„Santaka“ / Pirmasis punkto pusmetis: nuo baimės iki abejingumo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-05-17 16:24

Dalinkitės:  


COVID-19 mėginiai mobiliajame punkte iš paciento imami pro automobilio langą.

Autorės nuotr.


Pirmasis punkto pusmetis: nuo baimės iki abejingumo

Eglė KVIESULAITIENĖ


COVID-19 mobilusis punktas jau „atšventė“ pusmečio sukaktį. Jame kasdien plušančių medikų ir savanorių darbas – labai atsakingas bei rizikingas, mat dažnai susiduriama su tiesiogine koronaviruso grėsme. Tačiau prie šitokios kasdienybės įpratusių medikų tai nebegąsdina.



Įtampa ir darbo sąlygos

Kai praėjusių metų lapkritį prie Vilkaviškio ligoninės pradėjo veikti mobilusis COVID-19 punktas, buvo daug įtampos ir nerimo. Pervargę medikai šaukėsi savanorių pagalbos, tačiau norinčiųjų dirbti punkte labai trūko.

Nuo pat punkto įkūrimo jo sklandžiu darbu rūpinusis Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyr. slaugytoja-slaugos administratorė Milda Žemavičienė sakė, kad pradžioje situacija tikrai buvo sudėtinga. Alino ne tik nuolatinė įtampa, baimė užsikrėsti, bet ir darbo sąlygos: žvarbiu, darganotu oru teko dirbti lauke. Vėliau rajono Savivaldybė parūpino vagonėlį, kad medikai turėtų kur susišilti.

Iš pradžių punkto apkrova buvo didžiulė – per dieną medikai paimdavo per septynias dešimtis mėginių, pacientus priimdavo kas 3 minutes, dirbdavo net savaitgaliais.

Tirtis atvykdavę žmonės tada buvo išsigandę, suirzę, atvažiuodavo ne tuo laiku, nežinojo, kaip elgtis, todėl būdavo įvairių kuriozų. Nors visur buvo viešinama informacija, kad būtina atvykti automobiliu, iš jo lipti negalima, o mėginys imamas tik per mašinos langą, dažnas atpėdindavo pėsčiomis ar bandydavo lipti iš automobilio. Sudrausminti pacientai piktindavosi, plūsdavo medikus, savanorius.





Renkasi antigenų testus

Dabar situacija labai pasikeitusi. Nors rajono gyventojų sergamumas koronavirusu šiuo metu išaugęs, norinčiųjų tirtis kur kas mažiau. Žmonės pavargo nuo karantino, nuolatinės baimės ir tapo abejingesni virusui.

Mėginių iš nosiaryklės (PGR testų), kuriais dažniausiai testuojami simptomus jaučiantys žmonės, per dieną paimama perpus mažiau – vidutiniškai apie 30. Tačiau COVID-19 mobiliojo punkto medikams darbo nesumažėjo, nes rajono gyventojai profilaktiškai tiriami antigenų testais, kurių per dieną paimama apie 70 mėginių.

Anot Mildos Žemavičienės, žmonės dabar dažniau renkasi antigenų testus, nes tyrimas paprastesnis ir atsakymą gali sužinoti per 15–20 minučių. Kita vertus, koks testas bus skirtas, sprendžia tyrimui registruojantis operatorius.

– Šiuo metu punkto darbo laiką keičiame priklausomai nuo to, kiek registruojasi pacientų. Dabar dirbame pirmadieniais–penktadieniais, nuo 8 val. iki 13 val. Jei matome, kad testavimo poreikis auga, darbo valandas ilginame iki 15 val. ar net 16 val., – aiškino M. Žemavičienė. – Punkte dabar imame PGR testų mėginius ir atliekame greituosius antigenų testus, jais testuojame ir moksleivius. Taip pat mūsų punktas surenka kaupinių testus, kuriuos atgabena mokyklose dirbantys medikai. PGR ir kaupinių testus kasdien gabename į Kauną, UAB „Antėja“ laboratoriją.





Kviečia kolegas

Pagal sudarytą grafiką mobiliajame punkte mėginius ima Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytojos, tačiau joms į talką bent kartą per mėnesį ateina ir Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro, taip pat „Aušros“ ar Šeimos klinikos medikės.

– Mūsų įstaigai šiuo metu tenka didžiulis krūvis, nes turime atlikti ir savo tiesioginį darbą poliklinikoje, imti mėginius mobiliajame COVID-19 punkte, taip pat skiepyti rajono gyventojus vakcinacijos centre, – kalbėjo M. Žemavičienė. – Todėl pritrūkstame žmogiškųjų išteklių, tad labai kviečiame privačias klinikas prisijungti prie bendro tikslo.

Darbą COVID-19 punkte organizuojanti M. Žemavičienė pripažįsta, kad Vilkaviškio PSPC vien savo jėgomis neišsiverstų, jei į talką nebūtų atskubėjusios Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės bei savanoriai. Ant Visuomenės sveikatos biuro darbuotojų pečių griuvo visas techninis darbas – elektroninėje sistemoje suvesti duomenis apie testuojamus pacientus. O savanoriai reguliuoja srautą, pasitinka atvažiuojančiuosius tirtis, pateikia jiems instrukciją, kaip elgtis punkte, taip pat surenka pirminę informaciją apie pacientą ir perduoda registratorėms.





Savanorių netrūksta

Savanorių darbo grafikus sudaranti rajono Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Laura Sadauskienė sakė, kad mūsų rajono žmonės tikrai pilietiški, tad prisikviesti savanorių nėra sunku.

– Esame dėkingi savanoriams, kurie niekada neatsisako padėti, aukoja laiką ir dirba labai atsakingai, su noru, – kalbėjo L. Sadauskienė. – Nuo pat pradžių punkte talkina kybartietis Mindaugas Keršys, kuris ne tik pats savanoriauja, bet visuomet surenka savanorių komandą ir atsiunčia mums padėti. Visada aktyvi bendruomenių sąjungos pirmininkė Lina Kružinauskienė su kaimų bendruomenių savanoriais. Savanorių grafike dažnai pamatysi ir Žilvino Gelgotos, Nerijaus Demeniaus pavardes.

Anot L. Sadauskienės, iš pradžių aktyviai talkino Šaulių sąjungos nariai, tačiau prisijungus visai bendruomenei, jų pagalbos nebeprireikė. Mobilusis punktas sulaukia savanorių iš įvairių įstaigų ir organizacijų, aktyviai savanoriauja Savivaldybės specialistai, atvyksta studentų. Todėl kol kas savanorių netrūksta.

Ko gero, jų stygius pasijus tada, kai prasidės masinė vakcinacija ir darbo krūviai dar labiau išaugs. Tad medikai prašo sekti informaciją ir tuomet, kai prireiks pagalbos, būti pilietiškiems – prisijungti prie savanorių komandos.





Galerija: COVID-19 mobilusis punktas




Publikuota: 2021-05-17 16:24:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai