„Santaka“ / Paauglių noras pritapti priveda prie priklausomybių / Jaunimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Jaunimas

Dalinkitės:  


Didelė dalis rūkančiųjų nori mesti rūkyti, tačiau be specialistų pagalbos dažnai rezultatų nepasiekia.

Paauglių noras pritapti priveda prie priklausomybių


Kaip rodo statistika, net 80 proc. žmonių pradeda rūkyti nesulaukę pilnametystės. Didžiausia tikimybė užtraukti pirmąją cigaretę – paauglystėje, kai iš smalsumo norisi išmėginti įvairias svaiginimosi priemones, mėgdžioti suaugusiuosius, pritapti kompanijoje. Apie tai, kodėl paaugliai bando rūkyti, kokią žalą daro rūkymas ir kaip atpratinti vaikus nuo cigarečių – pokalbis su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos priklausomybių ligų specialiste Renata KARPOVIENE.

– Kaip dažnai Jūsų darbe tenka susidurti su priklausomais nuo rūkymo nepilnamečiais?

– Priklausomų nuo cigarečių nepilnamečių yra, tačiau kur kas daugiau yra dar tik eksperimentuojančių. Bendraudami su paaugliais aiškinamės priežastis, skatinančias paragauti alkoholio, rūkyti ar vartoti kitas psichiką veikiančias medžiagas. Dažniausiai išgirstame tokias frazes: „Mano draugai sako, kad rūkyti yra kieta“, „Mano vyresnysis brolis rūko ir aš pabandžiau“, „Aš tik norėjau pabandyti ir suprasti, ką reiškia rūkyti.“

Galima teigti, kad šeimose, kuriose vartojamas alkoholis arba narkotikai, formuojasi netinkamos vertybės bei elgesio modelis, be to, psichiką veikiančios medžiagos tampa lengviau prieinamos vaikams. Tam įtakos turi nepastovus emocinis ryšys su tėvais, jei vaikai jaučiasi atstumti, jaučia gėdą, kaltę, pažeminimą, todėl patys nebendrauja su vienmečiais, tampa uždari ir ieško tokio paties socialinio statuso draugų. Tėvai paprastai toleruoja netinkamą vaikų elgesį, atlaidžiai žiūri į jų bandymus paragauti alkoholio, rūkyti ar vartoti kitas psichoaktyviąsias medžiagas. Kaip bebūtų gaila, tačiau vienintele tokių nepilnamečių socialinio bendravimo vieta tampa gatvė, kurioje yra daug įvairių pavojų patikliems, smalsiems nepilnamečiams.


– Dėl kokių priežasčių vaikai ir paaugliai imasi cigarečių?

– Aplinkybių, skatinančių vaikus ir paauglius pradėti rūkyti, yra daug ir įvairių. Paauglių žalingi įpročiai dažniau susiformuoja ne vien todėl, kad vaikai yra veikiami visokių „madų“, bet ir dėl neišspręstų asmeninių problemų – baimės prieš draugus atrodyti blogesniam, silpnesniam, neoriginaliam, dėl konfliktų šeimoje bei kitų asmeninių problemų – nelaimingos meilės, nesisekančių mokslų, žemesnės savivertės ir kt.

– Ar darbo praktikoje pastebite, kad nepilnamečiai rūkytų dėl siekio įsitvirtinti kompanijoje?

– Jaunimas lengvai pasiduoda draugų įtakai. Paaugliams rūkymas dažnai yra simbolinis maištavimas, siekis tapti suaugusiaisiais, panašiais į „kietus“ draugus ar kitus autoritetus. Tačiau išsivysčius priklausomybei noras su draugais išeiti į miškelį tampa nebe „kietumo“, o poreikio reikalas. Pastebima, kad merginos neretai pradeda rūkyti siekdamos atrodyti koketiškai, originaliai, norėdamos patraukti vaikinų dėmesį.

– Rūkantys paaugliai neretai mano, kad elektroninės cigaretės daro žymiai mažesnę žalą nei įprastos. Kuo elektroninės cigaretės taip traukia vaikus?


– Elektroninės cigaretės bei vadinamieji veipai plačiai reklamuojami internete, patraukliai pristatomi kaip sveikesnė alternatyva įprastosioms. Egzistuoja skonių bei struktūrinių komponentų įvairovė, viliojančios pakuotės, nuo elektroninių cigarečių nesusidaro pelenai, jos yra bekvapės, bedūmės, dėl to vaikai ir paaugliai galvoja, jog tėvai nieko neįtars. Dėl savo tikroviškumo, patrauklumo ir reklamose žadamo saugumo jos traukia ne tik jau rūkančius, bet ir iki šiol to nemėginusius paauglius. Tai tampa savotišku madingu stiliaus akcentu.

Tačiau sveiko ar saugaus būdo rūkyti nėra. Lyginant su tradicinėmis cigaretėmis, kaitinamasis tabakas daro mažesnę žalą, nes jame nėra dervų, tačiau ir elektroninėse, ir įprastose cigaretėse yra nikotino, veikiančio centrinę žmogaus nervų sistemą, sukeliančio laikiną žvalumo bei malonumo pojūtį, o vėliau – priklausomybę.

– Kaip tėvams atpažinti, kad vaikas rūko?
Paaugliams rūkymas dažnai yra simbolinis maištavimas, siekis tapti panašiais į „kietus“ draugus.


– Pirmiausia, nuo rūkančio vaiko drabužių galima užuosti rūkalų kvapą. Paprastai tėvams pasiteiravus, ar vaikas rūko, dažniausiai išgirstama, kad rūkė draugas. Tokiu atveju tėvams reikėtų stebėti, ar situacija nesikartoja. Jeigu pamatote, kad paauglys su savimi turi cigarečių ar žiebtuvėlį, tai galite neabejoti, jog vaikas rūko. Jei paauglys dažnai kramto gumą, taip pat galima įtarti, jog jis rūko.


– Kokius patarimus teikiate priklausomiems paaugliams ir juos nuo rūkymo atpratinti norintiems tėvams?

– Tėvai nuo pat ankstyvos vaikystės turėtų ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi, mokyti priimti teisingus sprendimus susidūrus su problemomis, diegti tinkamas vertybes, skatinti vaiką mokytis, užsiimti mėgstama veikla.

Sužinoję, kad vaikas rūko, tėvai neturėtų pulti kritikuoti, priekaištauti. Reikėtų pasikalbėti su vaiku apie elektroninių cigarečių, tabako keliamus pavojus, pabandyti išsiaiškinti priežastis, dėl ko naudoja tabaką ir ką tai jam suteikia.

Siekiant atpratinti vaikus rūkyti, veiksminga yra juos skatinti už teigiamus pokyčius, susikurti taisykles ir jų laikytis visiems šeimos nariams.

Jei pokyčių nesulaukiama, reikia išdrįsti kreiptis į specialistus.

Dirbdama su vaikais ir paaugliais pirmiausia išsiaiškinu rūkymo statusą – rūko, nerūko, metęs rūkyti. Įtarusi priklausomybę nukreipiu pas gydytoją.

Vaikų psichiatras konsultacijos metu įvertina sveikatos būklę ir nustatęs diagnozę suteikia informaciją apie priklausomybės sutrikimą bei galimus gydymo būdus.

Pastebima, kad didelė dalis rūkančiųjų vis dėlto nori mesti rūkyti, tačiau dažniausiai tai darant savarankiškai rezultatas nebūna sėkmingas.

Kaip ir kitos, priklausomybė nuo rūkymo turi abstinencijos laikotarpį, tad nustojęs vartoti psichiką veikiančią medžiagą savarankiškai besigydantis asmuo pajunta simptomus, su kuriais nemoka tvarkytis, neturi priemonių, tad dažnai palūžta. Kvalifikuoto specialisto pagalba su nemaloniais abstinencijos simptomais padeda tvarkytis žymiai efektyviau.



Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos inf.



Publikuota: 2021-05-24 10:59:19

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai