„Santaka“ / Pacų giminės keliais – turizmo plėtra abipus Lietuvos ir Lenkijos sienos / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines sidabrines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 0 698 41 635.
Galioja iki: 2024-12-09 13:08:10



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Lietuvos kancleris ir Vilkaviškio seniūnas Kristupas Zigmantas Pacas (1621–1684).

Pacų giminės keliais – turizmo plėtra abipus Lietuvos ir Lenkijos sienos


VšĮ Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras drauge su Prienų rajono savivaldybe ir Lenkijos Suvalkų pavietu (Starostwo Powiatowe w Suwałkach) pradėjo įgyvendinti projektą Nr. LT-PL-4R-312 „Pacų giminės paveldas kaip bendros turizmo plėtros abipus sienų pagrindas“ (angl. „Crossborder Pac Family Heritage as Basis of Joint Tourist Development“). Projektas vykdomas pagal Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos priemonės prioritetą Nr. 1 „Aplinkos išlaikymas ir apsauga ir išteklių naudojimo veiksmingumo skatinimas“.



Šis projektas skirtas Pacų giminės palikimo vieningam pristatymui Lietuvoje ir Lenkijoje, nes ši didikų šeima paliko ryškų pėdsaką tiek abiejų šalių pasienio istorijoje, tiek jų ekonomikoje.

Vykdant projektą numatome sukurti šiuos pėdsakus pristatantį bendrą Pacų kelio turistinį maršrutą. Jis nuvingiuos nuo Dowspudos, Šurpylių (Szurpił), Bolciach Lenkijoje per Vištyčio apylinkes, Kybartus ir Vilkaviškį link Prienų ir Jiezno. Turistai, keliaudami šiuo maršrutu, taip pat galės pasiekti Vilnių bei aplankyti Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią, kur po šventovės slenksčiu ilsisi žymusis Mykolas Kazimieras Pacas, Lietuvos kanclerio ir Vilkaviškio seniūno Kristupo Zigmanto Paco giminaitis.



Projektas įgyvendinamas tik minėtos programos teritorijoje, tad mūsų rajone – Vilkaviškio, Kybartų ir Vištyčio apylinkėse – atsiras Pacų kelio mažieji architektūros elementai, informaciniai stendai, informaciniai kioskai ir kt.

Pacų kelio turistinį maršrutą žymės lelijos grindinio plytelėse prie lankytinų objektų. Vilkaviškio mieste bus sukurtas ir J. Basanavičiaus aikštės prieigose pastatytas 3D senojo miesto maketas. Visi miesto svečiai, turistai, net ir silpnaregiai ar neregiai galės rankomis paliesti miesto maketą, nematantiems žmonėms bus lengviau įsivaizduoti vietą, kurioje jie yra.

Greta Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro planuojama pastatyti interaktyvų lauko ekraną, kuriame visi norintys galės rasti įvairios turizmo informacijos: nuo to, kur skaniai pavalgyti, pernakvoti, iki to, ką įdomaus pamatyti mūsų rajone, kokiuose renginiuose dalyvauti.

Prie įvažiavimų į Vilkaviškio miestą, Kybartuose bei Vištytyje bus įrengti 5 informaciniai maršruto stendai. Juose bus pavaizduotas maršrutas su pakeliui esančiais lankytinais objektais bei įdomiomis vietomis. Taip pat numatytas vienas perregimas 3D stendas prie Kaupiškių piliakalnio, kur bus galima pamatyti senovėje ant piliakalnio stovėjusios pilies vaizdą. Prie Kaupiškių piliakalnio taip pat bus įrengti žiūronai, stovai dviračiams ir jų remonto stotelės.



Įgyvendinant projektą numatoma išleisti maršruto žemėlapį, surengti informacinį turą gidams bei Pacų kulinarinio paveldo kūrybines dirbtuves, po kurių bus išleista Pacų virtuvės receptų brošiūra.

Projektas ir pažinties su Pacų gimine galimybės persikels ir į virtualią erdvę. Numatoma sukurti ne tik interneto svetainę, bet ir mobiliąją programėlę. Taip pat projektas bus pristatytas tarptautinėje parodoje „Adventur 2022“ bei turizmo parodoje Lenkijoje.

Bendras viso projekto biudžetas – 469 830, 31 Eur, iš jų Vilkaviškio rajonui numatyta 167 854, 55 Eur. 85 proc. tinkamų finansuoti išlaidų bus finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo, o likusius 15 proc. skirs Vilkaviškio rajono savivaldybė.

Projektas pradėtas vykdyti 2020 m. rugsėjo 1 d., o jo pabaiga buvo numatyta 2022 m. vasario 28 d., tačiau dėl veiklas ribojančio karantino įgyvendinimo terminas tikriausia bus pratęstas.

Projekto įgyvendinimas pasaulinės pandemijos laikotarpiu reikalauja daug kūrybinių sprendimų, tačiau jis neabejotinai turės teigiamą poveikį skatinant turizmo sektoriaus atsigavimą. Pacų giminės paveldo ir šios giminės indėlio į Vilkaviškio krašto ir visos Lietuvos kultūrą pristatymas – puiki galimybė plėtoti turizmą abipus Lietuvos ir Lenkijos valstybių sienos.





IŠ ISTORIJOS

Kodėl Pacai? Ką apie juo žinome ir kas juos sieja su Vilkaviškiu?

Istorijos šaltiniuose randame daug mūsų krašto ryšių su Pacų gimine. Štai teigiama, kad Vilkaviškio bažnyčią pastatė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) raštininkas, Prienų ir Birštono valdytojas, Birštono girios administratorius Steponas Pacas su žmona Ona Rudaminaite.

Šio antrojo LDK pakanclerio Stepono Paco ir jo žmonos Onos Rudaminaitės-Dusetiškės sūnus – Kristupas Zigmantas Pacas gimė 1621 metais. Jaunystę praleidęs tėvų dvare Volkovyske su broliu Mikalojumi 1632–1639 m. išvyko studijuoti į Krokuvą. Vėliau mokėsi Paduvos bei Perudžijos universitetuose Italijoje, taip pat Olandijoje. Lankėsi Ispanijoje, Anglijoje, Vokietijoje. Tai neabejotinai paliko atspindį vėlesnei jo veiklai ir pasaulėžiūrai. Gyvendamas Italijoje dažnai lankydavo Montis Coronae kamaldulių eremą, kur K. Z. Pacas susipažino su vienuoliu Jeronimu, vėliau padėjusiu steigti kamaldulių vienuolyną Lietuvoje. Sužavėtas kontempliatyvaus atsiskyrėlių gyvenimo ir vienuolyno grožio, jis nusprendė panašų vienuolyną pastatyti Lietuvoje.

K. Z. Pacui bestudijuojant užsienyje mirė jo tėvai ir vyresnysis brolis Stanislovas, taigi jam teko nutraukti studijas ir 1643 m. grįžti į tėvynę. Čia tapo Vilkaviškio seniūnu. Parodęs nemenkus sugebėjimus valdyti valstybę, iš Vilkaviškio seniūno jis buvo pakeltas LDK vėliavininku, 1656 m. – pakancleriu, o 1658 m. – Didžiuoju Kancleriu. Tarnavo Prancūzijos, Ispanijos ir Nyderlandų kariuomenėse. Nuo 1646 m. buvo LDK didysis vėliavininkas. Jis taip pat buvo Kauno, Pinsko, Astravo seniūnas, Alytaus ir Gardino ekonomijų administratorius. Kovojo su Radvilomis, Sapiegomis. Jo pastangomis 1673 m. Varšuvos Seimas nutarė, kad kas trečia ATR Seimo sesija vyktų Gardine. Rėmė M. K. Višniovieckio kandidatūrą į ATR valdovus (išrinktas 1669 m.), buvo Jono Sobieskio priešininkas. K. Z. Paco lėšomis pastatyta ir Pažaislio bažnyčia bei vienuolynas, baigta statyti Jiezno bažnyčia ir rūmai prie miesto. Kristupas Zigmantas Pacas mirė 1684 metais, palaidotas Pažaislio vienuolyne.

Iš Pacų giminės herbo kilo Vilkaviškio herbo lelija. Heraldinėje tradicijoje lelija raudoname fone yra žinoma Gozdavos (lenk. Gozdawa) pavadinimu. Pasak senos legendos, kadaise Lenkijos karalius Vladislovas I Hermanas suteikė šį herbą Kristinui iš Gozdavos už mūšio lauke parodytą narsą. Netrukus šį herbą perėmė kitos lenkų bajorų giminės, o dar vėliau jis pateko ir į LDK žemes. Yra manančiųjų, kad Gozdavos herbas atkeliavo į Lenkiją iš Vengrijos, Vokietijos ar netgi galėtų turėti tolimos prancūziškos kilmės.



Europos kraštų heraldikoje stilizuota lelija yra aukščiausios valdžios, švarumo, tyrumo simbolis, kuris neretai asocijuojamas su Mergele Marija. Balta spalva simbolizuoja skaistumą, mėlyna – didingumą ir grožį. Herbo skydo forma, smailėjanti į apačią, pabrėžia jo kilmę iš Prancūzijos.



Vitas GIRDAUSKAS

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius



Užsk. 2936



Galerija: Pacų giminė




Publikuota: 2021-01-04 11:37:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kompensacijos bus mokamos tik įrodžius patirtus nuostolius
* Folkloro ansamblis savo kelionę tęsia trisdešimt penkerius metus
* Rudas vanduo: kada bus išspręsta problema?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip reagavote į Donaldo Trampo pergalę JAV prezidento rinkimuose?
Apsidžiaugiau.
Apėmė nerimas.
Laukiu, ką parodys ateitis.
Dėl to nesuku galvos.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai