„Santaka“ / Šakių rajono pasididžiavimas – Zyplių dvaras / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Zyplių dvaras turistus vilioja ir kultūrinių renginių gausa, ir gražia aplinka.

Autoriaus nuotr.


Šakių rajono pasididžiavimas – Zyplių dvaras

Andrius GRYGELAITIS


Vilkaviškio kraštas didžiuojasi puošniu Paežerių dvaru, o kaimyninį Šakių rajoną neabejotinai garsina Zyplių dvaro rūmai. Šį, ne taip seniai naujam gyvenimui atgimusį objektą, jau spėjo pamėgti ir mūsų rajono gyventojai.



Norėjo nugriauti

Šiandien atrodo, kad Zyplių dvare kultūrinis gyvenimas niekada nebuvo sustojęs. Tai – tarsi viena didelė kultūrinė erdvė. Čia vyksta menininkų plenerai, parodos, įvairūs koncertai, festivaliai, edukacijos, konferencijos. Kiekvienais metais dvarą aplanko per 30 tūkst. turistų ir jų skaičius nuolat auga. Žmonės į Šakių rajone, Lukšių seniūnijoje, esantį objektą keliauja ne tik iš visos Lietuvos. Šis dvaras traukia svečius iš Rusijos, Lenkijos, Čekijos ir kai kurių kitų šalių.

„Galbūt šiemet dėl pasaulinės pandemijos nesulauksime tiek turistų, kiek ankstesniais metais, tačiau jų vis tiek turėtų apsilankyti nemažai. Per karantiną Zyplių dvaro rūmai buvo ištuštinti. Išnešėme visus baldus, paveikslus, eksponatus ir kitus daiktus, o patalpose įrengėme saviizoliacijos punktą. Laimei, jo neprireikė. Nuo gegužės pabaigos dvaras vėl priima svečius. Vien pirmąjį savaitgalį jų čia apsilankė per 200“, – sakė iš mūsų rajono kilęs Lukšių seniūnas Vidas Cikana.


Būtent jo iniciatyva bei rūpesčiu 2002 m. pradėti dvaro tvarkymo darbai. Kaip tik tada dvaro aplinka pamažu ėmė atgimti, buvo pritaikyta kultūrinio turizmo reikmėms. Iki tol rūmai ne vienus metus stovėjo apleisti ir tušti. Pats V. Cikana yra prisipažinęs, kad vos atsikraustęs į Lukšius kurį laiką net nežinojo, jog miestelyje yra dvaras. Pravažiuodamas pro jį seniūnas galvodavo, kad čia stovi apgriuvęs tvartas.

Praėjusiame amžiuje Zyplių dvaro šeimininkai nuolat keitėsi. Čia buvo įsikūrusi kunigų seminarija, žemės ūkio mokykla. Paskutiniaisiais Antrojo pasaulinio karo metais Zyplių dvaro pastatuose veikė karo ligoninė, po karo, iki 1957 m., – Šakių ligoninė, vėliau – Šakių mašinų ir traktorių stotis, „Lenino“ kolūkio valdyba. Kai ši išsikėlė į Lukšių miestelį, Zyplių dvaras pamažu ėmė nykti: iro sienos, byrėjo langai ir durys, prakiuro stogas. Ne vienas valdininkas buvo iškėlęs mintį nugriauti pastatą, tačiau V. Cikana tam griežtai prieštaravo.



Kultūrinė veikla

Pirmasis atnaujintas dvaro pastatas – arklidės – duris atvėrė 2003 m. Jose įsikūrė meno erdvė, kurioje eksponuoti savo darbus ir rengti parodas pradėti kviesti menininkai iš visos Lietuvos. Bene garsiausias iš čia vykstančių menininkams skirtų renginių – kasmetinis pleneras „Zyplių žiogai“. Tuomet į Šakių rajoną suguža bent keliasdešimt tautodailininkų iš visos šalies, kurie stovyklauja, kuria įvairius dirbinius.


Pagrindinis dvaro rūmų pastatas su parodų ir koncertų salėmis lankytojams duris atvėrė tik 2012 m. Nuo tada turistai ir ėmė vis labiau atrasti Zyplius.

Šiandien buvusiose arklidėse, svirne ir kairiojoje oficinoje nuolat rengiamos meno kūrinių ekspozicijos bei tautodailininkų darbų parodos, o vežiminės pastate įsikūrusiame Zanavykų muziejuje svečiai mokosi tradicinių amatų. Viliojantys kvapai kviečia į restauruotą dvaro virtuvę, kurioje laukia dvariški restorano „Kuchmistrai“ patiekalai.

Muzikos garsais aplinką pripildo kasmet čia vykstantys Pažaislio muzikos festivalio ir muzikos festivalio „Beatričės vasaros“ koncertai, tradicinė kapelų šventė „Vasarą palydint“. Zyplių dvaras neįsivaizduojamas ir be keramikų šventės-mugės „Pirksiu molio puodynėlę“.

Ateityje į Zyplius tikimasi pritraukti dar daugiau svečių. Viliamasi, kad dar šiais metais vienoje iš dvaro oficinų bus įrengtas viešbutis, kuriame galės apsistoti pirmieji klientai.



Sutvarkytas be dotacijų

Šiandien Zypliai turistus vilioja ne vien savo restauruotais dvaro rūmais, menininkams skirtomis erdvėmis ar įvairiais renginiais. Žmonės kartais čia užsuka tiesiog pasivaikščioti po dvaro parką.


Kaip pasakojo V. Cikana, dvaro teritorija užima maždaug pusšimtį hektarų žemės, o vien parko plotas – 21 ha. Tai – vienas didžiausių parkų visoje Lietuvoje. Jame yra ir daugybė įprastų, ir gana retų medžių rūšių. Pavyzdžiui, balzaminių tuopų ir skroblų alėjos driekiasi daugiau nei 2 km.

Zyplių dvaro ansamblį šiuo metu sudaro 11 pastatų grupė. Lukšių seniūnijos seniūnas teigė radęs dar bent 13 jau neišlikusių pastatų pamatų.

„Kadaise čia stovėjo grafo pirtis, oranžerija, plytų degimo krosnys, amatininkų namelis, fazanynas, bravoras, ledainė, keletas gyvenamųjų bei ūkinių pastatų“, – vardijo pašnekovas.

Zyplių dvaro sodybos teritorijoje telkšo ir keturi tvenkiniai. Viename iš jų yra net sala. Ir ne bet kokia, o – bučinių! Patekę į ją žmonės retai praleidžia progą pasibučiuoti.

„Parkas Lukšiuose buvo sukurtas be valdiškų lėšų, be jokių Europos Sąjungos dotacijų. Tai – unikalus atvejis. Aišku, reikia dar nemažai padaryti, norint atskleisti tikrąjį jo grožį, būtina nuolat prižiūrėti jau sutvarkytus plotus, bet mažais žingsneliais judame į priekį“, – kalbėjo V. Cikana.

Seniūnas prisipažino, jog vienas iš didžiausių jo siekų – apsaugoti Zyplių dvarą nuo komercinės invazijos bei dar labiau skatinti įvairias kultūrines veiklas.



Galerija: dvaras




Publikuota: 2020-07-02 08:14:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai