„Santaka“ / Bėda, kai medžiai auga po elektros laidais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2021-07-01 16:16

Dalinkitės:  


Elektros linijų link besitiesusios vyšnios šakos su nespėjusiu nunokti derliumi atsidūrė šalia tvoros.

Autorės nuotr.


Bėda, kai medžiai auga po elektros laidais

Eglė MIČIULIENĖ


Kone kaskart, kai pradedami genėti po elektros linijomis augantys medžiai, prasideda ir gyventojų priekaištai. Tačiau elektros tinklų įmonės atstovai sako, kad jokių problemų nekils, jei želdinius susitvarkys patys savininkai.



„Kodėl tokiu metu?“

Nuo birželio vidurio tai vienoje, tai kitoje Vilkaviškio gatvėje buvo genimi medžiai. Elektros tinklų bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pasamdyta įmonė pjaustė po elektros laidais kerojančias šakas.

Ne visi vilkaviškiečiai tokiu darbu buvo patenkinti. Į redakciją paskambinusi moteris skaudžiai išgyveno dėl nugenėtos vyšnios.

„Prasiautė, nupjaustė viską pakeliui. Mano vyšnia taip gražiai užderėjusi buvo, po kelių savaičių būčiau uogas nuskynusi... Čia juk mano vyšnia, vyro kažkada sodinta, bet manęs niekas neatsiklausė. Paliko glėbį šakų, kur dabar man jas dėti? Kai pamačiau, kas vyksta už tvoros, išėjau su vyrais kalbėtis, bet jie sakė turintys teisę taip elgtis“, – piktinosi vilkaviškietė.

Kitas Žalumynų gatvės gyventojas stebėjosi, kodėl medžiai genimi tokiu metu, kai viskas sužaliavę, vainikuose lizdus susukę paukščiai. „Kai mieste porą medžių nupjovė – kilo triukšmas, kad paukštelis neturės kur gyventi. O čia rėžia viską iš eilės, bet kaip, ir niekam neįdomu“, – traukė pečiais žmogus.




Įstatymai nepažeisti

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis pripažino, kad su genėtojais, kuriuos pasamdo ESO, yra pasitaikę visko. Medžių šakos ne kartą ir ne vienoje vietoje, netgi pačiame miesto centre, buvo „apkapotos“ be didelių skrupulų, žiūrint tik vieno – kad nekliudytų laidų.

Vis dėlto šiuo atveju apžiūrėjęs vyšnią ekologas jokios problemos nematė. Jo teigimu, medis buvo nugenėtas pakankamai tvarkingai ir tikrai ne per daug – greičiausiai po metų ar kitų šakas vėl teks trumpinti. Kur kas liūdniau atrodė toje pat gatvėje augęs didžiulis graikinis riešutmedis – išpjovus po laidais augusią kamieninę šaką medis liko tarsi iškąstas per patį centrą.

„Tačiau nieko čia nepadarysi: visi po elektros oro linijomis augantys medžiai, ar tai būtų vyšnia, ar riešutas, ar pats ąžuolas, yra nesaugotini. Tokiais atvejais įstatymai leidžia juos genėti ar pjauti bet kokiu metu, net ir vasarą. O ESO konkursą laimėjusiems genėtojams rūpi, kad atstumas nuo medžio šakų iki laidų atitiktų nustatytus reikalavimus. Jeigu medžio savininkai nori, kad kamienas būtų suformuotas gražiai ir pjaustomas ne per patį vešėjimą, turėtų savo augmeniją apsigenėti patys“, – kalbėjo ekologas.




Atsiunčia grafiką

Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas taip pat neslėpė, jog ankstesniais metais su genėtojais buvę vargo, tačiau šiemet iš gyventojų nusiskundimų nesulaukta. Anot jo, vieni rangovai dirba kultūringai, kitiems tos kultūros pritrūksta. Ne visi prieš darbus netgi informuoja žmones.

„Anksčiau esame gavę iš gyventojų nusiskundimų, kad vakare grįžę rado pusę išpjaustyto medžio ir į sklypą sumestas šakas. Seniūnijai po tokių genėjimų irgi reikia susitvarkyti, o ir neprofesionalaus darbo rezultatų – lyg obuoliai „iškandžiotų“ medžių – gatvėse yra. Blogiausia, kai kartais prieš pat savaitgalį pamatai, jog kurioje nors gatvėje neina perlipti per šakas. Tačiau dabar jau esame sutarę, kad prieš pradėdami tokius darbus elektros tinklų atstovai mus perspėtų. Tuomet seniūnija gali pasiplanuoti – juk žmonių pas mus mažai, trūksta darbo jėgos. Šiemet ESO atstovai taip ir padarė, atsiuntė mums darbo grafikus bei vietas, kuriose dirbs, – ir tai jau yra gerai“, – kalbėjo R. Kurauskas.



Dažniausia sutrikimų priežastis

ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas teigė, kad klausimų dėl medžių genėjimo iškyla visoje Lietuvoje.

Problema, anot P. Kalmanto, yra ta, kad lietuviai myli savo medžius, bet nenori jų genėti, o po elektros tinklais tai daryti būtina. Tarp laidų ir medžių privalomi atstumai yra nustatyti teisės aktuose, ir jų laikytis būtina.


„Prisiminkime, kas vyko per snygį, šiemet per Joninių audras. Elektra nutrūksta ne todėl, kad linijos bijo šalčio, vėjo ar lietaus. Nuo sniego svorio, nuo stipraus vėjo lūžta medžių šakos ir nutraukia elektros tiekimą – tai dažniausia visų elektros tinklų avarijų priežastis.

Mes esame atsakingi už oro linijų apsaugos zonas, todėl, jei savininkai medžių nesusitvarko, turime samdyti rangovus, kurie šiuos darbus atliktų. Tiesa, jei rangovas labai netvarkingai atlieka darbus, mes jų nepriimame, kol firma nepadaro taip, kaip priklauso – toks atvejis irgi buvo“, – sakė ESO atstovas.

Vis dėlto, jo tvirtinimu, iškylančios problemos – mažos lyginant su darbais, privalomais atlikti prižiūrint 126 tūkst. km elektros linijų.

Dėl tos pačios priežasties – darbų masto – medžiai genimi ištisus metus, nes tokio dydžio priežiūros vienu metu atlikti visoje Lietuvoje neįmanoma. Juolab kad tuo pat metu vyksta ir kiti tinklų remonto darbai, siekiant išvengti elektros tiekimo sutrikimų.



Informacija – internete

Tačiau P. Kalmantas teigė, jog apie būsimus medžių genėjimo darbus gyventojai turi būti perspėti iš anksto.

Jei darbai atliekami neįspėjus ar kažkas vyksta ne taip, kaip turėtų būti, gyventojai kviečiami skambinti nemokamu bendruoju numeriu 1852 ir informuoti apie problemą.

Tuo pačiu telefonu gyventojai prašomi paskambinti ir pastebėjus, kad medis yra pavojingai pasviręs ir gali užgriūti ant elektros linijų.

Vis dėlto ESO darbuotojas dar kartą priminė, kad už medžių priežiūrą yra atsakingi jų savininkai. Internete, eso.lt puslapyje, pasirinkite skiltį „Elektra“ ir eikite į nuorodą „Tinklo priežiūra ir saugus naudojimas“. Ten rasite visą reikalingą informaciją ne tik apie genėjimo, bet ir apie kasimo darbus, nurodytas apsaugos zonas ir kt.





Galerija: Apsaugos zonos




Publikuota: 2021-07-01 16:16:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai