„Santaka“ / Pandemijos padiktuotą kasdienybę verta išnaudoti mažylių ugdymui / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Vaikams iki trejų metų visas jų pasaulis ir geriausi mokytojai yra tėvai. Mažyliams ypač svarbus paprasčiausias bendravimas šeimoje, bendri žaidimai.

Pandemijos padiktuotą kasdienybę verta išnaudoti mažylių ugdymui


Dauguma vaikų, gimusių po 2020-ųjų kovo, dėl karantino dar nelankė ankstyvojo ugdymo užsiėmimų ir nesusipažino su kitais mažyliais. Kaip tai paveiks vaikų raidą, jei, anot mokslininkų, pirmosios 1 000 gyvenimo dienų yra itin svarbios žmogaus ateičiai?

Prie socialinės iniciatyvos „MaMaDu“ prisijungusi Santaros klinikų Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja Laima Mikulėnaitė sakė, kad pandemija atskleidė įdomų paradoksą. Nors daugelis tėvų dėl karantino daugiau laiko praleidžia namuose ir vaikams nuo to turėtų būti tik geriau, tačiau viską nulemia buvimo kartu kokybė ir šeimos emocinė savijauta.

„Kalbant apie mažylius iki 3 metų, jiems visai nesvarbu socialinių kontaktų ir veiklų ne su šeima gausa – jų raidą daugiausiai nulemia bendravimas su tėvais. Todėl karantinas gali daryti neigiamą įtaką jų vystymuisi tik tokiu atveju, jei suaugusieji visą laiką leidžia prie kompiuterio, yra pavargę ir įsitempę. Jei atvirkščiai, vaikai gauna daugiau dėmesio – karantinas net gali pagerinti jų raidą“, – teigė gydytoja L. Mikulėnaitė.

Vaikų neurologė pasidalijo įžvalgomis, kaip pandemijos padiktuotą kasdienybę išnaudoti mažylių naudai. Visi, auginantys vaikus iki 3 metų, daugiau nemokamų specialistų parengtų patarimų trumposiomis SMS žinutėmis gali gauti prisijungę prie „MaMaDu“ sistemos ir užsiregistravę tinklalapyje mamadu.lt.


Saugumas ir rutina

L. Mikulėnaitė pabrėžė, kad pandemija visų pirma yra pokytis. O į juos, anot gydytojos, jautriai reaguoja net patys mažiausi vaikai.

„Jei vaikas buvo pripratęs, kad tėtis grįžta vakarais, o dabar jis nuolat svetainėje palinkęs prie kompiuterio, jei pats mažylis žaisdavo su vaikais parke, o dabar pasivaikščiojimai vyksta tik miške – visa tai yra pokytis. Vaikas galbūt negali to garsiai apmąstyti, tačiau jaučia, kad kasdienybė pasikeitė, o mažamečiams rutina yra itin svarbi“, – sakė L. Mikulėnaitė.

Gydytoja paaiškino, kad ritualai mažyliams visų pirma reiškia saugumą, o tvarkai sutrikus mažieji gali net pradėti jausti stresą.

„Vaikai linkę visą pasaulį aiškinti savimi – jei kažkas vyksta nebe taip, kaip seniau, galbūt aš kažką ne taip padariau. Ypač jei kalbame apie tėvų patiriamas blogas emocijas. Todėl svarbiausias patarimas suaugusiesiems – stengtis šalia vaikų išlikti pozityviems ir stengtis laikytis vienodos rutinos“, – paaiškino neurologė.

Pasak L. Mikulėnaitės, stresas vaikams pasireiškia kitaip nei suaugusiesiems.

„Gali sutrikti miegas, visą laiką gerai valgęs mažylis gali tapti nevalgus, kaprizingas arba nuolat reikalaujantis dėmesio. Jei taip nutiktų, kviečiu tėvus pergalvoti, kas jų pačių elgesyje galėtų signalizuoti pavojų. Tai net gali būti su pandemija susijusių naujienų aptarimas – vaikai informacijos gali nesuvokti, tačiau neigiamą toną junta“, – teigė L. Mikulėnaitė.
„MaMaDu“ – tai nuosekli vaiko raidos specialistų, gydytojų, psichologų sukurta informacinė sistema, lydinti vaikus nuo gimimo iki trejų metų. Užsiregistravę „MaMaDu“ svetainėje, tėvai gauna SMS patarimus, kaip suprasti vaikų poreikius ir nuosekliai juos atliepti. Iniciatyvą remianti telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ rūpinasi, kad šios žinutės būtų nemokamos.


Jei vaikas jau yra išaugęs kūdikystės etapą, L. Mikulėnaitė pataria nuo jo neslėpti pandemijos fakto – paaiškinimas, kas vyksta, jį nuramins.

„Jei su mažyliu jau galima susikalbėti, siūlau apie pandemiją sukurti istoriją, tinkamą jo suvokimo lygmeniui. Pavyzdžiui, apie nematomą, susargdinti galinčią bakteriją, su kuria visi žaidžiame slėpynių. Taip vaikui bus aiškiau, kodėl jis nebegali aplankyti senelių arba kodėl žmonės dėvi kaukes“, – paaiškino gydytoja.

Žaidimai yra rimta

Gydytoja pataria, kad geriausias būdas parodyti vaikams, jog viskas yra gerai, – bendros veiklos.

„Mažyliams iki 3 metų žaidimai nėra tik linksmybė – jų metu vystosi vaikų emocinis, kalbinis, tarpasmeninis ir kiti intelektai. O tuo pat metu, kai tėvai kartu linksmai šoka, dainuoja, žaidžia kaladėlėmis, vaikams yra siunčiama žinutė, kad šeima laiminga, jo pasaulis saugus, net jei ir pasikeitęs“, – teigė gydytoja L. Mikulėnaitė.

Pasak specialistės, jei karantinas užklupo vaikui tik pradėjus lankyti darželį ir į jį mažylis dar negrįžo, tėvams patariama atkartoti tą pačią dienotvarkę.

„Tokiu būdu nebus prarastas jau prasidėjęs ar įvykęs adaptacijos etapas ir mažyliui grįžti į darželį bus lengviau. Reikėtų tokiu pačiu metu keltis ir gulti, laikytis darželio valgymo, žaidimų, miegojimo ir ėjimo pasivaikščioti grafiko“, – sakė L. Mikulėnaitė.


Neurologė nuramino, kad vaikai iki trejų metų tikrai nepasiges ir jų raidai įtakos neturės nepalaikomas bendravimas su kitais vaikais.

„Socialinių santykių poreikis vaikams atsiranda tik nuo trejų metų, iki to laiko – visas jų pasaulis ir geriausi mokytojai yra tėvai. Juos kviečiu pamiršti ankstyvuosius būrelius, baseinus ir prisiminti žaidimą bei paprasčiausią bendravimą su vaiku. Pirmąjį 1 000 gyvenimo dienų jam daugiau nieko nereikia“, – sakė L. Mikulėnaitė.



„MaMaDu“ inf.



Publikuota: 2021-05-26 09:24:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai