„Santaka“ / Septyni defibriliatoriai padės gelbėti sunegalavusių žmonių gyvybes / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Defibriliatorius Vilkaviškio autobusų stotyje yra aiškiai matomoje vietoje.

Autorės nuotr.


Septyni defibriliatoriai padės gelbėti sunegalavusių žmonių gyvybes

Eglė KVIESULAITIENĖ


Išgirdęs, kad žinomą ar tiesiog pažįstamą žmogų ištiko infarktas, ko gero, ne vienas susimąsto apie tai, ar sugebėtų suteikti pirmąją pagalbą, padaryti širdies masažą, pasinaudoti defibriliatoriumi. Kadangi šių prietaisų mūsų rajone daugėja, vertėtų žinoti, kur juos rasti ir kaip naudotis.

Sulaukia trečdalis

Medikai skaičiuoja, kad širdžiai sustojus už ligoninės ribų išgyvenimo tikimybė tesiekia 7 procentus. Taip nutinka todėl, kad laiku nesuteikiama pagalba – neatkuriamas širdies darbas.

Daugelis jau žino, kad sustojus širdžiai nutrūksta deguonies tiekimas į smegenis, per 4 minutes jos pradeda apmirti, o per 10 minučių visiškai numiršta. Ir jei po ilgesnio laiko medikams net pavyks atkurti širdies darbą, žmogus sąmonės nebeatgaus.

Todėl labai svarbu, kad per tas svarbias minutes, kol atskubės profesionalią pagalbą galintys suteikti medikai, stimuliuojant širdį būtų atkurta dalinė kraujo cirkuliacija ir smegenys gautų deguonies.

Statistika kalba, kad praeivių suteikiamas gaivinimas infarktą patyrusio žmogaus išgyvenamumo tikimybę padidina apie 4 kartus, tačiau tik 32 proc. žmonių sustojus širdžiai sulaukia praeivių pagalbos.



Išmokė naudotis

Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Laura Sadauskienė sakė, kad būtent dėl šios priežasties nuo 2019 metų Savivaldybės administracija dalyvavo projekte „Sveikatos išsaugojimo priemonių įgyvendinimas tikslinėse teritorijose“, kurį vykdė drauge su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru.

Iš projekto, kurį finansavo Europos Sąjunga, lėšų suteikti skubią pagalbą buvo mokomi dirbantieji viešajame sektoriuje, per 100 rajono Savivaldybės administracijos darbuotojų, savanorių. Nors vykdyti projektą kiek sutrukdė užklupusi pandemija, visi baigė skubios pagalbos kursus, išmoko gaivinti nelaimės ištiktą žmogų, naudotis defibriliatoriumi.

Iš tos pačios programos lėšų mūsų rajonas įsigijo 5 defibriliatorius, kuriais pagalba bus teikiama ne tik Vilkaviškyje, bet ir Kybartuose, Virbalyje, Pilviškiuose.

Kaip kalbėjo L. Sadauskienė, renkant vietą defibriliatoriams buvo atsižvelgta į tai, kiek prietaisas bus viešai prieinamas. Taigi aparatus nutarta pastatyti naujajame Vilkaviškio sporto ir pramogų centre, rajono Savivaldybės administracijos pastate, Kybartų kultūros centre, Virbalio pagrindinėje mokykloje bei Pilviškių „Santakos“ gimnazijoje.



Projekte dalyvavę ir skubios pagalbos kursus išklausę žmonės per specialias mobiliąsias programėles prijungti prie bendro tinklo ir gaus informaciją, jei netoliese nutiktų nelaimė. Taigi jie pirmieji turėtų suskubti į nelaimės vietą ir suteikti pirmąją pagalbą, o esant galimybei panaudoti ir arčiausiai nelaimės vietos esantį defibriliatorių.

Dar du defibriliatoriai mūsų rajone įrengti jau seniau – juos turi Vilkaviškio autobusų stotis bei „Lidl“ prekybos centras.

Nors kol kas viešai įrengtais defibriliatoriais žmonių gaivinti nereikėjo, visų įstaigų, kuriose prietaisai yra, darbuotojai apmokyti jais naudotis.

Paaiškina aparatas

Visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones neišsigąsti ir nutikus nelaimei bandyti gelbėti gyvybę. Pamačius, kad žmogus sukniubo ir nerodo jokių gyvybės ženklų, neužčiuopiate pulso, skambinkite pagalbos telefonu 113 ir pradėkite širdies masažą – įjungę telefono garsiakalbį girdėsite dispečerės paaiškinimus, kaip ir ką daryti.

Jai nelaimė nutiko ten, kur yra defibriliatorius, ką nors pasiųskite jį atnešti. Išoriniai defibriliatoriai skirti neprofesionalams, juose įrašytos garsinės instrukcijos lietuvių kalba, todėl jais naudotis nesudėtinga. Aparatas žodinėmis komandomis nurodo gaivinimo veiksmų seką, belieka tik klausyti ir vykdyti komandas.



Įrenginys visada pasiruošęs išgelbėti gyvybę, jis veikia automatiškai. Uždėjus lipnius elektrodus ant nukentėjusiojo nuogos ir sausos krūtinės ląstos, defibriliatorius ima analizuoti širdies ritmą. Jei aptinkamas netinkamas širdies ritmas, tuomet raginama nedelsiant atlikti defibriliaciją.

Pakenkti neleis

Nesibaiminkite pakenkti – automatinis išorinis defibriliatorius tiksliai nustato nukentėjusiojo širdies ritmą ir defibriliuoti leidžia tik tada, kai tai reikalinga.

Defibriliacijos metu išskiriamas elektros impulsas, kuris nutraukia širdies ritmo sutrikimą, sukėlusį klinikinę mirtį, ir taip atnaujina normalų širdies darbą.

Prilipinę defibriliatoriaus elektrodus, jų nenuimkite ir neišjunkite aparato, net jei gaivinimas buvo sėkmingas. Nuimti elektrodus ir išjungti defibriliatorių gali tik greitosios medicinos pagalbos specialistai.

Defibriliacija – efektyviausias būdas koreguoti klinikinės mirties metu atnaujinamą skilvelių virpėjimą. Šalyse, kuriose pavyko pasiekti, kad defibriliacija būtų atlikta per pirmąsias tris minutes nuo klinikinės mirties pradžios, ligonių išgyvenamumas padidėjo iki 75 procentų.



Publikuota: 2021-06-01 08:21:33

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai