„Santaka“ / Paukščių gripas pražudė ūkininkų vištas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-06-07 15:47

Dalinkitės:  


Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai teritoriją aptvėrė „Stop“ juosta bei į žemę įsmeigė ženklą, nurodantį, kad ūkyje nustatytas paukščių gripo atvejis.

Autoriaus nuotr.


Paukščių gripas pražudė ūkininkų vištas

Andrius GRYGELAITIS


Praėjusios savaitės pabaigoje Lakštučių kaime, Bartninkų seniūnijoje, individualiame ūkyje, nustatytas paukščių gripo virusas.



Atnešė žmogus?

Žinia apie nustatytą paukščių gripo atvejį buvo netikėta tiek ūkio šeimininkams, tiek Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistams. Anot VMVT Vilkaviškio skyriaus vedėjo-valstybinio veterinarijos inspektoriaus Kastyčio Stankaus, įprastai ši paukščių liga didžiausią grėsmę kelia kovo bei balandžio mėnesiais, kai vyksta didžiausia paukščių migracija. Bet šie metai yra išskirtiniai. Neseniai du paukščių gripo atvejai nustatyti Marijampolės savivaldybėje, o dabar – ir mūsų rajone. Anksčiau šios sparnuočių ligos protrūkio Vilkaviškio rajone nebuvo užfiksuota.

„Iš viso Lietuvoje šiemet nustatyta maždaug pusšimtis paukščių gripo atvejų. Ankstesniais metais virusas buvo aptinkamas laukinių sparnuočių gaišenose, o šiemet – jau ir naminių. Sunku tai paaiškinti. Žinome, kad kaimyninėje Lenkijoje ši liga kelia daug rūpesčių“, – pasakojo K. Stankus.

Jis kol kas negalėjo pasakyti, kaip paukščių gripas pateko į privatų Lakštučių kaimo ūkį. Anot jo, realiausia, kad ligą atnešė patys žmonės.


„Marijampolės atvejus siejame su laukiniais paukščiais. Ten prie vieno vandens telkinio laisvai galėjo patekti tiek naminiai sparnuočiai, tiek atskrendančios laukinės antys bei kirai. Tuo tarpu čia visi paukščiai buvo aptvare, tad realiausia, kad virusą atsinešė patys šeimininkai. Šis virusas keliauja tik kontaktiniu būdu. Žmogui užtenka pasivaikščioti apkrėstoje teritorijoje ir rizika užkrėsti savo laikomus naminius paukščius labai padidėja. Kol kas paukščių gripas žmogui nėra pavojingas, tačiau niekas negali pasakyti, kaip virusas mutuos ateityje“, – teigė K. Stankus.



Iš pradžių nekreipė dėmesio

Ūkio, kuriame buvo nustatytas paukščių gripas, šeimininkė pasakojo, kad pirmosios vištos ėmė gaišti dar prieš kelias savaites. Tiesa, niekas tuomet į tai didelio dėmesio nekreipė. Pastipę paukščiai buvo jau kelerių metų amžiaus, tad galvota, kad jie nugaišo dėl senatvės. Tokių atvejų buvo pasitaikę ir anksčiau.

Tik kai neseniai susirgo trys vos prieš kelias dienas nupirktos jaunos vištos, šiek tiek sunerimta. Šeimininkė jas iškart atskyrė nuo sveikų sparnuočių, bandė gydyti, tačiau veltui.

Netrukus paukščiai ėmė kristi masiškai. Vieną dieną nustipo 4 vištos, kitą – 5. Tuomet jau buvo kreiptasi į VMVT specialistus. Šie operatyviai atvyko į ūkį ir tyrimams išsivežė kritusius sparnuočius. Po kelių dienų paaiškėjo diagnozė: jie užsikrėtę paukščių gripu.


Ūkio šeimininkė pasakojo, kad iš viso turėjo 26 vištas, iš kurių gyvos liko tik 7. Tiesa, ir jas vėliau teko likviduoti, kad nekeltų pavojaus aplinkinėse sodybose laikomiems sparnuočiams.

„Iš pradžių netikėjome, kad viskas gali būti taip rimta. Tik kai pamatėme, kad vištos viena po kitos ima merdėti, nieko nelesa, o jų skiauterės pradeda juosti, supratome, kad čia – ne juokai“, – pasakojo sodybos šeimininkė.



Teks atidžiai stebėti

Į Lakštučių kaimą likviduoti likusių gyvų paukščių ir dezinfekuoti jų laikymo vietą bei aplinkinę teritoriją atvyko ne tik VMVT Vilkaviškio skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius K. Stankus, bet ir trys Marijampolės padalinyje dirbantys tarnybos inspektoriai: Aušra Dzidolikienė, Aidas Šalčius bei Arūnas Garkauskas. Prieš pradėdami darbus jie nedelsdami teritoriją aptvėrė „Stop“ juosta bei į žemę įsmeigė ženklą, nurodantį, kad šiame ūkyje nustatytas paukščių gripo atvejis. Šis ženklas privalės stovėti bent 10 dienų, kol teritorija dar sykį bus pakartotinai dezinfekuota.

Apie seniūnijoje nustatytą paukščių gripo atvejį netrukus informuota ir Bartninkų seniūnė Violeta Raulinaitienė, Žemės ūkio skyriaus specialistai. Pastarieji net buvo priversti laikinai stabdyti pasėlių deklaravimo procesą, nes reikėjo skubiai informuoti 10 kilometrų spinduliu paukščius laikančius gyventojus, jog šie būtų itin atidūs.


„Į rizikingą teritoriją patenka ne tik Lakštučių kaimas, bet ir Geisteriškiai, Pašeimeniai, Mockabūdžiai, Bartninkai, nemažai vienkiemių. Kaimuose paukščiai laikomi kone kiekvienoje sodyboje. Seniūnijoje turime ir tokių ūkių, kuriuose laikoma po 100 ir daugiau paukščių. Jie – žmonių pragyvenimo šaltinis. Jei paukščių gripas įsisuktų į jų ūkius, būtų labai skaudu“, – mintimis dalijosi V. Raulinaitienė.

VMVT Vilkaviškio skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius K. Stankus pasakojo, kad pagal dar neseniai galiojusią tvarką būtų reikėję išnaikinti visus paukščius, laikomus 10 kilometrų spinduliu. Dabar jau taikoma švelnesnė politika, tad aplinkiniai gyventojai tik įspėjami būti itin budrūs, bent mėnesį nuo užfiksuoto atvejo stebėti savo paukščius ir, kilus įtarimams, būtinai apie tai informuoti VMVT specialistus. Be to, gyventojų prašoma saugoti pašarus nuo galimų sąlyčių su laukiniais paukščiais. Rajone dirbantys ir kontrolę vykdantys privatūs veterinarijos gydytojai dabar dar atidžiau kreips dėmesį į ūkiuose laikomų paukščių būklę.

Sodyboje, kurioje buvo nustatytas paukščių gripas, sparnuočiai negalės būti laikomi bent 3 mėnesius.





Galerija: Paukščių gripas




Publikuota: 2021-06-07 15:47:33

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai