„Santaka“ / Iš Gižų kolūkio istorijos / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Po javapjūtės kombainininkai įteikdavo kolūkio pirmininkui pabaigtuvių vainiką. Priekyje – mechanizatorius Sigitas Velioniškis iš Rūdos kaimo.

Iš Gižų kolūkio istorijos


Marijampolės archyve saugomi buvusių kolūkių dokumentai. Rinkdamas Rūdos kaimo (Gižų sen.) istoriją peržvelgiau 1951–1961 m. Gižų kolūkio valdybos protokolų knygas. Jose esantys įrašai vyresniesiems primena, o jaunimui atskleidžia, kaip reikėjo gyventi ir išgyventi sovietinės baudžiavos laikais, kai buvo reguliuojamas netgi asmeninis žmogaus gyvenimas.

Pirmieji žingsniai

Gižų kolūkio pradžia laikomi 1949-ieji. Minima, kad pirmuoju kolūkio pirmininku buvo gerai žinomas Gižų knygnešys ir revoliucionierius Pranas Lingys. 1951–1958 m. kolūkiui vadovavo Lazauskas, vėliau – buvęs sovietinis partizanas Stasys Šaras, atsiųstas iš Vilniaus.

1951 m. kovo 8 d. Gižų kolūkio valdybos posėdyje įforminti kolūkio padaliniai – vadinamosios brigados. Joms paskirti brigadininkai: pirmosios brigados – Jonas Triznevičius, antrosios (apėmė Rūdos kaimą) – Jonas Barauskas, trečiosios – Matas Riškevičius.

Vienas pirmųjų Gižų kolūkio valdybos įrašų – laiško draugui Josifui Stalinui (, , Draugui J. V. Stalinui nuo Lietuvos TSR kolūkiečių, MTS (mašinų traktorių stotis) bei tarybinių ūkių darbininkų ir žemės ūkio specialistų“) svarstymas. Pranešėjas – komunistų partijos rajono komiteto atstovas J. Žemaitis. Rašoma, kad „po pranešimo išstojo kolūkietis Jaseliūnas ir kvietė palaikyti šią iniciatyvą.“


Sovietinės demokratijos laikais vykdavo įspūdingi rinkimai. Renkant Rūdos kaimo tarybą dalyvavo 59 šio kaimo gyventojai, jiems išduoti 59 biuleteniai. Rinkimuose dalyvavo 59 asmenys, negaliojančių biuletenių nėra, „už“ balsavo 59 žmonės.

Išdirbio normos

Minėtų trijų brigadų lauko darbininkai per metus turėjo išdirbti nustatytą dienų skaičių. 1956 m. balandžio 17 d. protokole Nr. 5 valdybos posėdyje nuspręsta skirti tokias darbo dienų normas: vyrams – 250 darbo dienų, moterims – 150. Už normų neįvykdymą valdyba skirdavo bausmes. 1958 m. vasario 19 d. valdyba už neišdirbtus darbadienius nubaudė grupę antrosios brigados kolūkiečių. Buvo nutarta Baršauskui sumažinti 0, 30 ha sodybinį sklypą ir apmokestinti, Vizbarienei sumažinti 75 darbadienius, Juozui Stalgiui sumažinti sklypą (0, 30 ha), apmokestinti, Barauskienei sumažinti 75 darbadienius, Ivaškevičienei – 50, Onai Lenkaitienei, Elzei Garkauskienei, Albinai Riškevičienei, Magdei Čeplevičiūtei irgi sumažinti po 75 darbadienius, Černiauską atleisti iš kolūkio.

Be darbadienių, buvo skiriamos ir kitos išdirbio normos. 1952 m. antrosios brigados kolūkietėms, grandininkėms Skystimienei, Valaitienei, Linkienei buvo skirta prižiūrėti po 8 ha cukrinių runkelių ir gauti derliaus 1 840 centnerių iš hektaro.


Prašymai ir nuobaudos

Pritrūkus pašarų namų ūkio gyvuliams išlaikyti, valdyba skyrė žieminių rugių šiaudų kolūkiečiams Jonui Karveliui, Uršulei Kiršienei, Izabelei Zaleckienei.

1961 m. kolūkietei Salomėjai Laukaitienei leista iš kolūkio nusipirkti po 1–5 litrus pieno „kaip neturinčiai karvės, skaitant po 5 kap.“.

Kolūkiečiai buvo prilyginti baudžiauninkams, nes be valdybos sprendimo nebuvo išleidžiami iš kolūkio. Svarstant dėl Zigmo Mičiulio išleidimo mokytis į Kauną nutarta jo prašymo netenkinti, o išleisti tik „jeigu tinkamai padirbės gamyboje“.

Juozas Balanda prašė pašalpos, nes dirbdamas kolūkyje neteko regėjimo. Nutarta prašymą atidėti, jį patenkinti tik ištyrus pašalpos (30 rublių) reikalingumą.

Valdybos posėdžių dokumentuose daugiausia esama baudų skyrimo įrašų. Už žiemkenčių nuganymą nutarta „išreikalauti iš Ivaškevičiaus – 15 rublių, Stadalninkienės – 5 rublius“. 1961 m. liepos 7 d. posėdyje „Dėl darbo drausmės“ svarstyta: „Iš kolūkiečio Ulevičiaus paimti jo pavogtus kolūkio dobilus ir pristatyti į fermą, sušaukti kolūkio susirinkimą ir, jeigu Ulevičius pasižadės nevogti, tai palikti kolūkyje, o jeigu ne – perduoti teismui.“


Buvo baudžiami ir mėgstantieji stikliuką: už girtavimą darbo laiku nutarta duoti rimtą įspėjimą zootechnikui, sandėlininkui ir apskaitininkui. Mėgėjų išgerti kolūkyje buvo. Girtaujančiuosius svarstydavo vadinamoji liaudies draugovė, kuri net turėjo teisę išsiųsti žmogų priverstinai gydyti nuo alkoholizmo. Savanoriškos liaudies draugovės protokole užfiksuota, kad gydyti siunčiamas kolūkietis yra „didelis stikliuko mėgėjas, veltėdis ir amoraliai besielgiantis“.

Girtuokliavimo faktus nuo aukštesnės valdžios slėpdavo. Į 1961 m. birželio 28 d. prokuratūros prašymą atsiųsti girtaujančiųjų sąrašus atsakoma: „Kolūkio ribose tokių asmenų nėra.“

Išgėrę mechanizatoriai iškrėsdavo įvairių pokštų. Vaikystėje teko matyti, kaip sukabinę traktorius DT-54 du traktorininkai norėjo išbandyti, kurio technika galingesnė. Kiek atsimenu, vienas iš jų, šmaikštuolis ir šposininkas, buvo Rūdos kaimo gyventojas Albinas Padolskis. 1961 m. spalio 11 d., matyt, dėl šio atvejo įvyko „sportininkų“ poelgio svarstymas. Buvo surašytas „Aktas dėl traktoriaus sugadinimo“. Anot dokumento, A. Padolskis sugadino traktorių. Nutarta atskaityti iš A. Padolskio už sugadintas dalis jų kainą. Už remontą darbadienius priskaičiuoti Vladui Žilinskui, atskaitant juos iš A. Padolskio. Dalių apskaičiavimą pavesti Liudui Bindokui.

Tame pačiame posėdyje pagrasinta ir elektrikui Gediminui Dailydai: „Elektriku turi atidirbti du metus, o jeigu pasitaikius darbo metu pirmą kartą girtaujant, kas būdavo ir anksčiau, atleisti iš elektriko pareigų.“

Taip pat tąsyk nutarta Kaziui Šulinskui namo neparduoti, kadangi jis grįžęs iš evakuacijos. Ateities istorikas niekaip nesupras, kas slypi po šiuo įrašu. K. Šulinskas, grįžęs iš Sibiro, iš tremties (pavadinta evakuacija), savo buvusį namą turėjo išsipirkti iš kolūkio.

1958 m. sausio 20 d. apsvarstytas mano kaimyno Rūdos kaime Vito Stalgio poelgis. Rašoma, kad „1958 m. sausio 16–17 naktį išplėšė kolūkio autogaražo spyną, išlupdamas prabajų, užsikūrė GAZ-51, valstybinis numeris 98-76, priklausiusį šoferiui Liužinui, ir išvažiavo niekam nežinomais keliais. Važinėjo po Rūdos kaimą, link Naumiesčio, grįždamas įvarė į griovį, išbėgo benzinas 50–60 litrų, tepalai. Nutarė Vitui Stalgiui nurašyti iš darbadienių, perduodant milicijos organams, patraukiant baudžiamojon atsakomybėn.“

Į nusikaltusiųjų sąrašus 1959 m. sausio 7 d. posėdyje įrašytos 1958 m. darbadienių neišdirbusios antrosios brigados, buvusios Rūdos kaime, kolūkietės.


Apsvarsčius klebono prašymą nutarta jam „arų neskirti, kadangi arus turi Baltrakio kolūkyje“. Iš dokumentų aišku, kad norintieji auginti gyvulį (telyčią) turėjo gauti kolūkio valdybos leidimą.Antanas ŽILINSKASPublikuota: 2021-06-07 11:14:31

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pasėlius deklaruojantiems ūkininkams neramu dėl ateities
* Žmonių iš globos namų poreikiai – kaip ir visų mūsų
* Aikštelių bėdos: tai ne vietoje, tai per didelė, tai privačioje žemėje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip reikėtų pavadinti mūsų etnografinį regioną?
Suvalkija.
Sūduva.
Užnemune.
Dar neturiu nuomonės.
Man tai nerūpi.Kalbos patarimai

Pastovus ar nuolatinis?
Būdvardis pastovus, -i vartojamas reikšme „nekintamas, vienodas“, pvz.: pastovus būdas, pastovi temperatūra. Jo nereikia painioti su būdvardžiu nuolatinis, -ė „apimantis visą laiką, nepertraukiamas, nepaliaujamas“.
Kai norima apibūdinti ilgą laiką ar nuolat trunkantį dalyką, vartotinas būdvardis nuolatinis, pvz., nuolatinė ekspozicija, nuolatiniai klientai, nuolatiniai skundai.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2022 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas