„Santaka“ / Susižavėjimas „Volga“ nuvedė prie „Plymouth Savoy“ / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Amerikietiškasis „Plymouth Savoy“ – kaip iš akies traukta sovietinė „Volga“.

Susižavėjimas „Volga“ nuvedė prie „Plymouth Savoy“

Andrius GRYGELAITIS


Į vieną iš Vilkaviškio savitarnos plovyklų užsukęs senovinis amerikietiškas automobilis traukė daugelio praeivių dėmesį. Iš pirmo žvilgsnio į sovietinę „Volgą“ panašus „Plymouth Savoy“ nuolat klaidina aplinkinius, tačiau jo savininkas vilkaviškietis Gintaras Maksimavičius prie to jau yra pripratęs.

Tie patys privalumai

G. Maksimavičius senovine technika domisi nuo mažens. Dar paauglystėje jis įsigijo motociklą „Izh-49“, kuriuo važinėjo ne vienus metus. Vyras prisipažino, kad jau tada jį vedė noras turėti kokią nors senovinę, archajišką transporto priemonę. Nors sena technika genda daug dažniau už naują, tačiau gedimų šalinimas Gintarui niekada nebuvo problema. Jis nuo jaunystės mėgsta krapštytis garaže.

Anksčiau vilkaviškietis svajojo įsigyti GAZ-21 „Volga“ automobilį, tačiau šio troškimo taip ir nepavyko įgyvendinti.

„Visada norėjosi išskirtinumo. Ši „Volga“ man buvo labai graži. Žavėjo tai, kad jos pavaros junginėjasi prie vairo, nėra saugos diržų, o priekinis sostas – tarsi sofa. Bandžiau ieškoti, kur galima įsigyti tokią mašiną, tačiau radau tik „Moskvich 408“. Jo privalumai tie patys, tik pats automobilis daug mažesnis“, – pasakojo G. Maksimavičius.


Seniausias ir brangiausias

Šiandien G. Maksimavičiaus namuose stovi ne vienas senovinis automobilis, tačiau bene didžiausia garažo puošmena – 1954 m. „Plymouth Savoy“. Šią amerikietišką mašiną vyras įsigijo maždaug prieš dešimtmetį, tačiau pirmą kartą su ja į gatvę išriedėjo ne taip seniai. Prireikė laiko, kol vilkaviškietis ją restauravo. O tai jis padarė išties profesionaliai. Vyro vairuojama „Plymouth Savoy“ atrodo tarsi ką tik parvaryta iš senovinių automobilių salono: prabangi, tvarkinga, blizganti. Kvepiantis ir patogus odinis mašinos salonas išduoda, kad jos savininkui ši ypatinga transporto priemonė reiškia išties labai daug.

Šį amerikietišką automobilį G. Maksimavičius į Vilkaviškį parsivarė iš Kalvarijos savivaldybės Jungėnų kaimo. Kartą vykdamas į ten esančią traktorių dalių parduotuvę vyras šalimais kieme pamatė stovinčius 5–6 senus amerikietiškus automobilius. „Plymouth Savoy“ buvo seniausias ir brangiausias iš jų. Senovinės technikos mėgėjas negalėjo ramiai praeiti pro šalį, todėl nusprendė stabtelėti ir apžiūrėti juos visus. Po poros savaičių jis dar kartą vyko į minėtą detalių parduotuvę bei dar sykį pastebėjo netoliese stovintį „Plymouth Savoy“. Kiti automobiliai jau buvo parduoti, o šio niekas nenorėjo pirkti.


Po kelių dienų Gintaras pasikvietė „Senų vežimų klubo“, kuriam priklauso ir jis pats, prezidentą Renaldą Darių Dulinską, kad šis padėtų įvertinti mašinos būklę ir išsakytų savo nuomonę. Jau netrukus amerikietiškas automobilis parriedėjo į G. Maksimavičiaus kiemą.

Stulbinamas panašumas

Net keletą metų naujasis pirkinys stovėjo visiškai nejudinamas. Tik maždaug prieš penkmetį savininkas ėmė jį remontuoti. Iki tol G. Maksimavičius stengėsi surinkti visą įmanomą informaciją apie savo pirkinį. Pasirodo, jo įsigyta „Plymouth Savoy“ buvo gaminama tik 1946–1954 metais. Apskritai, „Plymouth“ automobilių gamykla Detroito mieste (JAV) egzistavo tik iki 2001 m.

G. Maksimavičiaus įsigytą transporto priemonę iš dalies galima laikyti GAZ-21 „Volgos“ pradininke. Sovietai savo modelį konstravo būtent pagal 1954 m. „Plymouth Savoy“, 1949 m. „Chevrolet Styleline DeLuxe“ ir 1952 m. „Ford Mainline Fordor“ pavyzdžius.

„Praėjusiais metais dalyvavau senovinių automobilių šventėje Biržuose. Ten sovietiniai automobiliai buvo statomi vienoje pusėje, amerikietiški – kitoje. Kai tik atvykau, man liepė parkuotis prie sovietinių mašinų. Prireikė nemažai laiko, kol organizatorius įtikinau, kad vairuoju amerikietišką automobilį. Tai tik įrodo, kaip „Plymouth Savoy“ panašus į „Volgą“, – prisiminęs šį įvykį šypsojosi pašnekovas.


Pelių lizdai
Seną amerikietišką automobilį vilkaviškietis kruopščiai restauravo beveik ketverius metus.


Jungėnuose įsigytą „Plymouth Savoy“ Gintaras Maksimavičius remontavo beveik ketverius metus. Dirbančiam vyrui teko susidurti su daugybe iššūkių, tačiau galiausiai su visais jais buvo susitvarkyta. Vos pradėjęs ardyti naująjį pirkinį jis pastebėjo, kad vienoje pusėje ratų veržlės sukasi į priešingą pusę, nei turėtų. Visi automobilio varžtai – coliniai. Jei koks nors pasimestų ar sulūžtų, nebūtų kuo jo pakeisti. Norint turėti galimybę remontuoti mašiną, vilkaviškiečiui net teko iš užsienio parsisiųsti colinius sriegiklius.

„Šis automobilis – su rėmu. Kai nukėliau kėbulą, pamačiau, kad ant rėmo padaryta nemažai technologinių skylių. Jų viduje pastebėjau susuktus pelių lizdus bei iš automobilio sėdynių suneštus vatos gabaliukus ir daugybę kitų įvairių smulkių daiktų. Iš viso iškrapščiau pusantro kibiro šiukšlių“, – juokėsi G. Maksimavičius.

Remontuodamas automobilį vyras rado ir seną amerikietišką monetą, iš kurios pasidarė raktų pakabuką. Vilkaviškietis pats pasikeitė visus automobilio elektros laidus, nes senieji jau buvo sutrūniję. Nors stengėsi išlaikyti kuo daugiau autentiškumo, be kai kurių pakeitimų vyras neapsiėjo. Pavyzdžiui, į mašiną jis įdėjo keletą papildomų elektros relių, kad galėtų prijungti magnetofoną bei telefono įkroviklį.

Gintarui teko pačiam pasigaminti ir ant automobilio sparno besipuikuojantį užrašą „Savoy“. Jį vyras pasidarė iš epoksidinės dervos. Nors transporto priemonę teko ir perdažyti, ir keisti jos odinį saloną, tačiau bene brangiausiai atsiėjo tam tikrų detalių chromavimas. Vilkaviškietis dėl šio proceso net tris sykius važiavo į pietryčių Lenkijoje esantį Liubliną.

Kai automobilio atnaujinimo darbai jau buvo beveik baigti, G. Maksimavičius apsižiūrėjo, jog neveikia vienas iš variklio cilindrų. Teko remontuoti ir keisti vožtuvus.

„Galbūt ir šiandien dar ne viskas sutvarkyta taip, kaip turėtų būti, bet daryti per gerai irgi nesinori. Siekiu išlaikyti kuo daugiau autentiškumo. Nepakenktų pakeisti automobilio radiatorių, bet rasti originalų variantą nėra daug šansų, o įdėti jį išėmus iš „Volgos“ ar kito automobilio nebūtų gerai. Pamenu, jog pirmą kartą su šia mašina į gatvę išvažiavau 2019-ųjų rugpjūtį. Tuomet vykau į techninės apžiūros stotį. Kadangi Vilkaviškyje buvo didelės eilės, nusprendžiau išbandyti automobilį ilgesnėje distancijoje ir patraukiau link Šakių. Automobilio variklis – net 4 litrų, tad tąkart 100 kilometrų jis „suvalgė“ maždaug 26 litrus benzino. Grįžusiam namo teko sureguliuoti degimą ir dabar tam pačiam atstumui jis sunaudoja „tik“ iki 20 litrų degalų“, – sakė pašnekovas.


Vaikystę primenantis dviratukas

Suremontavęs automobilį vilkaviškietis prisijungė prie internetinės „Plymouth“ automobilių gerbėjų grupės. Neseniai šios grupės iniciatoriai jam atsiuntė vardinį automobilio lipduką, kuriuo vyras ketina papuošti savąją transporto priemonę.

Kadangi mašinos remonto darbai užtruko ne vienus metus, Gintaras prisipažino, jog daugiau nesiryžtų vėl visko pradėti iš pradžių. Jis juokavo, kad smagiau važiuoti, nei remontuoti. Su savo „Plymouth Savoy“ G. Maksimavičius stengiasi nevystyti pernelyg didelio greičio.

„Važiuoju paskui fūras, nelenktyniauju su jomis. Jei važiuočiau greitai, tikriausiai kelionė taip pat greitai baigtųsi“, – juokėsi vilkaviškietis.

Neseniai jis baigė restauruoti ir dar vieną transporto priemonę – vaikišką dviratuką „Babočka“ (liet. „Drugelis“). Jį vilkaviškietis pamatė išmestą į metalo laužą. Galbūt kitiems žmonėms šis dviratis ir nekeltų jokių asociacijų, tačiau tik ne Gintarui. Jis iš karto pastebėjo, kad tai – unikalus radinys. Sovietmečiu tokie dviratukai būdavo gana reti – su pripučiamais ratais bei priekiniais stabdžiais.


„Tai – žaislas, bet jis vis tiek mielas širdžiai, kelia malonius prisiminimus“, – teigė pašnekovas.

Vilkaviškietis kurį laiką yra vairavęs ir „GAZ-69“ automobilį, liaudyje dar žinomą „viliuko“ vardu. Vyras į jį net buvo įdėjęs „Ford“ variklį, kad greičiau važiuotų.

„Automobilis buvo gana aukštas, todėl norint jį įvaryti į garažą reikėdavo nuimti tentą ir lankus. Patiko, kad jis turėjo nuimamą stogą. Šeima taip pat mėgo juo važinėti, bet tik iki to laiko, kol kartą visus sulijo. Vėliau važinėjau jau vienas. Iš tikrųjų sėdint priekyje per stiklą vairuotojo beveik nesulyja. Daug labiau nukenčia sėdintieji gale. Vis dėlto galiausiai „viliuką“ teko parduoti. Vietoje jo įsigijau dar vieną „Moskvich“ markės automobilį“, – pasakojo pašnekovas.



Galerija: Senovinė technika




Publikuota: 2021-04-28 08:24:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai