„Santaka“ / Ligoninės vaistinė medikamentus perka... padėklais / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Ligoninės vaistinės vedėjai Sandrai Balsevičienei tenka bendrauti ne su pacientais, o su medikais.

Autorės nuotr.


Ligoninės vaistinė medikamentus perka... padėklais

Eglė KVIESULAITIENĖ


Ko gero, dažnas vilkaviškietis, paklaustas apie ligoninės vaistinę, pirštu bakstelėtų į čia įsikūrusią „Camelia“. Ir retas težino, kad pati ligoninė turi savo vaistinę, kuri kasdien tūkstančiais medikamentų aprūpina visą gydymo įstaigą.

Skirta medikams

Ligoninės vaistinės vedėja, farmacinės veiklos vadovė Sandra Balsevičienė noriai aprodo šiuolaikiškai įrengtas vaistinės patalpas, į kurias įsikraustė prieš pat karantiną. Tiesa, jos visai neprimena mums įprastų vaistinių su gausybe spalvingų etikečių bei lentynose išrikiuotais buteliukais. Ligoninės vaistinė skirta ne pacientams, o medikams, kurie čia užsuka pasiimti savo skyriui skirtų vaistų, tvarsliavos, dezinfekcinių priemonių ir kitų medikamentų.

– Nuo įprastos vaistinės mūsiškė skiriasi ir savo asortimentu, – pasakojo S. Balsevičienė. – Visuomenės vaistinėje dauguma vaistų – geriamieji, šiek tiek injekcinių, daug maisto papildų. Pas mus jų išvis nėra, tačiau yra tokių medikamentų, kurių visuomenės vaistinėse net negalima pardavinėti, pavyzdžiui, skirtų anestezijai. Taip pat labai daug tvarsliavos, įvairių pleistrų, medicinos pagalbos priemonių – jų ne vienetai, o šimtai ir tūkstančiai. Pavyzdžiui, vien binto turime apie pusantro tūkstančio ritinėlių. Mes vaistus užsakome ne dėžutėmis, o dėžėmis ir padėklais.



Vaistinės vedėja pripažįsta, kad jos kolegių darbas labai skiriasi nuo visuomenės vaistinių farmacininkų darbo.

Prieš 12 metų iš visuomenės vaistinės atėjusią dirbti į ligoninę S. Balsevičienę ištiko lengvas šokas, nes ji pateko į visai kitą aplinką su kitokiais poreikiais ir medikamentais. Reikėjo įsiminti, kur ką rasti, o vaistų kiekiai buvo didžiuliai, vos telpantys į kelias sandėliavimo patalpas.

Gamina pačios

Ligoninės vaistininkų darbo diena prasideda nuo užsakymų. Kiekvienas skyrius pateikia reikiamų medikamentų sąrašus, pagal juos farmacininkės vaistus sukrauna į atskirus, ligoninės skyriams skirtus vežimėlius. Jei reikiamų medikamentų atsargos senka, siunčia laiškus tiekėjams ir pateikia užsakymus.

Nemažai laiko ir farmacijos specialistų pastangų reikalauja vaistų gamyba, mat ligoninės vaistinė – vienintelė rajone, kur vaistai gaminami vietoje. Tiesa, tablečių ligoninės farmacininkės nespaudžia, tačiau gamina mikstūras, tepalus, tirpalus.

– Mūsų pagaminti vaistai – be konservuojančiųjų medžiagų, greito vartojimo, nusistovėjusios receptūros – nėra individualūs kiekvienam atvejui, – pasakojo S. Balsevičienė. – Dauguma naudojami tik ligoninėse. Tepalų dažniausiai prašo Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, furacilino tirpalo reikia otorinolaringologams, o raminamoji mikstūra populiari visuose skyriuose.



Bene didžiausias medikamentų asortimentas keliauja į Vidaus ligų, taip pat Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kur pacientams skiriama daug geriamųjų vaistų, o chirurgų ir traumatologų naudojami – visiškai kitokie.

Skirtingai nei daugelis visuomenės vaistinių, ligoninė turi narkotinių ir psichotropinių vaistų, kurių išdavimo kontrolė itin griežta. Šie medikamentai saugomi atskirose patalpose, specialiuose seifuose su signalizacija. Pagal sveikatos apsaugos ministro nurodytą tvarką, narkotinius vaistus gali išduoti tik pati vaistinės vedėja.

Kadangi ligoninės vaistinė savaitgaliais ir per šventes nedirba, medikai turi suplanuoti, kiek medikamentų užsisakyti. Tačiau buvę ir tokių atvejų, kai vaistinės vedėjai teko atvykti iš namų, nes gydytojai pritrūko specifinio, retais atvejais naudojamo medikamento.

Asortimentas keičiasi

Nors nuo ligoninės įkūrimo vaistinėje dirbusios kolegės galėtų pasidalyti kelių dešimtmečių prisiminimais, S. Balsevičienė stebi, kaip per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė gydymo metodika ir medikamentai. Kai kurių, rodos, dar visai neseniai naudotų vaistų ligoninėje jau išvis nebėra, taip pat labai pagausėjo slaugos ar personalui skirtų priemonių asortimentas. Dabartinis periodas išsiskiria tuo, kad sunaudojama itin daug ir įvairių dezinfekcinių bei apsaugos priemonių.



– Kai pradėjau dirbti, medicininės pirštinės buvo dviejų rūšių – vinilinės ir lateksinės, vėliau pradėjome pirkti patogesnes nitrilines, tačiau jos buvo mėlynos spalvos. Medikai išreiškė pageidavimą mūvėti baltas pirštines, tad suradome ir tokių, – dabar šypseną keliantį medikų norą prisiminė S. Balsevičienė.

Daugiausiai problemų ligoninės vaistinei kyla, kai sutrinka vienų ar kitų medikamentų tiekimas, kas pasaulį apėmusios pandemijos metu pasitaiko neretai. Tada vaistinės vedėja tariasi su gydytojais, kuo galėtų vaistą pakeisti.

S. Balsevičienė puikiai prisimena pandemijos pradžią, kai tarp medikų buvo kilusi panika dėl apsaugos priemonių. Nors į pagalbą ligoninei atskubėjo verslininkai, bendruomenės, pavieniai vilkaviškiečiai, niekada nebuvo taip, kad vaistinėje apsaugos priemonių atsargos būtų visiškai išsekusios.

– Mes apsaugos priemones naudojome racionaliai, todėl nepritrūkome. Tiesa, vienu metu neturėjome respiratorių, tačiau labai greitai mus pasiekė rajono Savivaldybės pagalba bei Andriaus Tapino ir „Laisvės TV“ organizuotos akcijos parama, – prisiminė S. Balsevičienė.

Lydi iššūkiai

Vaistinės vedėja puikiai prisimena praėjusių metų gruodžio 31 d., kai Vilkaviškio ligoninė sulaukė žinios, kad joje steigiamas COVID-19 skyrius. Buvo paskutinė metų diena, Naujųjų sutikimo išvakarės, tad medikai ir ligoninės vaistininkės susidūrė su tikru iššūkiu, kaip spėti užsakyti specifinius vaistus, skirtus COVID-19 ligoniams gydyti, juos parsigabenti, kai prieššventinę dieną visi dirba trumpiau.

Juolab kad tokiems medikamentams užsakyti nepakako vien vaistinės vedėjos patvirtinimo – ant raštų turėjo pasirašyti ligoninės vadovai. Tačiau bendrų pastangų dėka viską pavyko išspręsti – sunkūs ligoniai pagalbą gavo laiku.

Anot vaistinės vedėjos, šiuo metu mūsų ligoninė aprūpinta visais reikalingais medikamentais. Tačiau ji puikiai pamena ekonominės krizės metus, kai buvo skiriama ribota suma vaistams įsigyti, tad tekdavo labai skaičiuoti, kuriuos vaistus pirkti, o kokių atsisakyti.

Visgi farmacijos veiklos vadovė tikisi, kad daugiau į tokius laikus sugrįžti nebeteks – tiek Lietuvos ekonomika, tiek medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį, tereikia neatsilikti.



Galerija: Vaistinė




Publikuota: 2021-05-25 08:17:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai