„Santaka“ / Politikas siūlė ne piktintis, o ruoštis sodinti medžius / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Sukalti kuoliukai žymi tako ribas ir iš šalies atrodo, kad medžiai nupjauti be reikalo, nes vietos yra kairėje pusėje. Tačiau iš tiesų kairėje pusėje yra banko sklypas, todėl rekreacinio tako per jį tiesti negalima.

Autorės nuotr.


Politikas siūlė ne piktintis, o ruoštis sodinti medžius

Eglė MIČIULIENĖ


Praėjusią savaitę Vilkaviškio rajono savivaldybės Kaimo reikalų ir aplinkos komiteto nariai nuotoliniu būdu apsvarstė vieną į darbotvarkę iš anksto neįtrauktą klausimą. Kalbėta apie medžius Šeimenos pakrantėje.

Informacija klaidina

Tarybos narys Rimvydas Palubinskas klausimo svarstymą komitete inicijavo internete pasklidus žiniai apie prie Šeimenos upės pjaunamus medžius.

„Vilkaviškiečiai, mane pasiekė žinia, kad prie Šeimenos upės dabar pjauna medžius, nors nesutiko ekspertai. Jeigu yra žmonių, kurie nori medžius išsaugoti prie upės, eikite ir atstovaukite poziciją“, – vienoje feisbuko paskyroje ragino Anglijoje gyvenanti lietuvė. Kitame įraše patikslinta, kad tie nesutikę ekspertai – tai „arboristas ir kraštovaizdininkas“.

Į Kaimo reikalų ir aplinkos komiteto posėdį pakviestas Savivaldybės administracijos vyr. ekologas Darius Bunikis paaiškino, kad informacija – klaidinanti.

„Vasario pabaigoje buvo gautas UAB „Sumeda“ prašymas dėl medžių kirtimo statybos aikštelėje, būsimo tako trasoje. Pagal projektą tiesiant taką buvo numatyta iškristi 75 medžius, bet leidimas išduotas 55. Tačiau dar prieš pjaunant medžius buvo sukviesta komisija, tarp kurios dalyvių yra ir minėti „nepritarę ekspertai“: Lietuvos arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas bei kraštovaizdžio architektas Vytautas Lekešius. Pastarasis komisijoje dalyvavo ir nutarimui pjauti medžius neprieštaravo. R. Žilinskas, nuo kurio ir pradėjau derinti visos komisijos susitikimo laiką, iš vakaro man parašė atsiprašydamas, kad dalyvauti negalės. Tačiau jis nė vieno priekaišto nei tada, nei po to dėl pjaunamų medžių neišsakė“, – kitą dieną pasakojo ekologas.


Kur nepritarė – ten nepjovė

Bet, anot D. Bunikio, darbus pradėję ir tako ribas susižymėję rangovai pamatė, kad trasa kliudo dar apie trisdešimt medžių. Tad ekologas sukvietė antrą Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros posėdį.

„Tačiau komisijos nariai leidimo pjauti nedavė. Viską apžiūrėjome, bandome daryti projekto pakeitimus, taigi visi šie medžiai iki šiol auga. Nesuprantu, kodėl reikia skleisti melagingą informaciją. Be to, 18 iš tų medžių jau ir nebus nupjauti, nes projekte į šoną patraukėme teniso kortą. Dėl likusių želdinių dar svarstome, tariamės. Kur tik įmanoma, stengiamės juos apeiti ir išsaugoti, – kalbėjo D. Bunikis.

Ekologas priminė, kad už išpjautus medžius rangovai sumokėjo per 21, 5 tūkst. eurų atkuriamąją vertę, tad sutvarkius erdves tikrai bus pasodinta naujų medelių.

Tiesa, šių paaiškinimų negirdėjo nei diskusiją užvirusios moterys, nei kiti vilkaviškiečiai, nes komiteto pirmininkas Arvydas Šlivinskas priėmė sprendimą prie nuotolinio posėdžio neleisti prisijungti visiems norintiesiems. Dėl to daugiausiai piktinosi Tarybos nariai Žilvinas Gelgota ir R. Palubinskas, kuris net siūlė stabdyti projektą ir vėl daryti viešą pristatymą.


„O kur jūs, gerbiamas Rimvydai, buvote per viešą projekto svarstymą? Kada pradėti dirbti, jei stabdome projektą? Gal būdamas opozicijoje aš irgi taip pat elgčiausi, sakyčiau, kad blogai. Lygiai tas pats buvo su autobusų stotimi, bet tada buvo rinkimai. O dabar ji pripažinta Lietuvoje ir Europoje kaip geriausias projektas“, – pyko A. Šlivinskas.

Tuo tarpu Ž. Gelgota karščiuodamasis akcentavo visuomenės teisę žinoti ir posėdžiuose dalyvauti suinteresuotiems asmenims. Tarybos narys reikalavo posėdį įrašyti, tad norintieji išklausyti paaiškinimus, tikėkimės, tokią progą turės.

Norėjo kreiptis į pareigūnus

Komiteto pirmininkas A. Šlivinskas išdėstė savo argumentus. Jis paaiškino nenorįs posėdžio paversti turgumi, o besipiktinantiems medžių pjovimu piliečiams siūlė vėliau susirinkti saugiu atstumu į talką sodinti medžių ir sykiu padiskutuoti.

Tarybos narys stebėjosi, kad daugiausiai vėjo internete kėlę komentatoriai net negyvena Vilkaviškyje, bet mano žinantys geriau, ko reikia vilkaviškiečiams.

Į posėdį prisijungęs Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas pasakojo, kad dėl vieno „aktyvisto“ net norėjo kreiptis į teisėsaugą. Anot direktoriaus, ypač piktai nusiteikęs (taip pat ne Vilkaviškyje gyvenantis) pilietis dėl pjaunamų medžių terorizavo jį patį, grasino Savivaldybės vyr. architektei Vitai Valaitienei, apšaukė ir iš darbo „atleidinėjo“ Savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėją Jurgą Grigaliūnaitę, kuri, beje, dalyvavo visuose posėdžiuose, svarstymuose, aptarimuose, vaikščiojo paupiais ir į šį projektą įdėjo tikrai daug jėgų bei širdies.


„Aklai nieko nedarome, visi esame Vilkaviškio rajono patriotai. Tikrai norime išsaugoti kuo daugiau medžių, bet ne visur tai galima padaryti. Takui yra suformuotas sklypas ir negali „traukti 10 metrų į šoną“, kaip nurodinėjo tas pilietis. Bent jūs, Tarybos nariai, būkit protingi. Aš pats esu žmogus nuo žemės ir nuo gamtos, bet čia tikrai nematau problemos“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Neatlaikė ir komiteto narys Saulenas Aželskas. „Turbūt tokia bendra tendencija pasaulyje ir Lietuvoje, kad nuomones reiškia ir skundžia tie žmonės, kurie toje srityje neturi jokio išsilavinimo. Manau, pasitikėkime specialistais, ypač jei eigoje dar viskas derinama ir prižiūrima. Manau, be reikalo išpūstas konfliktas“, – kalbėjo jis.

Kiek galima diskutuoti?

Posėdyje buvo išsakyta mintis, kad už sukeltą chaosą jo iniciatoriai turėtų prisiimti atsakomybę.

„Ar galima grasinti Savivaldybės darbuotojams, trukdyti įgyvendinti projektą? Juk viskas buvo viešinama, bet jei žmogus nesidomi – niekas neprivers. Tik kai atvažiuoja dirbti traktorius, prasideda bėgiojimai, fotografavimai ir kaltinimai“, – stebėjosi J. Grigaliūnaitė.

Posėdžio dalyviams buvo priminta, kad visi projektai viešinami Savivaldybės tinklalapyje, laikraštyje, nuomones išreikšti kviečiami visi rajono piliečiai. Šiuo atveju buvo paskelbtas net ir medžių, kuriuos ruošiamasi išpjauti, sąrašas.

Tačiau yra laikas svarstyti ir laikas dirbti. Vargu ar čia galioja argumentai „nemačiau“ ar „nežinojau“, kitaip bandantieji visiems įtikti rizikuoja iškreipti demokratijos esmę. Jei dėl kiekvieno iš mūsų vėlyvo susidomėjimo bus vėl ir vėl svarstoma tada, kai jau reikia dirbti, nebeužteks laiko įgyvendinti stambius projektus, kurie daromi ne dėl ko kito, o dėl pačios rajono visuomenės.

Nežinia, ar patys kovotojai už medžius visada nori girdėti teisybę. Vykstant nuomonių karui jau minėtoje feisbuko paskyroje J. Grigaliūnaitė argumentuotai išdėstė tikrąją situaciją. Didžioji dalis žmonių palaikė ilgai laukto projekto rengėjus, bet kažkam nepalankus įrašas iš interneto buvo tiesiog ištrintas.

Apskundė aplinkosaugai

„Vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis neseniai pagyrė Vilkaviškį, mūsų projektą pateikė kaip gerą žaliosios jungties pavyzdį. Bet keliems žmonėms kažkas atrodo negerai ir prasideda nereikalingos diskusijos“, – stebėjosi D. Bunikis.


Jis priminė, kad jokie profesionalai priekaištų neišsakė. Bet praėjusią savaitę skundas dėl medžių pjovimo pasiekė ir aplinkosaugininkus. Kaip vienas iš pažeidimų nurodyta ir tai, kad želdiniai pjaunami tuo metu, kai tą daryti draudžiama dėl grįžusių paukščių. Bet projekto rangovai ir čia tvirtina nieko nepažeidę, nes turi tam reikalingą ornitologų pateiktą išvadą.

Tuo tarpu aplinkosaugininkai jau tikrina dokumentus, skaičiuoja ir matuoja kelmus. Atsakymas dėl veiksmų teisėtumo bus pateiktas artimiausiu metu.

Aptarė ramiai

Kaimo reikalų ir aplinkos komitete aptartas medžių klausimas buvo prisimintas ir kitą dieną vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje. Tik šįkart pasikalbėta konstruktyviai ir be negatyvių emocijų.

Ž. Gelgota pabrėžė palaikantis, anot jo, tikrai šaunų rekreacinės teritorijos prie Šeimenos upės sukūrimo projektą, bet paprašė kitąkart komitetuose nepažeidinėti Tarybos veiklos reglamento, nebėgti nuo visuomenės ir būti labiau atviriems. Tarybos narys pastebėjo, kad neleidžiant visuomenei dalyvauti posėdyje paliekama niša spekuliacijoms dėl projekto skaidrumo.

Tuo tarpu A. Šlivinskas aiškinosi norėjęs tvarkos posėdyje.


„Neturiu didelių profesionalaus vedėjo įgūdžių, tad sunku buvo suvaldyti net ir Tarybos bei komiteto narius“, – sakė jis.

Tarybos narys atsiprašė, jei kažką įžeidė, ir vėl paragino tada, kai jau bus baigtos formuoti erdvės, visus ateiti į bendrą talką sodinti naujų medžių.Publikuota: 2021-04-02 09:49:03

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Prasidėjęs festivalis žada daug muzikinių siurprizų
* Rekordiškai ilgame posėdyje – aistros ir užsitęsusios diskusijos
* Teatro vakarai „Po paupio gluosniais“ mini 15-ąjį gimtadienį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar stebėjote Savivaldybės tarybos komitetų posėdžius?
Nežinojau, kad juos transliuoja.
Taip, visus ir atidžiai.
Pažiūrėjau kelis epizodus.
Man tai nerūpi.Kalbos patarimai

Šaltis ir šalna
Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2023 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas