„Santaka“ / Pažymėjo Sūduvos signatarų jubiliejus / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Į Jono Basanavičiaus gimtinę atvykę svečiai apžiūrėjo muziejaus ekspozicijas, istorines nuotraukas.

Pažymėjo Sūduvos signatarų jubiliejus

Toma BIRŠTONĖ


Birželio 29–30 dienomis istorija besidomintys žmonės turėjo galimybę dalyvauti konferencijoje „Sūduvos signatarų žiedu“ ir pakeliauti po istorijai nusipelniusių asmenų gimtines. Taip susirinkusieji paminėjo Sūduvos krašto Vasario 16-osios akto signatarų jubiliejines gimimo metines.

Sveikinimas ir konferencija

Renginio organizatoriai – Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC) kartu su Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus-Marijampolės teritoriniu skyriumi bei kitais partneriais organizavo dviejų dienų renginį.

Pirmoji jo dalis vyko virtualiai. Konferencijos pradžioje sveikinimo žodžiai skriejo iš Signatarų namų. Lietuvos nacionalinio muziejaus naujosios istorijos ekspozicijų skyriaus vedėja Justė Kostikovaitė pristatė šiais ir kitais metais numatytus renginius. Ji kvietė iki lapkričio vidurio atvykti į muziejų ir pamatyti originalų Lietuvos Nepriklausomybės aktą, kurį profesorius Liudas Mažylis prieš keletą metų rado Berlyne.

Signatarų namų istorikas, mokslų daktaras Valdas Selenis savo pranešime akcentavo Vasario 16-osios akto signatarų nuopelnus, jų svarbą Lietuvos istorijai, o ypač – Sūduvos kraštui. Nuotolinėje konferencijoje dalyvavęs Kristupas Dovydaitis pasidalijo prisiminimais bei nuotraukomis, kuomet su artimaisiais keliavo savo senelio Prano Dovydaičio tremties keliais Sibire.


Konferenciją vainikavo kraštiečio Antano Žilinsko pranešimas. Istorikas atskleidė nemažai įdomių biografijos detalių, faktų apie mūsų krašto signatarus.

Nuo Marijampolės iki Kazlų Rūdos

Kitą dieną dalyvių laukė ilga ir labai įdomi kelionė. Beveik trisdešimt svečių iš įvairių Lietuvos miestų keliavo maršrutu Marijampolė–Kalvarija–Vilkaviškis–Zypliai–Kazlų Rūda.

Savo pažintinę kelionę susirinkusieji pradėjo nuo Suvalkijos sostinės Marijampolės. Atvykusiuosius į Rygiškių Jono gimnaziją pasveikino KPD Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus darbuotoja Violeta Kasperavičiūtė. Sveikinimo žodį tarė signataro Jono Vailokaičio giminaitis Ignas Gražulis.

Iš Marijampolės renginio svečiai patraukė link Kalvarijos. Šio krašto muziejuje-informacijos centre juos pasitiko savivaldybės meras Vincas Plikaitis ir muziejininkas Alvydas Totoris. Pastarasis pateikė daug įdomios informacijos apie signatarą Petrą Klimą. Vėliau renginio dalyviai apžiūrėjo paminklą šiam signatarui miesto aikštėje ir patraukė į jo gimtinę Kušliškiuose.

Vėliau kelias vedė link Ožkabalių – signataro Jono Basanavičiaus tėviškės. Ten muziejininkė Rasa Vilkaitienė surengė trumpą viktoriną. Teisingai į klausimus atsakiusiems dalyviams buvo įteiktos simbolinės dovanėles. Svečiai sodyboje apžiūrėjo naują autentiškų patriarcho J. Basanavičiaus daiktų ekspoziciją ir patraukė į Pikžirnius – brolių Vailokaičių tėviškę.


Prieš keletą metų Vailokaitynės teritorijoje buvo pastatytas atminimo paminklas, simbolizuojantis kadaise toje vietoje stovėjusią sodybą. Renginio dalyviai turėjo unikalią progą paklausyti brolių Vailokaičių giminaičio I. Gražulio pasakojimų, negirdėtų šios giminės istorijų. Žodį tarė ir istorikas A. Žilinskas. Savo kalboje jis pabrėžė signataro J. Vailokaičio mecenatystę ir didelius nuopelnus prisidedant prie krašto ekonomikos kilimo.

Bendrovės „SDG“ generalinis direktorius Eduardas Jasas (jis buvo vienas iš pagrindinių paminklo broliams Vailokaičiams mecenatų) teigė, kad jie abu aktyviai prisidėjo prie Lietuvos verslo bendruomenės formavimosi bei Pramonės ir amatų rūmų kūrimosi.

Jubiliejinės sukaktys

Įdienojus visi pasuko į Zyplių dvarą, kur apžiūrėjo Zanavykų muziejų. Daugiausiai dėmesio čia buvo skiriama šio krašto signatarams Saliamonui Banaičiui, Justinui Staugaičiui ir broliams Vailokaičiams.

Svečiai išbandė interaktyvų žaidimą „Sūduvos krašto signatarų kelias“.

Priešpaskutinė dienos stotelė buvo Runkiuose. Pakeliui visi stabtelėjo prie Višakio Rūdos Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios, apžiūrėjo šventoriuje pastatytą koplytstulpį, skirtą Vasario 16-osios akto signataro Prano Dovydaičio atminimui.


Paskutiniu dienos tašku tapo minėto signataro paminklas Kazlų Rūdoje. Jo iniciatorius ir mecenatas Algimantas Lelešius papasakojo šio istorinio žymens atsiradimo priežastis, o signataro giminaitis Rimantas Dovydaitis pasidalijo giminės atsiminimais, surengė improvizuotą parodą apie signatarą bei jo gimtinę.

Visą dieną trukusi ekskursija abejingų nepaliko. Taip istorijos entuziastai paminėjo Sūduvos krašto signatarų J. Basanavičiaus 170-ąsias, S. Banaičio, J. Staugaičio 155-ąsias, P. Dovydaičio ir J. Vailokaičio 135-ąsias bei P. Klimo 130-ąsias gimimo metines, prisiminė jų gyvenimo detales, pabendravo su signatarų giminaičiais, aplankė tėviškes.



Publikuota: 2021-07-13 08:24:27

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai