„Santaka“ / Nematomas skyrius, kurį medikai vadina ligoninės širdimi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-05-31 16:40

Dalinkitės:  


Sterilizacinės darbuotoja Regina Radzevičienė parodė, kaip plovimo mašinoje išrūšiuojami medicininiai instrumentai.

Autorės nuotr.


Nematomas skyrius, kurį medikai vadina ligoninės širdimi

Eglė KVIESULAITIENĖ


„Ar žinote, kas yra ligoninės širdis?“ – taip dažnai paklausia jos vadovas Linas Blažaitis. Mintyse perkratant visus gydymo įstaigos skyrius nuskamba netikėtas atsakymas: „Sterilizacinė!“ Tad kuo ji tokia svarbi ir kaip vyksta darbas šiame nematomame skyriuje, nutarėme įsitikinti savo akimis.



Reikalingas visiems

Anot L. Blažaičio, gydymo įstaiga galėtų funkcionuoti be daugelio skyrių. Yra ligoninių, kurios neturi neurologijos, akušerijos ginekologijos ar kitų specialistų, bet sterilizacinės neturinčią ligoninę tiesiog tektų uždaryti.

– Tai daugeliui nematomas, bet be galo atsakingas darbas, nuo kurio priklauso gydymo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė bei pacientų saugumas, – kalbėjo L. Blažaitis.

Centralizuota sterilizacinė – taip vadinasi šis skyrius, kuriame dirba Roma Januškonienė, Regina Radzevičienė ir Lina Šneiderienė, o joms vadovauja slaugos administratorė Dalia Babrauskaitė. Čia darbas prasideda 7 valandą ryto – tada ateina pirmoji darbuotoja, kuri įjungia autoklavus ir juos testuoja. Po valandos į ligoninės rūsyje įrengtą skyrių pradeda plūsti medicininiai instrumentai, prietaisai, tvarsliava, operacinės drabužiai, užklotai, kuriuos sterilizacinės darbuotojos priima per langelį, mat kitiems medikams čia patekti – draudžiama.



Daugiausia medicinos instrumentų į sterilizacinę atkeliauja iš Chirurgijos, ortopedijos traumatologijos skyriaus bei operacinės. Tačiau nemažai jų atgabena ir Priėmimo-skubiosios pagalbos, Akušerijos ginekologijos bei neanatologijos skyriai. Daugkartines priemones, kurios privalo būti sterilios, naudoja ir gastroenterologai, urologai, otorinolaringologai, kt.



Skalbia mašinoje

Nešvarūs ir žmogaus kūno skysčiais užteršti medicininiai instrumentai pirmiausia keliauja į instrumentų plovimo mašiną. Tiesa, ji visai nepanaši į naudojamą buityje. Į metalinius tinklinius stalčiukus medikės instrumentus grupuoja pagal pavojingumą, dydį, paskirtį.

Ten nugula spaustukai, pincetai, lancetai, kaltai, adatkočiai, skalpelių laikikliai, žirklės, traumatologinės plokštelės ir kiti apie mediciną mažai išmanančiam žmogui neaiškūs įrankiai, kuriuos chirurgai vadina „kocheriais“, „pjanais“, „fiodorovais“ ir t. t.

Tada į plovimo mašiną pilamos specialios šarminės ir rūgštinės cheminės priemonės, kurios nuplauna kraują, baltymines medžiagas ir apsaugo instrumentą, kad jis plovimo metu nebūtų pažeistas. Tiesa, įrankių plovimui naudojamas ne paprastas, o specialiai apdorotas demineralizuotas vanduo, kad ant medicininių instrumentų neliktų nuosėdų.



Kitoje plovimo mašinoje plaunamos tuščiavidurės medicininės priemonės. Prie kiekvienos jų prijungiami laidiniai vamzdeliai, per kuriuos į prietaiso ertmes stipria čiurkšle švirkščiamas vanduo su plovikliais.

Medikės prisimena, kad anksčiau, kol dar nebuvo automatinių plovimo-dezinfekavimo mašinų, tuščiavidures priemones tekdavo plauti plonais šepetukais.



Ant šviečiančio stalo

Kiekvienas mašinoje išplautas instrumentas įrašomas į registracijos žurnalą. Specialiais testais patikrinama, ar tikrai neliko kraujo, baltymų liekanų. Įrankiai sugrupuojami, mat operacijoms skirtų komplektų sudėtis – skirtinga: vienokius instrumentų rinkinius naudoja traumatologai, kitokius – akušeriai ginekologai ar chirurgai, laparoskopines operacijas atliekantys gydytojai.

Nuplauti ir suregistruoti instrumentai keliauja ant šviečiančio pakavimo stalo. Sterilizacinėje dirbančios medikės mintinai žino, kokie instrumentai kuriam rinkiniui priklauso. Viename operaciniame rinkinyje būna po kelias dešimtis įvairių instrumentų, ir sterilizacinės darbuotojos griežtai kontroliuoja, kad iš operacinės sugrįžtų pilnas rinkinys.

Kiekvieną instrumentų rinkinį medikės kruopščiai suvynioja į specialų popierių: pirmiausia – į baltą, antru sluoksniu – į žalią. Iš pakavimo stalo sklindanti šviesa padeda atkreipti dėmesį, jei popierius įplyšęs, porėtas. Žaliasis sluoksnis laikomas nesteriliu, tad jis „nulukštenamas“ prieš operacinę, o baltasis nuvyniojamas jau operacinėje.



Instrumentų, skirtų operacinei, pakavimo technika – specifinė, mat chirurginiai rinkiniai turi išsivynioti greitai – pirštais suėmus už dviejų popieriaus kampų.



Užlydo siūlėtuvu

Pavienės medicininės priemonės, kurios neįeina į rinkinius, pakuojamos į specialius, iš plastiko ir popieriaus pagamintus, sterilizacijai skirtus paketėlius, kurie užlydomi siūlėtuvu.

Ant siūlėtuvu užlydyto pakelio klijuojamas lipdukas su galiojimo data – vieno sluoksnio paketėlyje užlydytas įrankis išliks sterilus pusmetį, dviejų sluoksnių – metus. Supakavus instrumentus ant paketo pažymima, kuriai operacinei rinkinys skirtas.

Kiekvienas rinkinys turi savo kodą, kuris klijuojamas ant paketo ir įrašomas į registracijos knygą. Pagal jį nesunku atsekti, kuri darbuotoja atliko sterilizaciją, jei kiltų problemų.

Tačiau supakuoti instrumentai, nors ir kokie švarūs bebūtų, dar nėra sterilūs. Tad jų laukia kelionė į autoklavą, kur bus sterilizuojami garais 134 laipsnių temperatūroje 2 atmosferų slėgiu.



Išmanusis autoklavas

Į sterilizatorių keliauja ne tik medicininiai instrumentai, bet ir operacinėje naudojami chalatai, užklotai, paklodės. Jie į sterilizacinę atkeliauja jau išskalbti skalbykloje, turinčioje licenciją užsiimti tokia veikla.

Beje, operacinėje naudojamos paklodės, chalatai taip pat turi būti sulankstyti ne bet kaip, o pagal tam tikrą visose gydymo įstaigose taikomą standartą, kad chirurgui bei kitam personalui būtų patogu kuo greičiau išlankstyti.

Į sterilizacinę atgabenama ir tvarsliava. Tvarsčius iš binto, marlės ar vatos pagal kiekvieno skyriaus poreikius pasigamina pačios skyrių slaugytojos. Po to tvarsčiai supakuojami po reikiamą vienetų skaičių, autoklave sterilizuojami, ir grąžinami į skyrius.

Tačiau į autoklavą medicininės priemonės keliauja tik tada, kai pereina visą paruošiamąjį etapą – būna išplautos, nudezinfekuotos ir supakuotos bei pažymėtos kodais.

Ligoninės sterilizacinės autoklavai – visiškai kompiuterizuoti. Jie ne tik viską atlieka pagal nurodytą programą, bet ir dirbdami spausdina ataskaitą apie savo veiklą – sterilizacijos eigoje medikės gali stebėti, kada įrenginys pučia karštus garus, kada juos ištraukia, kaitina, džiovina.

Kai sterilizacijos ciklas baigiamas, autoklavas duoda signalą ir medicininės priemonės išimamos, atvėsinamos bei sudedamos į dezinfekuotas specialias dėžes, kurios iškeliauja atgal į skyrius.



Atsakingos specialistės

Ligoninės vyr. slaugytoja, slaugos administratorė Roberta Suprikienė stebėjosi, kad žmonės dažnai mano, jog medikai tą pačią medicininę priemonę panaudoja daug kartų. Bet taip tikrai nėra – kiekvienam pacientui naudojamas atskiras, sterilizuotas įrankis – ar tai būtų endoskopijos kandiklis, ar gerklės apžiūrai skirtas šaukštas.



Net darydama injekciją slaugytoja nešasi kiekvienam atskirą sterilių tamponų paketėlį. Jei vienas tamponėlis nukristų ant žemės, iš pacientui skirto paketėlio slaugytoja paimtų kitą.

– Sterilizacinė ligoninei – labai svarbi, – kalbėjo R. Suprikienė. – Ir labai džiugu, kad čia dirba sąžiningos, kvalifikuotos specialistės. Nors pacientai jų darbo nemato, bet jis be galo atsakingas. Jeigu sustotų sterilizacinė, tai sustotų ligoninės darbas, todėl visiškai pritariu, kad tai – tarsi ligoninės širdis.





Galerija: Sterilizacinė




Publikuota: 2021-05-31 16:40:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai