„Santaka“ / Kaip siekti sėkmingos karjeros / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Kaip siekti sėkmingos karjeros


Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) duomenimis, Lietuvoje daugiau nei kas trečias (37 proc.) aukštesniųjų klasių moksleivis nežino arba dar nėra apsisprendęs, kokią specialybę nori įgyti. Moksleivių apklausos atskleidžia, kad dažnas renkasi madingą profesiją ir jaučia tėvų ar bendraamžių spaudimą.

Svarbu išbandyti įvairias veiklas, įgyti įgūdžių

Tikriausiai kiekvienas žinome tokių istorijų ir turime pažįstamų, kurie įstojo į vieną ar kitą specialybę, nes taip norėjo jų tėvai arba taip rinkosi kiti. Pradėję dirbti suprato, kad tas darbas jiems nemielas ir traukia visai kita sritis. Tad ką daryti, kad taip nenutiktų?

Pasak karjeros mentorių, itin svarbu išbandyti įvairias veiklas ir lavinti konkrečius įgūdžius dar besimokant mokykloje.

„Gerosios pedagoginės patirtys rodo, kad bene svarbiausia ugdyti mokinių gebėjimą mokytis patiems, o tam reikalinga gero mokytojo ar mentoriaus pagalba. Klasėje įgytų žinių ir įgūdžių taikymas užklasinėje veikloje, pavyzdžiui, prisidedant prie mokyklos iniciatyvų, savanoriaujant ar eksperimentuojant ir kuriant savo verslą, suteikia pasitikėjimo savimi, ugdo planavimo įgūdžius, moko išsikelti aiškius tikslus. Visa tai gali padėti išvengti dilemos, ką veikti po mokyklos ar universiteto“, – sakė Tarptautinio bakalaureato ir Kembridžo ugdymo programų mokytojas Vaidotas Steponavičius.


Kaip karjeros mentorius, jis dalijasi patirtimi, padeda išsikelti tikslus, spręsti problemas ir priimti išmintingus karjeros planavimo sprendimus.

Veiklos galimybių ir konkurencijos netrūksta

Mokytojas kasdien bendrauja su moksleiviais, tad gerai žino jiems rūpimus klausimus ir kylančias dvejones. Pedagogo V. Steponavičiaus teigimu, nors šalies bendrojo ugdymo mokyklose dėmesys neformaliajam ugdymui didėja, vis dar trūksta sistemingo, į karjeros tikslus orientuoto mokymo.

„Šiandien veiklos galimybių yra itin daug – sunku apsispręsti suaugusiajam, o ką jau kalbėti apie jauną žmogų. Atsiranda gerai apmokamų darbo vietų aukštos kvalifikacijos specialistams, kita vertus, konkurencija tarp kompetentingų darbuotojų, galinčių dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, tik didėja. Tai yra aiškus signalas, kad specialybės pasirinkimas yra atsakingas žingsnis, kuriam reikia pradėti ruoštis iš anksto“, – pažymėjo V. Steponavičius. Pasak jo, galima išskirti keturis svarbiausius karjeros planavimo žingsnius.

Savo gebėjimų ir stiprybių pažinimas

Kiekvienas esame unikalus ir turime gabumų bei talentų. Kai kuriems pavyksta juos sėkmingai atrasti ir tikslingai pradėti ugdyti dar ankstyvame amžiuje. Kita vertus, visiškai normalu nežinoti ar abejoti, kurios sritys patinka labiausiai.


Svarbu neskubėti, nenuleisti rankų ir pasitikėti savimi. Geriau pažinti save ir priimti sprendimus dėl tolesnio kelio gali padėti laisvi nuo studijų metai, praktikos ir stažuotės, savanorystė, tarnyba kariuomenėje.

Mokyklos paieškos ir reikalavimų analizė

Atpažinus ir išanalizavus savo pomėgius, vertybes, įgūdžius ir prioritetus, galima pasinerti į tinkamos aukštosios mokyklos paieškas, kruopščiai išnagrinėti šių įstaigų keliamus reikalavimus. Svarbu atkreipti dėmesį į aukštosios mokyklos reputaciją, lokaciją, siūlomas mainų programas ir praktikos galimybes.

Kai kurie universitetai greta dalykinių žinių tikisi užklasinės veiklos patirties, gebėjimo pagrįsti, kodėl nuspręsta pasirinkti konkrečią studijų programą, aukšto raštingumo lygio ir kt. Žinodami universiteto reikalavimus galėsite išsikelti sau tikslus, kokius gebėjimus dar reikia tobulinti, numatyti būdus, kaip to sieksite. Pavyzdžiui, anglų kalbos žinios dažnai yra ne tik svarbus kriterijus Lietuvos bei užsienio universitetams, bet ir viena būtiniausių kompetencijų naudojantis mokslinės informacijos ištekliais.

Aiškūs tikslai ir konkretus planas


Motyvacija ir noras siekti atsiranda tik turint žinių, tikslus ir aiškų planą. Vienas dažniausiai taikomų principų tikslams suformuluoti – SMART. Pagal šį principą, tikslai turi būti konkretūs (angl. specific), išmatuojami (angl. measurable), pasiekiami (angl. achievable), aktualūs (angl. relevant), turintys numatytą terminą (angl. time-bound).

Išsikelti tikslus ir sudaryti detalų planą gali padėti artimi, gerai jus pažįstantys žmonės, kuriais pasitikite. Taip pat į pagalbą galima pasitelkti profesionalius mentorius.

Jei mokomės ir dirbame žinodami, kodėl visa tai darome, – mūsų skirtas laikas ir energija tikrai atneš siekiamų rezultatų.



Pagal pranešimą spaudai



Publikuota: 2021-10-25 09:34:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai