„Santaka“ / Įžeidinėjimai viešojoje erdvėje medikus žeidžia ir skaudina / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Gydymo įstaigoje pirmumo teisę visada turės tas, kurio gyvybei kyla grėsmė.

Autorės nuotr.


Įžeidinėjimai viešojoje erdvėje medikus žeidžia ir skaudina

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nuslūgus pandeminei įtampai, kai savo gyvybėmis rizikavę, iš mirties nagų pacientus traukę medikai tautos buvo vadinami didvyriais, priėjome kitą etapą. Gydytojai vis dažniau nusiskundžia patiriantys didžiulę pacientų nepagarbą, ypač liejamą socialiniuose tinkluose.

Ligoninė – ne parduotuvė

Gyvus žmonių kontaktus apribojusi COVID-19 kuriam laikui paliko tik nuotolinį bendravimą, tad socialiniai tinklai liko bene vienintelė vieta, kurioje galima viešai išsakyti savo nuomonę ar net išsiplūsti. Medikai su nerimu stebi naują pandemiją – interneto komentarų, atskleidusią tikruosius žmonių veidus, jų mąstyseną, išsilavinimo lygį, supratimą apie elementarius dalykus. Beje, neretai skaudžios interneto komentatorių strėlės lekia pačių medikų adresu.

Vilkaviškio ligoninės direktorius Linas Blažaitis sakė, kad jam be galo skaudu ir apmaudu viešojoje erdvėje skaityti neigiamus komentarus apie jo vadovaujamą gydymo įstaigą, kolegas medikus. Apmaudu dėl to, kad pilamas purvas, pateikiamas komentaras tik rašiusiojo akimis.

Viešojoje erdvėje abejojama medikų kompetencija, paskirtu gydymu, nors dažniausiai rašantysis, prisidengęs anoniminiu vardu, neturi ne tik medicininio, bet apskritai jokio išsilavinimo. Į vieną pasirodžiusį komentarą sureaguoja dešimtys socialinių tinklų vartotojų, kurie nežinodami konkrečios situacijos smerkia gydytojus ir juos viešai užgaulioja.



Anot ligoninės vadovo, gydymo įstaiga dažnai sulaukia tokių susireikšminusių pacientų, kurie įsivaizduoja, kad jų problema – pati svarbiausia, tad prireikus palaukti pusvalandį jau kyla didžiausias nepasitenkinimas ir pykčio liejimas viešojoje erdvėje. Tačiau reikėtų suprasti, kad gydymo įstaigoje pagalba teikiama ne parduotuvės principu: pirmumo teisę visada turės tas, kurio gyvybei kyla grėsmė, o ne tas, kuris susižalojo pirštą ar karščiuoja, tačiau atvyko anksčiau.

Trys kategorijos

Vilkaviškio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Erika Tamaliūnaitė-Pėčelė sakė, kad jos vadovaujamo skyriaus medikai tampa pirmu buferiu pacientų priekaištams atremti.

Anot E. Tamaliūnaitės-Pėčelės, konfliktiški pacientai būna trijų rūšių. Vieni yra apskritai viskuo nepatenkinti žmonės, todėl į gydymo įstaigą atvyksta jau nusiteikę pulti.

– Su šiais pacientais dirbti sunku, bet paprasčiau išspręsti konfliktą, nes gydytojas iškart mato, ko gali tikėtis. Paprastai tokius žmones pavyksta prieš teikiant pagalbą nuraminti ir paaiškėja, kad pykčio priežastis buvo visai kita – ne medicininė. Tada ir konflikto nebelieka, – sakė gydytoja.



Kita grupė – tie, kurie atvyksta patys nusistatę diagnozę, „pasikonsultavę“ internete ir reikalauja, kad gydytojas teiktų tokią pagalbą, kokios jie nori. Ši grupė pati sunkiausia, nes jai priklausantys žmonės įsivaizduoja išmaną apie mediciną geriau už gydytojus, kurie jos mokėsi daugiau nei dešimtmetį. Šie pacientai paprastai išvyksta nepatenkinti.

Tačiau medikams skaudžiausia, kai stengęsi dėl pacientų, teikę jiems pagalbą ir padarę viską, ką galėjo, komentarą apie savo „blogą darbą“ pamato viešojoje erdvėje.

– Būna labai apmaudu ir skaudu, kai socialiniuose tinkluose pamatai visiškai kitaip aprašytą situaciją, nei buvo iš tikrųjų. Kai žinai, kiek personalas stengėsi, kad suteiktų žmogui pagalbą, o šis išėjęs iš gydymo įstaigos smeigė peilį į nugarą, – kalbėjo E. Tamaliūnaitė-Pėčelė.

Medicinos „ekspertai“

Blogiausia tai, kad neigiamas įrašas „aplimpa“ kitų socialinių tinklų vartotojų komentarais.

Žmonės, apie kurių išsilavinimo lygį galima spręsti pagal menką raštingumą, paprastai lieja tulžį, menkina gydytojų autoritetą, vadina juos nepagarbiais vardais. Tai skaudina medikus ir žeidžia.



Nors skaityti komentarus, ypač iškreiptai nušviečiančius situaciją, ganėtinai skaudu, E. Tamaliūnaitė-Pėčelė sakė niekada nebandžiusi viešojoje erdvėje pati jų komentuoti.

– Piktus, žeminančius ir negatyvą skleidžiančius komentarus paprastai rašo žmonės, kurie save laiko visažiniais, turintys ribotą pasaulio suvokimą ir „nepakeičiamą“ nuomonę. Jie tiesiog ieško progos išsilieti ir visai nesvarbu, kas pasipainios – gydytoja, vaiko mokytoja, pardavėja ar gatvės šlavėja. Tai toks žmonių tipas. Mes, medikai, ir taip darbe atiduodame daug savo emocinės sveikatos, tad veltis į neadekvačius ginčus tikrai neverta, – svarstė E. Tamaliūnaitė-Pėčelė.

Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja juokavo, kad iki pandemijos visi lietuviai buvo tik krepšinio ir politikos, o per ją tapo ir medicinos ekspertais.

Anonimus atpažįsta

Į komentatorių ataką neseniai patekusi ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė sakė neturinti laiko skaityti ar rašyti komentarų socialiniuose tinkluose, tačiau šįkart tiesiog neatlaikiusi melagingos informacijos bangos.

Po vienos mamytės įrašo, kad atvykusi su karščiuojančiu vaiku į mūsų ligoninę pusantros valandos nesulaukė pagalbos, pasipylė komentatorių šmeižtas ir pagieža, rajono ligoninės gydytojus žeminantys žodžiai.

– Daugelis komentatorių, ko gero, įsivaizduoja, kad Vilkaviškio ligoninėje, kaip kokiose Kauno ar Santaros klinikose, dirba šimtai kiekvienos srities gydytojų. Tačiau rajono ligoninėse vakarais ir savaitgaliais lieka budėti po vieną specialistą, kuriam reikia rūpintis ir skyriuje gulinčiais ligoniais, ir skubios pagalbos atvykstančiais pacientais, mano atveju – ir į pasaulį ateinančiais naujagimiais, – aiškino K. Kubilienė.

Medikė sakė, kad po sunkaus budėjimo, kai vienas po kito į pasaulį atkeliavo du silpni naujagimiai, kuriuos teko gaivinti, ir laukė trečias komplikuotas gimdymas, buvo labai apmaudu girdėti priekaištus dėl laiku neapžiūrėto karščiuojančio vaiko, juolab kad jis prieš kelias valandas jau buvo konsultuotas medikų ir skirtas gydymas.

– Nors komentatoriai socialiniuose tinkluose prisidengia anoniminiais vardais, paprastai nesunku juos atpažinti. Todėl labai apmaudu, kai tie patys žmonės, kurie viešojoje erdvėje ant tavęs pylė purvą, vėliau prašo pagalbos ir šypsosi į akis, – kalbėjo K. Kubilienė.

Policija netoleruoja

Ligoninės vadovas L. Blažaitis neabejoja, kad gydytojų šmeižimo ir įžeidinėjimo viešojoje erdvėje problemą būtų galima išspręsti teisiniais metodais, jei medikai turėtų noro ir laiko bylinėtis. Tačiau nuriję nuoskaudas ir sutramdę emocijas jie tiesiog dirba savo darbą ir gelbsti tuos, kurie ką tik ant jų liejo įtūžį socialiniuose tinkluose.



– Pirmiausia apšmeižtam medikui reikėtų kreiptis į policiją, vaikščioti pas tyrėjus, vėliau gaišti laiką teismo posėdžiuose, samdytis advokatą... Kas norės veltis į tokį ilgą procesą? – svarstė L. Blažaitis.

Visgi valstybės tarnautojai įžeidinėjimo viešojoe erdvėje problemą vertina griežtai. Policijos pareigūnai turi imuniteto tarnybas, kurios seka socialinius tinklus ir fiksuoja įrašus, žeidžiančius pareigūnų garbę ir orumą. Vien per 5 šių metų mėnesius Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto ir vidaus tyrimų skyrius inicijavo 8 administracines teisenas. Viešoje internetinėje erdvėje žodžių nerinkusiems ir pareigūnų atžvilgiu žeminančiai pasisakiusiems asmenims skirtos baudos nuo 25 iki 115 eurų.

Ko gero, mūsų šalyje jau laikas priimti įstatymą, ginantį ne tik pareigūnų, bet ir medikų garbę bei orumą.



Publikuota: 2021-07-07 08:23:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai