„Santaka“ / Užsienyje studijuojantys jaunuoliai turi spręsti patys / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Daug Jungtinėje Karalystėje studijuojančių jaunuolių per pandemiją grįžo namo.

Tito MIČIULIO nuotr.


Užsienyje studijuojantys jaunuoliai turi spręsti patys

Eglė KVIESULAITIENĖ


Koronaviruso pandemija į gimtinę parvijo ne tik emigrantus, bet ir užsienyje studijuojančius jaunuolius. Tačiau ilgam užstrigus gimtinėje kyla vis daugiau klausimų, kurios šalies gyventojais juos laiko mūsų valstybė. Ypač tai aktualu tiems, kurie įsikūrę nuo Europos Sąjungos atsiskyrusioje Jungtinėje Karalystėje.



Kyla daug klausimų

Ne vienas emigrantas, didžiosioms metų šventėms grįžęs aplankyti artimųjų, čia užsiliko ilgesniam laikui: pandemijai uždarius žmones namuose ir sukausčius judėjimą tarp šalių, teko keisti planus ir kuriam laikui apsistoti gimtinėje. Dėl nuotolinio mokymo namuose užsiliko ir užsienyje mokslus kremtantys studentai, kuriems mokytis iš tėvų namų kur kas pigiau, nei samdytis būstą svečioje šalyje.

Tačiau dažnam kyla klausimų, kaip jie turėtų elgtis, jei būtų priversti užsilikti ilgesniam laikui. Ypač tai jaudina nežinioje likusius Jungtinėje Karalystėje, kuri jau nuo praėjusių metų vasario nėra Europos Sąjungos narė, gyvenančius asmenis.

Į redakciją paskambinusi studento mama sakė nežinanti, kur kreiptis ir išsiaiškinti, kaip turėtų elgtis iš studijų Jungtinėje Karalystėje grįžęs sūnus.


– Artūras Anglijoje studijuoja ne pirmi metai, bet niekada nebuvo tokios suirutės, kaip dabar, – situaciją pasakojo vilkaviškietė. – Jei karantinas užsitęs, sūnus planuoja likti namuose iki vasaros ir mokytis nuotoliniu būdu. Išvažiuodamas studijuoti jis deklaravo išvykimą iš šalies, kaip reikalauja įstatymai. Anglijoje jis yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, tad susirgęs gydomas nemokamai.

Kol Jungtinė Karalystė priklausė Europos Sąjungai, klausimų studento mamai nekildavo, nes abiejose šalyse galiojo Europos sveikatos draudimo kortelė. Tačiau po „Brexit“ situacija pasikeitė ir dabar moteris sakė nežinanti, ar Lietuvoje susirgęs jos sūnus būtų gydomas nemokamai. Ji teiravosi, ar nevertėtų, kol bus Lietuvoje, čia deklaruoti gyvenamąją vietą ar net apsidrausti privalomuoju sveikatos draudimu bei vėl prisirašyti vienoje iš sveikatos priežiūros įstaigų.



Tik būtinoji pagalba

Pagal mūsų šalies įstatymus, pakeitus gyvenamąją vietą, naujos adresą privalu deklaruoti per vieną mėnesį. Deklaruoti išvykimą iš šalies būtina tik išvykstant ilgiau nei pusmečiui. Mūsų šalies piliečiams, atvykusiems pagyventi Lietuvoje, gyvenamąją vietą taip pat privalu deklaruoti tik tuomet, jei užsiliks ilgiau nei pusmetį. Išvykstantiems studijuoti taikomos išimtys, nes deklaruodami išvykimą iš šalies jie praranda sveikatos draudimą.


Išaiškinimo, kaip turėtų elgtis studentai, savo gyvenamąją vietą deklaravę užsienyje, bet šiuo metu apsistoję Lietuvoje, kreipėmės į Valstybinę ligonių kasą (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

VLK Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė paaiškino, kad galimybė gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir tų paslaugų mastas priklauso nuo to, kurioje šalyje studentas gyvena ir ar yra draustas socialiniu draudimu.

Jei studentas yra Jungtinės Karalystės gyventojas ir šioje šalyje draustas socialiniu draudimu, tuomet būdamas Lietuvoje jis turi teisę gauti nemokamą būtinąją medicinos pagalbą. Būtinosios medicinos pagalbos paslaugos jam bus teikiamos Jungtinės Karalystės išduotos Europos sveikatos draudimo kortelės pagrindu.

Jei studentas kortelės neturi, reikėtų elektroniniu paštu kreiptis į Jungtinės Karalystės kompetentingą įstaigą NHDBSA (angl. National Health Service Business Services Authority) dėl sertifikato, pakeičiančio Europos sveikatos draudimo kortelę, išdavimo.

Lietuvos gydymo įstaigai pateikus kortelę arba sertifikatą, būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas apmokėtų teritorinės ligonių kasos. Jungtinė Karalystė vėliau Lietuvai šias išlaidas kompensuotų.


Jei studentas turi Jungtinės Karalystės išduotą sveikatos draudimo kortelę ar sertifikatą, visai neturi reikšmės, ar jis Lietuvoje deklaravęs gyvenamąją vietą, ar ne.



Praranda draudimą

Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad kalba eina tik apie būtinąją pagalbą, o ne kitas sveikatos priežiūros paslaugas. Mat deklaravę išvykimą iš savo šalies studentai nebėra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu mūsų valstybės lėšomis.

Jungtinės Karalystės aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai (įstoję iki 2020 m. gruodžio 31 d.), deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje, turi teisę mūsų šalyje būti apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, jie turi ligonių kasai Lietuvoje pateikti aukštosios mokyklos pažymą, patvirtinančią nuolatinių studijų studento statusą bei studijų laikotarpį.

Tik gavus informaciją apie studijas ir ligonių kasoms patvirtinus privalomojo sveikatos draudimo valstybės lėšomis galiojimą, tokie studentai įgyja teisę į kompensuojamą asmens sveikatos priežiūrą.

Apdrausti studentai, būdami Lietuvoje, dėl reikalingų sveikatos priežiūros paslaugų turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka. Tačiau deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje, Jungtinėje Karalystėje jie turi teisę gauti tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugas Lietuvos teritorinių ligonių kasų išduodamos Europos sveikatos draudimo kortelės pagrindu.

Taigi tik pats studentas gali nuspręsti, kurioje šalyje jis nori gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir ten deklaruoti savo gyvenamąją vietą.



Patvirtinti Apostille

Rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems mūsų kraštiečiams priminė, kad pasibaigus pereinamajam „Brexit“ laikotarpiui nuo šių metų pradžios pasikeitė dokumentų teikimo tvarka.

Iš Jungtinės Karalystės pateikiamiems dokumentams nebetaikomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo skatinamas laisvas piliečių judėjimas supaprastinant tam tikrų viešųjų dokumentų pateikimo Europos Sąjungoje reikalavimus, nuostatos.

Taigi norintieji savo šalyje įregistruoti Jungtinėje Karalystėje gimusius naujagimius ar sudarytas santuokas, dokumentus privalės pateikti patvirtintus Apostille, nepriklausomai nuo to, kada dokumentas išduotas ir kiek jis galioja. Tik mirties faktą patvirtinantys dokumentai gali būti priimami be Apostille patvirtinimo.





Publikuota: 2021-01-27 08:45:28

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai