko, ką nors konkrečiau sužinoti apie jos minimas aplinkybes negalėjome. Visgi manome, kad su panašiomis problemomis susiduria daug ligonius namuose slaugančių artimųjų, todėl pabandėme išsiaiškinti, kiek kompensuojamųjų slaugos priemonių priklauso ligoniams ir kokios galimybės juos slaugyti ligoninėje.




Priklauso nuo diagnozės

Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojos pavaduotoja Edita Lekeckaitė paaiškino, kad Sveikatos apsaugos ministerija yra nustačiusi sąlygas, pagal kurias ligoniui skiriamos kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės. Priemonių kiekis ir rūšis priklauso nuo paciento diagnozės bei amžiaus. Sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės skirtos šlapimo ar išmatų nelaikantiems pacientams.

Vaikams, kuriems nustatytas sunkaus neįgalumo lygis, per mėnesį išrašoma 60 vienetų sauskelnių arba 60 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, arba 60 vienetų vienkartinių paklodžių. Šeimos gydytojas pagal ligonio būklę ar atsižvelgdamas į ligonį slaugančių asmenų poreikius gali skirti po 30 skirtingų slaugos priemonių, pavyzdžiui, 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ar 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienkartinių paklodžių ir kt.





Galima pasitikslinti

Suaugusiems asmenims kompensuojamosios priemonės skiriamos pagal šlapimo nelaikymo laipsnį. Esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui išrašoma iki 45 vienetų sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 30 vienkartinių paklodžių. Atsižvelgdamas į ligonio poreikius išrašydamas slaugos priemones gydytojas gali varijuoti skiriamo kiekio ribose: skirti 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.


Esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui skiriama 60 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml.

Nelaikantiesiems išmatų per mėnesį išrašomi 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.

– Jei slaugantiems artimiesiems kyla neaiškumų, kiek slaugos priemonių priklauso, jie gali pasitikslinti, internete atsivertę sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Ten viskas labai aiškiai išdėstyta, – sakė E. Lekeckaitė (dokumentą galima rasti svetainėje e-seimas.lrs.lt ).





Galioja karantinas

Vilkaviškio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Petras Vaitiekūnas aiškino, kad šiuo metu Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje vietų yra pakankamai, tačiau problema ta, kad karantino metu slaugomi ligoniai iš namų nepriimami – tik palaikomajam gydymui perkeliami iš kitų ligoninės skyrių. Mat toks yra sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas.


Tačiau P. Vaitiekūnas nenorėjo sutikti su Danutės išsakytu kaltinimu, kad ji dar iki karantino susidūrė su problema, nes negalėjo paguldyti sunkaus ligonio į ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Vyr. gydytojo pavaduotojas sakė, kad įstaiga suinteresuota, jog būtų užpildytos visos skyriaus lovos, nes kiekviena paslauga apmokama iš ligonių kasų ir laikyti pustuštį skyrių būtų nuostolinga, tačiau sutiko, kad būna atvejų, kai tenka palaukti eilėje. Eilės ypač susidaro šaltuoju metų laiku, mat sunkiai vaikštantys seneliai tuomet nepajėgia namuose vieni apsitarnauti ir veržiasi į gydymo įstaigą. Tačiau vasarą skyriuje vietų tikrai būna pakankamai.

– Mūsų ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje yra 64 lovos – tiek ligonių gali būti gydoma vienu metu, – aiškino P. Vaitiekūnas. – Ligonis skyriuje per vienus metus gali būti slaugomas ne ilgiau nei 120 dienų, todėl atsilaisvinsiančios vietos kartais tenka kiek palaukti. Be to, į slaugą ligoniai perkeliami iš kitų skyrių, taip pat kitų gydymo įstaigų, kai būtinas palaikomasis gydymas.





Tik su siuntimu

P. Vaitiekūnas patikino, kad ligoninė nesprendžia, kurį pacientą guldyti į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, o kurio ne, nes slaugai pacientai priimami tik su šeimos gydytojo siuntimu. Būtent jis sprendžia, ar ligonis turi indikacijas tokiam gydymui, ir pats derina ligonio guldymą į ligoninę.

Vyr. gydytojo pavaduotojas sutinka su girdimais ligonių artimųjų priekaištais, kad tiek sauskelnių, kiek ligoninėje skiriama slaugomam ligoniui, nepakanka. Tačiau tiek jų skiriama vadovaujantis įstatymais. Todėl ir prašoma artimųjų, kad šie nupirktų papildomai slaugos priemonių.

Ta pati tvarka galioja ir medikamentams: skiriami tik tie, kurių reikia ligos gydymui. Jei pacientas nori organizmą pastiprinti vitaminais, maisto papildais ar kt., juos reikia įsigyti pačiam.



Publikuota: 2020-06-03 11:17:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai