„Santaka“ / Gyventojai jau dabar gali rinktis elektros tiekėjus / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Už infrastruktūrą yra ir bus atsakinga įmonė ESO.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Gyventojai jau dabar gali rinktis elektros tiekėjus

Andrius GRYGELAITIS


Atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas rajono ir šalies gyventojas jau dabar gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją.



Trys etapai

Dar gegužės pradžioje Seimo nariai pritarė Elektros energetikos įstatymo pataisoms, pagal kurias Lietuva prisijungė prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol beveik visi buitiniai vartotojai elektrą pirko iš visuomeninio tiekėjo „Ignitis“.

Pagal priimtas pataisas, monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų šalyje bus atsisakoma trimis etapais. Į pirmąjį etapą pateks tie gyventojai, kurie sunaudoja daugiausiai elektros – 5000 kWh ir daugiau. Skaičiuojama, kad tokių vartotojų Lietuvoje yra apie 10 proc. Jie jau turėjo gauti visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ laiškus apie nuo kitų metų sausio pradžios pasibaigsiančią elektros tiekimo sutartį ir informaciją apie galimybę pasirinkti elektros tiekėją.

„Jei iki rugsėjo pradžios vartotojai nepareikš prieštaravimo, Elektros skirstymo operatorius (ESO) perduos jų kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis nepriklausomiems elektros tiekėjams, o šie pradės teikti savo pasiūlymus klientams. Į pirmąjį etapą patenkantys vartotojai iki gruodžio 10 d. turės pasirinkti jiems tinkamiausią elektros tiekėją ir pasirašyti naują elektros tiekimo sutartį“, – paaiškino Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai Alina Žilinaitė.



Nuo 2022 m. sausio 1 d. nepriklausomus tiekėjus turės būti pasirinkę nuo 1000 iki 5000 kWh elektros per metus suvartojantys vartotojai, o nuo 2023 m. – visi likusieji. Šiuo metu visa informacija apie planuojamus pokyčius skelbiama interneto svetainėje www.pasirinktiekeja.lt. Čia klientai gali ne tik sužinoti atsakymus į daugelį su elektros rinkos liberalizavimu susijusių klausimų, bet ir susipažinti bei išanalizuoti nepriklausomų elektros tiekėjų sąrašą.

„Artėjant jų apsisprendimo laikui, gyventojai tikrai bus informuoti apie būtinybę pasirinkti tiekėją. Vis dėlto jiems nebūtina laukti priskirto pokyčio etapo. Visi iki vieno vartotojai jau dabar gali rinktis norimą elektros energijos tiekėją ir sudaryti su juo sutartį“, – teigė A. Žilinaitė



Lankstesnės sąlygos

Kaip pasakojo ministerijos atstovė, elektros rinkos liberalizavimas yra ne tik vienas iš Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai, bet ir siekis sudaryti žmonėms palankesnes vartojimo sąlygas. Šiuo metu visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ teikiamų paslaugų kainą nustatinėja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. Perėjus prie liberalios elektros rinkos, dalis elektros kainos taps nebereguliuojama.



„Tai reiškia, kad rinkoje atsiras daugiau elektros tiekėjų, kurie žmonėms galės pasiūlyti lankstesnes elektros tiekimo sąlygas ir kainas, atitinkančias žmonių poreikius. Panašiai šiuo metu yra mobiliojo ryšio rinkoje, kur ryšio tiekėjai siūlo įvairius žmonių poreikius atitinkančius planus, o gyventojai, įsivertinę savo poreikius, pasirenka jiems labiausiai tinkantį planą ir kainą“, – paaiškino pašnekovė.

Jos teigimu, tik atvirai konkuruojančios įmonės vartotojams gali pasiūlyti geriausią kainos ir paslaugos kokybės santykį. Ministerijos atstovė svarstė, kad konkurencinga elektros tiekimo rinka greičiausiai pasiūlys ir aibę kitų naudingų sprendimų Lietuvos gyventojams: naujas paslaugas, įvairesnius planus (pavyzdžiui, elektros pardavimą kartu su ryšio paslaugomis ir pan.), palankesnius tarifus įvairiu paros metu, išmaniuosius sprendimus ir kt.

Išsirinkę elektros tiekėją, gyventojai su juo galės sudaryti tiek ilgalaikę, tiek trumpesnio laikotarpio sutartį. Joje privalės būti numatytos elektros tiekimo sąlygos ir terminai. Informaciją apie tiekėjo pakeitimą ESO perduos pats tiekėjas – vartotojams to daryti nereikės.



Jeigu po kurio laiko kitas tiekėjas pasiūlys geresnes sąlygas, jį bus galima keisti, atsižvelgiant į seniau pasirašytos sutarties nutraukimo sąlygas. Nutraukus sutartį pasirinkti kitą tiekėją bus galima taip pat paprastai, kaip ir renkantis pirmą kartą.



Elektra nedings

Net jei gyventojai numatytu laiku ir nepasirinks norimo elektros tiekėjo, elektros energijos tiekimas jiems vis tiek nenutrūks. Tai privalo užtikrinti už garantinio tiekimo paslaugą atsakingas ESO. Garantinio tiekimo paslauga gyventojui privalės būti užtikrinama bent 6 mėnesius. Po šio laikotarpio ESO turės teisę garantinį tiekimą nutraukti.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad garantinio tiekimo paslaugos elektra bus 25 proc. brangesnė nei vidutinė „NordPool“ elektros biržos mėnesio kaina. Tai reiškia, kad tiekėjo laiku nepasirinkę gyventojai greičiausiai už elektrą mokės brangiau nei tie, kurie bus sudarę sutartis su nepriklausomais tiekėjais“, – teigė A. Žilinaitė.

Ji atkreipė dėmesį, kad garantinis tiekimas bus taikomas ir tuo atveju, jei dėl kažkokių priežasčių kliento pasirinktas nepriklausomas tiekėjas nutrauktų veiklą arba kliento netenkintų jo teikiamos sąlygos ir šis nuspręstų nutraukti sutartį. Tuomet garantinis tiekimas privalės būti vykdomas iki naujo nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius.

Gyventojai neturėtų nerimauti ir tuo atveju, jei netikėtai jiems dėl kokių nors priežasčių dingtų elektra. Ši problema būtų sprendžiama kaip ir iki šiol – ESO turės pasirūpinti sutrikimų šalinimu, nes būtent ši įmonė yra atsakinga už visą infrastruktūrą.



Publikuota: 2020-08-05 09:12:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai