„Santaka“ / Veikla Savivaldybės taryboje: žvilgsnis iš vidaus / Politika

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2021-04-10 19:39:17

Parduoda dviratį. Tel. 8 686 62 474.
Galioja iki: 2021-04-12 13:31:19

Tvarko sodus, šalina krūmynus, išpjauna-išveža vaismedžius, pjauna nepavojingus medžius, išveža šakas, formuoja, karpo, formuoja gyvatvores, žemina tujas. Tel. 8 635 09 998.
Galioja iki: 2021-04-12 14:19:33

Parduoda mažai naudotą puikios būklės Xbox One (500 Gb diskas, yra kinect kamera, vienas pultelis, HDMI laidas, keli žaidimai, dokumentai, neremontuotas, neperkaitintas, 230 Eur). Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2021-04-19 15:45:09

Parduoda traktorių JUMZ-6, 3 vagų plūgą, kultivatorių, bulviasodę. Tel. 8 602 10 745.
Galioja iki: 2021-04-19 15:45:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Politika

Dalinkitės:  


Antanas Žilinskas: „Man veikla Savivaldybės taryboje yra plati, kūrybinga ir prasminga“.

Juozo LUKOŠEVIČIAUS nuotr.


Veikla Savivaldybės taryboje: žvilgsnis iš vidaus


Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, atgimė ir tikroji savivalda. Istorijai lėmus, teko iš arti pažinti bei patirti tiek sovietinės Lietuvos „savivaldą“, tiek dabartinę.

Nurodyti ir vykdyti!

Kartais iš vyresnės kartos vilkaviškiečių tenka išgirsti repliką: „Ot, prie ruso tai buvo tvarka.“ Taip, tuometinėje valdžios piramidėje galiojo kūjo ir kylio principas. Nutars Maskvoje, pritars Vilniuje, o rajone šoks vykdyti bei raportuoti į viršų.

Tuometiniam Vilkaviškio rajono vykdomajam komitetui nebuvo suteikta savarankiškumo, reikėjo tik vykdyti socialistinius įsipareigojimus ir tikėtis raudonųjų pereinamųjų vėliavų ir medalių. Ir skubėdavo visi vykdyti, prirašinėti, raportuoti. Vadinamosios DŽDT (darbo žmonių deputatų tarybos) nariai buvo atrenkami partijos vadovų. Kuo paklusnesnis, tuo geresnis. Kalbos ir pasisakymai surežisuoti iš „aukščiau“, tai yra Komunistų partijos komitete. Nei ginčų, nei kivirčų – visi vieningai „už“.

Pagal to laikmečio tvarką rajono vadovams buvo pavaldžios visos įstaigos, įmonės, gamyklos, kolūkiai. Todėl ir kumščiais buvo galima trankytis. Man dirbant Švietimo skyriuje teko iš arti regėti vadovų pykčio protrūkius, grasinimus netekti premijų, paskyros butui ar automobiliui. Menu, kaip tradiciniuose pirmadienio vadovų pasitarimuose buvo vanojamas ilgametis komunalinių paslaugų įmonės vadovas. Vykdomojo komiteto pirmininkas mėgo rytais apvažiuoti miestą ir už surastą netvarką išbarti tos teritorijos šeimininkus. Žemesnės grandies vadovai, pavyzdžiui, mokyklų direktoriai, dar turėjo vykdyti ir gautus partijos, komjaunimo, profsąjungų, įvairių visuomeninių organizacijų nurodymus.


Valdžią lemia rinkėjų balsai

Savivaldos valdymo politika kardinaliai pasikeitė valstybės nepriklausomybės pradžioje atkūrus tikrąjį savivaldybių savarankiškumą. Vadovaudamosios pasaulyje pripažintomis demokratinėmis vertybėmis ir Vilkaviškio rajone atsikūrusios politinės partijos pradėjo rengtis rinkimams. Gausiausią narių ir rėmėjų būrį turėjusi Socialdemokratų partija (LSDP) netrukus tapo vyraujančia politine jėga ir taip garantavo savivaldos stabilumą bei pastovumą.

LSDP gretose esu nuo 2000 metų. Tuomet pirmą kartą teko šiai partijai atstovauti Savivaldybės taryboje. Pamažu formavosi patirtis, tradicijos, vis dažniau gyvenimo iššūkius ir problemas pradėta spręsti teisinėmis priemonėmis. Išnyko kumščio ir telefoninė teisė. Pirmoje kadencijoje dar silpnai dirbo komitetai, beveik nebuvo visuomenės kontrolės, vis labiau sarginio šuns teise pradėjo naudotis opozicija.

Beveik galėtume pasidžiaugti stabilumu ir pastovumu mūsų rajone. Visai kitokią situaciją regime, pasidairę po kai kurias kaimynines savivaldybes (Kalvariją, Kazlų Rūdą). Jų tarybose koalicijos nestabilios: skaidosi, naujos daugumos verčia buvusias, gausu politinių perbėgėlių. Ir tai nėra gerai – per vidurį kadencijos keičiantis merams sustoja pradėti darbai, slogi aplinka slopina darbuotojų iniciatyvą ir darbingumą. Dėl to kenčia visi regiono žmonės.


Visgi juodųjų periodų būta ir mūsų Savivaldybėje. Įvardyčiau buvusio mero ir socialdemokratų vadovo Algirdo Bagušinsko netoliaregiškumą, dargi sakyčiau, partijos bičiulių išdavystę.

Man nepriimtinas ir buvusio Socialdemokratų partijos lyderio Algirdo Butkevičiaus šuolis į Žaliųjų partiją. Gerbiu šį politiką už nuosaikumą, aukštą politinę kultūrą, nuoširdų požiūrį į žmogų, bet toks netikėtas posūkis, mano požiūriu, buvo klaida.

Stabilų bei tolygų savivaldos darbą labiausiai lemia Savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos vieningumas ir kūrybiškumas. Dirbant visiems sutartinai per pastaruosius dešimtmečius Vilkaviškio miestas ir rajonas atsigavo, iškilo puikių netgi ir visą šalį reprezentuojančių statinių. Autobusų stotį suprojektavęs architektas Gintaras Balčytis neseniai pelnė valstybinį apdovanojimą, kartu išgarsinęs ir Vilkaviškio vardą. O juk kiek būta oponentų kritikos rengiant šį projektą! Daug diskutuota ir valdančiosios koalicijos viduje, bet buvo rastas sutarimas ir priimtas sprendimas, kuris, kaip dabar matome, lėmė puikų rezultatą.

Karšti pokalbiai frakcijoje


Ruošiantis rinkimams į šios kadencijos Savivaldybės tarybą, Socialdemokratų partijos konferencijoje po reitingavimo gavau aštuntą numerį sąraše.

Siekdamas leisti dirbti jaunesniems, susikeičiau su penkioliktuoju sąraše buvusiu Arvydu Šlivinsku. Rinkėjams išreitingavus vėl patekau į Tarybą, į kurios darbą turiu galimybę pažvelgti iš vidaus.

Mūsų rajone savivaldos stabilumą lemia darni Socialdemokratų partijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija. Tarybos posėdžių transliacijas internete stebintiems gyventojams kartais galbūt atrodo, kad valdančioji dauguma yra mažakalbė. Tačiau daug pastabų ir pasiūlymų mes išsakome komitetų posėdžiuose. Aktyviai diskutuojame ir valdančiosios koalicijos viduje. Visuomet savo nuomonę, poziciją išsako bei gina „valstiečiai“ Valdas Kamaitis, Gedeminas Gudaitis, socialdemokratai Stanislovas Lopeta, Daiva Černiuvienė, Nijolė Liaudinskienė, Ramūnas Puodžiūnas ir kiti. Dėl to viešuose Tarybos posėdžiuose nesiveliama į diskusijas, o valdančiosios daugumos balsas tarsi ir mažiau girdimas.

Užtat oponentai Žilvinas Gelgota, Mantas Balčiūnas, Rimvydas Palubinskas per Tarybos posėdžius rodo savo išmintį, laido replikas, provokuoja. Mane kartais net stebina pernelyg ramus posėdžio pirmininko mero Algirdo Neiberkos elgesys ir tolerancija. Juk kartais taip smulkmeniškai, taip priekabiai teikiamos pastabos posėdžių klausimus pristatantiems pranešėjams, Savivaldybės administracijos skyrių vedėjams. Oponentai savo iškalbą rodo, be abejo, siekdami piliečių palankumo, politinio populiarumo.

Valandos su popieriais

Apie Savivaldybės tarybos posėdžius išsamiai ir gan kritiškai informuoja „Santakos“ laikraštis. Kažkiek pažinęs žurnalistikos užkulisius beveik visuomet nuspėju posėdžių aprašymų antraštes. Tai sudomina skaitytoją. Tiesa, teko girdėti nuomonių, kai eilinis pilietis, pamatęs Tarybos posėdžio aprašymą, tik numoja ranka: „Nekreipiu dėmesio, visi jie ten...“

Oponentai dažnai manipuliuoja eilinio piliečio vardu, įteigdami nuomonę, kad vilkaviškiečiai nori žinoti apie Tarybos darbą. Tačiau paviešinus sprendimų projektus pastabų gausos nesulaukiama. O stebintieji internetines transliacijas, ko gero, laukia tik valdančiosios daugumos oponentų šou.

Tarybos nariams būsimo posėdžio medžiaga pateikiama prieš septynias darbo dienas. Dėl klausimų gausos sudėtinga į juos visus įsigilinti, išlukštenti. Tuomet labai padeda nuomonių išsakymai frakcijos ir koalicijos posėdžiuose. O namuose tenka ilgas valandas žvelgti į ekraną, ieškoti įstatymų ar jų sąvadų, lyginti su kaimyninių savivaldybių patirtimi. Darbas gana monotoniškas ir varginantis. Kritiškesni piliečiai gali pasipiktinti tariamai didelėmis Tarybos nario gaunamomis išmokomis. Realiai jos nesiekia ir 100 eurų. Be to, visos išlaidos (ryšių, interneto, transporto ir kitos) yra pagrindžiamos dokumentais.


Tarybos nario darbas iš šalies žiūrint gal ir nepastebimas, bet man ši veikla yra plati, kūrybinga ir prasminga. Džiaugiuosi, kai aktyvesni piliečiai paskambina, pasiūlo, kritikuoja, pastabas išsako net susistabdę gatvėje. Ypač smagu, kai gali padėti.

Antanas ŽILINSKAS

Savivaldybės tarybos narysPublikuota: 2021-04-07 11:29:28

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Greitųjų testų atsakymai sukėlė sumaištį
* Medikai skundžiasi darbų gausa, o pacientai – medikais
* Debiutinę dainą pristatęs vilkaviškietis siekia muzikinės karjeros
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar domitės „valstiečių“ sudarytos šešėlinės Vyriausybės veikla, pozicija?
Taip, mane tas domina.
Šešėlinė Vyriausybė man nerūpi.
Nežinojau, kad tokia yra.
Nesidomiu, nes ji veikia tik dėl savireklamos.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „Jis mus pavedė“?
Toks sakinys netaisyklingas. Veiksmažodis pavesti nevartotinas reikšmėmis „apvilti, apgauti, netesėti“, pvz.: Jis ne kartą yra mus pavedęs (taisoma apvylęs, apgavęs ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas