„Santaka“ / Virbaliečiai mėgavosi kelių tautų valgiais / Iniciatyvos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Iniciatyvos

Dalinkitės:  


„Kopūstadienio“ iniciatorės – „Virbalio vartų“ bendruomenės moterys.

Autorės nuotr.


Virbaliečiai mėgavosi kelių tautų valgiais

Toma BIRŠTONĖ


Sekmadienio popietę Virbalio parke skambėjo muzika ir šurmuliavo žmonės. Pirmą kartą mieste buvo surengta šventė, kurioje gyventojai bei svečiai turėjo galimybę paskanauti anksčiau čia gyvenusių tautų tradicinių patiekalų iš kopūstų.

Penkių tautų patiekalai

„Kopūstadienio“ organizatorius – „Virbalio vartų“ bendruomenės moterų klubas – savo svečius pakvietė į miesto parko prieigas. Čia po rudens gėrybėmis išmargintomis stoginėmis glaudėsi bendruomenės narės su puodais, pilnais maisto. Atvykę svečiai turėjo iš ko pasirinkti, nes jiems buvo patiekti net penkių skirtingų tautų patiekalai iš kopūstų.

Vieni ragavo lenkiškos kopūstų sriubos, kiti išmėgino prūsiškas dešreles su kopūstais, kai kurie liko ištikimi lietuvių pamėgtiems balandėliams. Daug susirinkusiųjų dėmesio sulaukė žydiški kopūstų paplotėliai bei rusiškos bandelės, įdarytos kopūstais. Kadaise Virbalyje gyveno įvairiataučiai žmonės, todėl veiklios miesto moterys nusprendė atgaivinti bent po vieną tautinį patiekalą.

Renginio vedėja Žydrūnė Gudiškienė susirinkusiesiems priminė, kad prieš keturiolika metų mūsų šalyje įsigaliojo tautinį paveldą saugantis įstatymas. Per šį laikotarpį tautinio paveldo sertifikatai suteikti daugybei tradicinių amatininkų gaminių, tarp kurių yra nemažai patiekalų. Lauždami šakočio ragą, gardžiuodamiesi varškės sūriu, ragaudami cepelinų turbūt daugelis net nepagalvoja, kad šių valgių ateityje gali ir nebelikti, todėl svarbu puoselėti tradicinius autentiškus amatus, šiuo atveju – maisto gamybą, ir perduoti tai ateities kartoms. Kol visi pietavo, Ž. Gudiškienė trumpai papasakojo, kaip ruošiami pasiūlyti patiekalai, ir ragino savo balsą atiduoti už labiausiai patikusį.


Skaniausia – kopūstienė

Maistą gaminusios moterų klubo narės pasakojo, kad ruoštis „Kopūstadieniui“ buvo smagu ir įdomu. Visos drauge ieškojo autentiškų receptų, eksperimentavo virtuvėje. Žydiškus paplotėlius gaminusi Angelė Norkaitienė sakė, kad paruošti šį patiekalą nėra labai sunku. Todėl tie, kurie negalėjo atvykti į šventę, gali pabandyti jį pasigaminti namuose.

Kopūsto galvą reikia apvirti pasūdytame vandenyje, vėliau ją sumalti mėsmale, įdėti apkepinto kiaulienos faršo, kelis šaukštus miltų, įmušti kiaušinį, ir gerai išmaišyti. Žinoma, viską reikia pagardinti smulkintais svogūnais, petražolėmis, druska bei pipirais. Šeimininkė pamokė, kad paplotėlius galima formuoti rankomis ir kepti keptuvėje arba paruoštą masę dėti į kepimo formą, pašauti į įkaitintą orkaitę ir laukti, kol viskas gražiai apskrus.

Moterų klubo narė Gailutė Ivaškevičiūtė, gaminusi rusiškas bandeles su kopūstais, teigė, kad teko paplušėti, kol surado tikrąjį receptą. Pagalbos moteris kreipėsi net į drauges, gyvenančias Rusijoje. Ši virbalietė iškepė apie du šimtus bandelių.


„Ragavau visų penkių patiekalų. Galiu pasakyti, kad šeimininkės labai pasistengė, todėl buvo nelengva nuspręsti, kam atiduoti savo balsą. Vis dėlto žydiški kopūstų paplotėliai mane sužavėjo labiausiai. Ne kasdien tenka valgyti tokį maistą“, – teigė į renginį užsukęs Jonas Slomskis.

Nors virbalietės pasiruošė po keliasdešimt porcijų patiekalų, išvirė didžiulį katilą sriubos, tačiau į kulinarinę popietę atvykę žmonės greitai viską suvalgė, o aukščiausiu balu įvertino lenkišką kopūstienę.

Nori įveiklinti miesto turgų

„Nuo senų laikų žmonės susitikdavo ir bendraudavo prie stalo, todėl mūsų bendruomenė nori atgaivinti šią tradiciją ir bent retkarčiais visus sukviesti pabūti kartu, dovanoti geras emocijas ir pasiūlyti pasivaišinti. Ir visai nesvarbu, kokią auką renginio svečiai paliks – gal eurą, gal du, o gal atsiras ir tokių, kurie norės dosniau paremti bendruomenę“, – kalbėjo viena iš pagrindinių šventės iniciatorių Renata Buragienė.

Moteris sakė, kad kulinarinės popietės idėja buvo susijusi ne tik su tautinio paveldo patiekalais. Virbaliečiai nori įveiklinti turgaus paviljonus ir suteikti galimybę vietiniams gyventojams prekiauti savo produkcija. Pašnekovė sakė, kad bendruomenė turi minčių kiekvieną mėnesį po stoginėmis surengti kokį nors renginį. Lapkritį galvojama apie nenaudojamų daiktų turgelį, gruodį svarstoma ruošti kalėdinę mugę.


Nors maisto tądien nebeliko, tačiau žmonės neskubėjo skirstytis namo. Jie bendravo, klausėsi Virbalio kultūros namų kapelos „Pliumpa“ (vad. Alfonsas Juškevičius) atliekamų dainų, negailėjo gražių žodžių renginio organizatoriams.



Galerija: Kopūstadienis




Publikuota: 2021-09-24 10:53:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai