„Santaka“ / Švirkštai storomis adatomis liko tik pacientų prisiminimuose / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Infūziniai švirkštiniai siurbliai vienu metu gali švirkšti kelis medikamentus.

Autorės nuotr.


Švirkštai storomis adatomis liko tik pacientų prisiminimuose

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kodėl vakcina nuo COVID-19 leidžiama į rankos, o ne kitus raumenis – toks klausimas kilo į redakciją paskambinusiai skaitytojai. Tad nutarėme pakalbinti profesionalias slaugytojas ir išsiaiškinti, į kurias kūno vietas apskritai leidžiami vaistai ir ko labiausiai bijo pacientai.

Skirtingi būdai

Vilkaviškio ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Roberta Suprikienė, kelių skyrių slaugytojoms vadovaujančios slaugos administratorės Laimutė Mockeliūnaitė bei Rūta Čeplevičienė sutiko savo darbo subtilybėmis pasidalyti su „Santakos“ skaitytojais. Medikės sakė, kad rajono gydymo įstaigų slaugytojai dažniausiai susiduria su elementariais injekcijų būdais: vaistus leidžia į odą, poodį, raumenis, venas. Specifinius vaistus, kurie leidžiami tiesiai į konkretų organą, stuburo kanalą, sąnarį, arterijas ir kt. leidžia ne slaugytojos, o gydytojai specialistai.

Į odą paprastai leidžiami mėginiai alergijai, tuberkuliozei nustatyti ir tos vakcinos, kurių reikalingos labai mažos dozės. Injekcijoms į odą naudojami labai maži švirkštai ir adatos.

Į poodį, dažniausiai pilvo srityje, leidžiami tokie vaistai, kaip insulinas, kraują skystinantys preparatai ir pan. Mat juos organizmui reikia įsisavinti lėtai, o riebaliniame poodžio sluoksnyje medikamentai išlieka ilgiau ir po truputį tirpdami lėtai rezorbuojasi.


Į raumenis leidžiami priešuždegiminiai vaistai, nuskausminamieji, vakcinos ir kt. Jie suveikia greičiau nei geriamieji medikamentai, tačiau tiesiai į veną leidžiami vaistai veikia greičiausiai.

Daugelis medikamentų gali būti leidžiami tiek į raumenis, tiek į veną – skiriasi tik jų suveikimo laikas, tačiau koks medikamentas ir kaip turi būti vartojamas numato vaisto gamintojas, o skiria gydytojas.

Tiesa, yra medikamentų sąrašas, kuriuos slaugytojos, teikdamos skubiąją pagalbą, gali skirti savo nuožiūra.

Žąstas – dėl estetikos

Paprastai į raumenis įšvirkščiami vaistai leidžiami į žąstą arba sėdmenis. Leidžiant vaistus į žąstą stambiam žmogui, kuris turi poodinį riebalinį sluoksnį, adata duriama 90 laipsnių kampu, smulkiam – 45 laipsnių kampu. Anot L. Mockeliūnaitės, į kurį raumenį švirkšti vaistus, didelio skirtumo nėra – sėdmenys injekcijoms pasirenkami dėl to, kad ten raumuo didesnis. Vakcinas taip pat būtų galima švirkšti į sėdmenis, tačiau žąstas pasirinktas dėl estetikos.

– Įsivaizduokite, jeigu vakcinacijos centre nuo COVID-19 skiepijamiems žmonėms matant kitiems reikėtų nusimauti kelnes ir apnuoginti sėdmenis, – juokėsi R. Suprikienė.


Mažiems vaikučiams, kurių rankos raumuo dar labai mažas, skiepai švirkščiami į šlaunies raumenį.

Daugeliui vaistų leidimas asocijuojasi su skausmu ir nemaloniais pojūčiais. Tobulėjant medicinos priemonėms ir didėjant galimybėms stengiamasi pacientui suteikti jo kuo mažiau.

Daugelis, ko gero, dar prisimena, kai kraujas tirti buvo imamas iš piršto. Anot L. Mockeliūnaitės, pirštų pagalvėlėse daug nervų galūnėlių, todėl dūris būdavo itin skausmingas. Šiais laikais kraujas tyrimui imamas iš venos. Tiesa, naujagimių venos labai mažos, todėl jiems kraujas imamas iš kulno.

Medikės kalbėjo, kad kiekvieno žmogaus skausmo intensyvumo skalė yra skirtinga – kas vienam atrodo visiškai neskausminga, kitam gali kelti didelį skausmą. Injekcijos skausmingumas priklauso nuo vaistų cheminės sudėties ir konsistencijos. Leidžiant į raumenis yra skausmingesni tie vaistai, kurie yra aliejinės konsistencijos, savo sudėtyje turi druskų.

Daugelis, kam į veną buvo lašinamas kalis, taip pat žino, kad šis medikamentas skausmingas – kuo greičiau laša, tuo skausmas didesnis. Tiems pacientams, kurių skausmo slenkstis žemas, kartu su kaliu net lašinami nuskausminamieji.


Venos prastėja

Dėl patiriamo diskomforto į raumenis švirkščiamų medikamentų mažėja – daugelis leidžiami į veną. Toks būdas patogus ir dėl to, kad įstačius kateterį durti pakartotinai nereikia – per jį medikamentus galima leisti iki trijų parų.

Tačiau slaugytojos skundėsi, kad dėl mažo fizinio krūvio šiuolaikinių žmonių venos sunkiai matomos, jas sunku rasti. Venos traukiasi, kietėja ir dėl nuolatinio vaistų poveikio. Tam, kad galėtų rasti ir pataikyti į sunkiai matomą veną, slaugytojoms tenka kviestis į pagalbą koleges. Kad medikės nevargtų ieškodamos, kartais pacientai patys nurodo vienintelę dar normaliai funcionuojančią veną.

Nepavykus rasti rankų venų, jų ieškoma kojose, o kraštutiniu atveju vaistai leidžiami į centrinę – poraktikaulinę veną. Tačiau ją punktuoja ne slaugytojos, o gydytojas.

Gąsdina tatuiruotės

Slaugytojos su siaubu stebi besiplečiančią tatuiruočių, ypač vadinamų rankovėmis, madą. Medikės neįsivaizduoja, kaip reikėtų rasti veną, jeigu į ligoninę kreiptųsi toks tatuiruotas pacientas. Kol žmonės pakankamai jauni, venas dar galima apčiuopti, tačiau sulaukę vyresnio amžiaus tatuiruotieji tikrai susidurs su problema.

Ko gero, retam į ligoninę pakliuvusiam žmogui neteko „ragauti“ lašelinės ir ilgas valandas laukti, kol sulašės medikamentai. Todėl pacientai dažnai patys bando „pasireguliuoti“ lašėjimo greitį. Medikės įspėja, kad kai kurie medikamentai turi griežtas dozuotes, todėl per trumpą laiką į organizmą patekęs didesnis jų kiekis gali sukelti komplikacijų.

R. Čeplevičienė juokavo, kad daugelis pacientų turi baimę, kad pasibaigus lašelinei į veną pateks oro. Todėl vaistams artėjant prie pabaigos nerimaudami puola ieškoti slaugytojos.

– Lašelinės sistema yra uždara ir oras į veną tikrai nepateks, todėl pasibaigus vaistams nerimauti tikrai neverta, – ramino R. Čeplevičienė.

Švirkštiniai siurbliai

Kai reikalingas itin tikslus medikamentų dozavimas, medikai naudoja infūzinius švirkštinius siurblius. Jie automatiškai švirkščia nustatytą vaistų kiekį nurodytomis dozėmis ir laiko intervalais. Vienu metu į tą pačią veną tokiu siurbliu galima švirkšti kelis medikamentus, todėl pagalba daug efektyvesnė. Šie siurbliai naudojami Reanimacijos skyriuje, taip pat ir kituose skyriuose, kur ligoniams reikalinga itin tiksli vaistų dozuotė.


Reikėtų pripažinti, kad dabartinės medicininės pagalbos priemonės labai skiriasi nuo naudotų prieš kelis dešimtmečius. Vyresnės kartos žmonės dar prisimena daugkartinius, stiklinius švirkštus su storomis adatomis, kurias vien pamačius kūnu perbėgdavo šiurpas. Kad švirkštai ir adatos būtų sterilūs, juos reikėdavo plauti, dezinfekuoti per kiekvieną adatą švirkščiant dezinfekcinį skystį, vėl plauti, mirkyti, virinti. Tai kainuodavo daug laiko ir pastangų.

Tačiau tokias priemones medikai dabar prisimena tik kaip medicinos istorijos reliktą.



Publikuota: 2021-07-01 09:25:24

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai