„Santaka“ / Galimybių pasai vienus pykdo, kitus džiugina / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Kuosėnų kaime (Bartninkų sen.) parduoda mėsines kiaules. Tel. 8 652 88 528.
Galioja iki: 2021-10-22 13:30:12

Spaudžia sultis. Pasterizuoja, pilsto į 3–5 l pakuotes su integruotu kraneliu. Kreiptis adresu: Kybeikių k., Vilkaviškio r. Tel. 8 687 75 441.
Galioja iki: 2021-10-28 08:08:46Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


UAB „Vilkastos prekyba“ parduotuvėje klientų galimybių pasus tikrina apsaugos darbuotojai.

Autorės nuotr.


Galimybių pasai vienus pykdo, kitus džiugina

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nuo rugsėjo 13 d. (pirmadienio) galimybių paso ar kito jį atitinkančio dokumento neturintys žmonės nebegali gauti kai kurių nebūtinųjų paslaugų, apribotos jų galimybės lankytis prekybos ir viešojo maitinimo vietose. Vietiniai verslininkai tvirtina su dideliais sunkumais kol kas nesusiduriantys.

Įvesti ribojimai

Turintiems galimybių pasą, ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą, kitą sveikatos priežiūros įstaigos išduotą dokumentą, liudijantį, kad yra pasiskiepiję nuo COVID-19, žmonėms nuo pirmadienio nebetaikomi jokie apribojimai, tačiau jiems ir toliau rekomenduojama laikytis saugumo priemonių – dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas, išlaikyti atstumus.

Neturintiesiems galimybių paso draudžiama lankytis nebūtinųjų prekių parduotuvėse, dideliuose prekybos centruose, kurių plotas viršija 1, 5 tūkst. kvadratinių metrų. Neturintieji galimybių paso taip pat negali gauti grožio paslaugų, lankytis sporto klubuose ar dalyvauti renginiuose, į kuriuos susirenka daugiau nei 500 žmonių.

Tačiau be galimybių paso galima lankytis parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto prekių, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas. Tačiau šios parduotuvės turi turėti atskirą įėjimą iš lauko, o jų plotas negali viršyti 1, 5 tūkst. kvadratinių metrų. Ši tvarka galioja ir tokio dydžio prekybos centrams.


Taip pat galimybių paso neturintys žmonės gali užsisakyti maisto išsinešti ar jį valgyti kavinių, barų atvirose erdvėse. Tokiu atveju prie stalo gali sėdėti ne daugiau nei penki žmonės. Tarp klientų turi būti išlaikytas dviejų metrų atstumas.

Degalinėse, smulkaus remonto dirbtuvėse, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo trunka ne ilgiau nei 15 minučių, laidojimo reikmenų parduotuvėse ar šias paslaugas teikiančiose įmonėse, ligoninėse, jei lankomas terminalinės būklės ligonis, nepilnamečiai iki 14 metų bei nėščiosios, taip pat nereikia galimybių paso. Šio dokumento neturintys asmenys gali lankytis bibliotekose, muziejuose, parodose, gauti socialines, teisines, būtinąsias valstybės ir savivaldybių institucijų paslaugas.

Be galimybių paso galima vykti vietiniu ir tarpmiestiniu transportu, naudotis taksi ar kitomis pavėžėjimo paslaugomis.

Padidės išlaidos

Mūsų rajone didelių prekybos centrų, kurių plotas viršija 1, 5 tūkst. kvadratinių metrų, nėra, tačiau su priederme tikrinti klientų galimybių pasus susiduria visos nebūtinųjų prekių parduotuvės, maitinimo įstaigos, grožio paslaugų teikėjai, sporto klubų darbuotojai.


Kalbintas UAB „Vilkastos prekyba“ komercijos direktorius Valerijus Gliaubicas sakė, kad galimybių pasų tikrinimas sudaro šiokių tokių sunkumų, tačiau kol kas su papildomu įpareigojimu susidorojama.

Klientus prie prekybos centro durų pasitinka apsaugos darbuotojai, kurie ir patikrina dokumentus.

Tiesa, asmens dokumentus, patvirtinančius, kad galimybių pasas priklauso būtent į prekybos centrą užsukusiam asmeniui, apsaugos darbuotojai tikrina tik kilus įtarimui.

Anot V. Gliaubico, klientai į ribojimus reaguoja įvairiai – pasitaiko ir piktų, ir nepatenkintų. Tačiau įstatymas yra įstatymas ir su juo taikytis tenka visiems. Komercijos direktorius pripažino, kad pastarosiomis dienomis klientų parduotuvėje šiek tiek sumažėjo, tačiau to negalima sieti vien su galimybių pasais, mat perkančiųjų mažėja ir dėl sezoniškumo ar blogo oro. Dėl naujosios tvarkos prekybos centras patirs ir tam tikrų finansinių išlaidų, mat papildomai už pasų tikrinimą teks mokėti apsaugos darbuotojams.

Reiškia pasipiktinimą

„Pegaso“ kavinės vadovė Teisutė Čiapienė pasidžiaugė, kad valdžia priėmė sprendimą, kuris suteiks saugumo tiek klientams, tiek darbuotojams. Tiesa, pasitaikė atvejų, kai klientai piktinosi, jog be galimybių paso buvo neįleisti, tačiau dauguma žmonių atvyksta jau parengę dokumentą tikrinimui. Verslininkė pripažino kad, ko gero, klientų srautai dėl tokio ribojimo sumažės, nes baigiasi šiltasis sezonas, tad prie lauko staliukų, kur gali sėdėti ir galimybių paso neturintys asmenys, žmonės vaišintis nebenorės. Tačiau kol kas klientų srautai nėra sumažėję, reikiamų dokumentų neturintys asmenys maistą užsisako išsinešti. Dėl papildomos prievolės kavinės savininkė sakė išlaidų nepatyrusi – tikrinimo programėles parsisiuntė nemokamai.


Ne paslaptis, kad kai kurie grožio paslaugų specialistai galimybių paso neturinčius klientus ketina aptarnauti namuose ar net rizikuoti įsileisti į salonus. Tačiau didžioji dalis kirpėjų, vizažistų, manikiūrininkų tvirtino neketiną rizikuoti didžiulėmis baudomis. Grožio specialistė Jūratė Stanaitienė pasakojo jau anksčiau girdėjusi užuominų iš klienčių, jog šios atvyks neturėdamos galimybių paso. Visgi kirpėja visoms paaiškino, kad tikrai neketina pažeidinėti įstatymų.

– Kai atsisakiau apkirpti galimybių paso neturinčią klientę, ši pyktelėjo ir replikavo, kad net protesto mitingai nepadėjo apsiginti nuo suvaržymų, – pasipiktinusią klientę prisiminė J. Stanaitienė.

Žurnalistų kalbinti vilkaviškiečiai išreiškė įvairių nuomonių, tačiau galimybių pasus turintys žmonės sakė, kad jiems didesnių problemų dėl naujo reikalavimo nekilę ir jie jaučiasi daug saugiau žinodami, kad aplink – tik grėsmės nekeliantys žmonės.

Dauguma galimybių pasus pateikia išmaniuosiuose telefonuose, vyresniosios kartos rajono gyventojai turi ant popieriaus spausdintus dokumentus.

Yra dvi programėlės

Redakcija sulaukė ir kelių skaitytojų skambučių, kad kai kurios įstaigos nenori pripažinti ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo, nes jo neskenuoja galimybių paso programėlė. Kaip paaiškino Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis, greičiausiai ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo įstaigos negali nuskenuoti dėl to, kad nežino, jog šiam dokumentui patikrinti reikia kitos programėlės, kuri vadinasi „Tikrinti COVID pažymėjimą“. Ją galima parsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“.

Tikrinimo programėlės parodo, ar lankytojui suteiktas galimybių pasas. Jei jis suteiktas ir galiojantis, ekrane žaliame fone pasirodo užrašas „Kontaktinės veiklos leidžiamos“, taip pat vardas, pavardė, gimimo metai, dokumento išdavimo ir galiojimo datos. Jei lankytojui nėra suteiktas galimybių pasas, ekrane raudoname fone pasirodo užrašas „Kontaktinės veiklos ribojamos“.

„Patvirtinimui, kad asmuo atitinka Vyriausybės nutarime nurodytus vakcinacijos, persirgimo arba testavimo kriterijus, tinka tiek galimybių pasas, tiek ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, tiek gydymo įstaigos išduota pažyma apie vakcinaciją (persirgimą, tyrimą) – visi šie dokumentai yra lygiaverčiai“, – patikino Sveikatos apsaugos ministerijos specialistas.

Pateikė statistiką

Ribojimus Vyriausybė įvedė dėl vis blogėjančios epidemiologinės situacijos. Pastarosiomis dienomis šalyje kasdien fiksuojama daugiau nei tūkstantis naujų COVID-19 susirgimo atvejų.

Mūsų rajone per keturias šios savaitės dienas užfiksuota 16 naujų susirgimo atvejų, koronavirusas pasiglemžė 53-ejų moters gyvybę, 14 rajono gyventojų dėl COVID-19 gydomi ligoninėse.


Anksčiau rajone fiksuoti keturi protrūkiai ugdymo įstaigose ir ligoninėje kol kas neišsiplėtė, naujų židinių nėra.

Daugiausia šią savaitę susirgusiųjų – jauni, darbingo amžiaus žmonės, tačiau yra ir senjorų, kurių vyriausiam – 79-eri. Taip pat susirgo du keturiolikmečiai vaikai, kurie mokosi ne mūsų rajono mokyklose. Liūdina tai, kad suserga ir skiepyti žmonės. Tokių šią savaitę jau buvo 5.

Lietuvos statistikos departamentas vykdo vakcinų veiksmingumo bei galimų šalutinių poveikių stebėseną Lietuvoje. Tyrime analizuoti daugiau nei 440 tūkst. asmenų. Atlikta analizė rodo, kad pasiskiepijusių „Comirnaty“ („Pfizer“ ir „BioNTech“) vakcina asmenų rizika užsikrėsti sumažėja net 5 kartus, rizika patekti į ligoninę dėl ligos COVID-19 yra 10 kartų mažesnė nei nepasiskiepijusiųjų, rizika numirti nuo COVID-19 – bent 20 kartų mažesnė.

Tyrimas parodė, kad vakcinos efektyvumas yra dar didesnis, jei antras skiepas gautas neseniai arba asmuo yra jaunesnis. Statistiką dėl kitų gamintojų vakcinų departamentas pateiks vėliau.Publikuota: 2021-09-20 10:57:37

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje plevėsuos ir Suvalkijos (Sūduvos) vėliava
* Rajonas po 20 metų: patrauklus gyventi, ilsėtis, atviras technologijoms
* Policijos komisariato garažo sieną jaunimas papuošė įspūdingu piešiniu
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar trečiąsyk skiepysitės nuo COVID-19?
Jau pasiskiepijau.
Žinoma.
Dar svarstau.
Trečiąkart jau nesiskiepysiu.
Esu prieš skiepus nuo COVID-19.Kalbos patarimai

Ar gerai „vartoti vietiškai“?
Prieveiksmio vietiškai daryba taisyklinga: jis padarytas iš būdvardžio vietiškas, -a, kurio reikšmė apibrėžiama taip: „susijęs su vieta, būdingas kuriai nors vietai“. Taigi pasakymas „Vaistą vartoti vietiškai“ yra taisyklingas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas