„Santaka“ / Į „Aukso vainiką“ pretenduos vilkaviškietės audėjos prijuostės / Gyvenimo būdas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimo būdas

Dalinkitės:  


Janinos Blažukienės išaustos suvalkietiškos prijuostės sužavėjo vertinimo komisiją ir bus vežamos į respublikinę parodą-konkursą „Aukso vainikas“.

Autorės nuotr.


Į „Aukso vainiką“ pretenduos vilkaviškietės audėjos prijuostės

Eglė MIČIULIENĖ


Marijampolės kultūros centre paskelbti parodos-konkurso „Aukso vainikas“ regioninio turo nugalėtojai. Viena iš jų – vilkaviškietė audėja Janina Blažukienė.



Nudžiugino audėjos

Šiemet savo kūrinius parodai pateikė ir dėl galimybės patekti į Lietuvos liaudies dailės konkurso „Aukso vainikas“ respublikinį turą varžėsi 34 tautodailininkai iš Vilkaviškio ir Šakių rajonų, Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kalvarijos savivaldybių.

Konkurso komisija, liaudies meistrus vertinusi už tradicijų tęstinumą, meistriškumą, kūrybiškumą, gyrė parodoje eksponuotus karpinius, tapybą, medžio drožinius, kalvių dirbinius, šiaudinius sodus ir kitus kūrinius.

Vis dėlto šiemet komisijos narius ypač nudžiugino tekstilės meistrės – Sūduvos audėjos.

Daug pagyrimų sulaukė kruopščiai, dailiai, visų tradicijų laikantis nuaustos J. Blažukienės suvalkietiškos prijuostės. Džiugu, jog vilkaviškietės prijuostės užėmė pirmąją vietą, tad audėja atstovaus Sūduvos regionui respublikiniame ture.

Buvo ką veikti



„Ne tik šiemet, bet jau daugelį metų Vilkaviškis sužiba savo tekstile. Eksponuota tekstilės kolekcija – labai stipri, tad vertinimo komisijai tikrai buvo ką veikti. Vis dėlto nepaprasto grožio J. Blažukienės prijuostės komisijai padarė patį didžiausią įspūdį“, – gerų žodžių vilkaviškiečiams negailėjo parodos kuratorė, Marijampolės kultūros centro etnokultūros specialistė Ona Birutė Surdokienė.

Šį kartą regioniniame konkurso ture dalyvavo net penkios mūsų rajono audėjos: be J. Blažukienės, tekstilės darbus pateikė ir jos dukra Edita Šūmakarienė, taip pat Eglė Grigaitienė, Margarita Kutkienė ir Gražina Galeckienė. Iš Vilkaviškio rajono konkurse dalyvavo dar ir karpinių meistrė Virginija Armanavičienė bei medžio drožėjas, kryždirbys Raimundas Blažaitis.

Šis medžio skulptorius už kryždirbystę regioniniame ture buvo įvertintas antrąja vieta, o E. Šūmakarienės prijuostės užėmė trečiąją.

Antrasis Marijampolės regiono atstovas, atrinktas vykti respublikinį turą – tai kalvis, metalinių saulučių meistras Edvardas Mačaitis iš Lukšių miestelio (Šakių r. sav.).

Kas bus vainikuotas simboliniu „Aukso vainiku“, paaiškės sausio 6 dieną, per Trijų karalių šventę.



Mėgsta dirbti kūrybiškai

J. Blažukienė regioniniame „Auksinio vainiko“ ture pirmąją vietą užima jau ketvirtą kartą. Pati audėja juokiasi, kad net ir gražiausių savo audinių nemoka saugoti iki parodos, kad galėtų varžytis konkurse, – paleidžia juos į pasaulį ir audžia kitus.

Iš Aukštaitijos kilusi, bet mūsų krašte pusę savo gyvenimo praleidusi moteris audžia tik suvalkietiškas prijuostes. Moteris sako išaudusi visus raštus, kurių pavyzdžiai yra Marijampolės kraštotyros muziejaus leidinyje „Suvalkiečių prijuostės“, tačiau jai visuomet patinka dirbti kūrybiškai, kažką pakeisti, nenukrypstant nuo privalomų reikalavimų. Janinos prijuostės tautodailės specialistus labiausiai ir žavi tuo, kad visos yra savitos, originalios, bet turi ir visus būtinus elementus.

Tiesa, autentikos prisieina griežtai laikytis tuomet, kai žmonės atgabena išsaugotų savo močiučių tautinių drabužių ir prašo atkurti lygiai tokius pačius. Kūrybai vietos lieka mažai, tačiau iššūkis čia kitas – sudėtinga rasti tokias pat spalvas, kokių buvo audiniai prieš daugybę metų. Tačiau tokie atvejai – pavieniai.



„Beveik niekada antros tokios pat prijuostės neaudžiu, tai būtų neįdomu ir nuobodu. Parenku kitas spalvas, pakeičiu vieną kitą elementą – ir prijuostė jau būna kitokia“, – šypsojosi audėja.



Publikuota: 2021-10-20 08:22:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai