„Santaka“ / Vilkaviškietis šachmatų partijas transliuoja visam pasauliui / Šachmatai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Šachmatai

Dalinkitės:  


Kartais Audrius Balanda (kairėje) ir Rolandas Martinkus mėgsta išbandyti jėgas žaisdami ant elektroninės šachmatų lentos. Taip jie vėliau gali išanalizuoti savo atliktus ėjimus.

Autoriaus nuotr.


Vilkaviškietis šachmatų partijas transliuoja visam pasauliui

Andrius GRYGELAITIS


Viena seniausių pasaulyje sporto šakų – šachmatai – pamažu žengia inovatyvių technologijų keliu. Šio žaidimo entuziastų partijas bei jų metu atliktus ėjimus jau kurį laiką galima stebėti internete. Prie to prisideda ir vilkaviškietis Audrius Balanda.

Tenka imti atostogų

Vilkaviškio sporto ir pramogų centre prie šachmatų lentos susėda didžiuliai šio žaidimo entuziastai: vilkaviškietis A. Balanda bei marijampolietis Rolandas Martinkus. Abu jie – mūsų rajono šachmatų klubo „Širvinta“ nariai. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žaidėjų tarpusavio partija – įprasta. Vyrai stumdydami figūras stengiasi įsprausti varžovą į kampą bei siekia kuo greičiau ištarti puikiai žinomą frazę „šachas ir matas“. Vis dėlto ši dvikova – kitokia. Tik akylesni žiūrovai gali pastebėti, kad šachmatų lenta plonais laideliais prijungta prie laikrodžio ir toliau esančio kompiuterio. Pasirodo, kad A. Balanda ir R. Martinkus žaidžia ne ant paprastos, o ant elektroninės šachmatų lentos.

Ši lenta ypatinga tuo, kad joje atliktus žaidėjų ėjimus gali matyti visas pasaulis. Aišku, jeigu partija transliuojama internetu. O tai pastaruoju metu daroma vis dažniau.



Elektroninės šachmatų lentos Lietuvoje pradėtos naudoti kiek daugiau nei prieš dešimtmetį. Vis dėlto jų populiarumas išaugo tik pastaruoju metu, o Lietuvos šachmatų federacija vis dar neturi pakankamo kiekio šių lentų, reikalingų didžiausiems šalyje vykstantiems turnyrams aprūpinti.

Trūksta ne tik lentų, bet ir specialistų, galinčių su jomis dirbti. Vilkaviškietis A. Balanda yra vos vienas iš kelių lietuvių, kurių pagalba ant šių lentų vykstančios partijos gali būti transliuojamos visam pasauliui. Be jo praktiškai neapsieina nė vienas šalyje vykstantis didesnio masto šachmatų turnyras.

„Šalyje kasmet vyksta mažiausiai 6 turnyrai, kurie trunka bent po savaitę. Kaskart pagrindiniame darbe imu atostogų, kad galėčiau juose teisėjauti bei pasirūpinti, jog čia žaidžiamas partijas turėtų galimybę pamatyti kuo daugiau žmonių. O tai padaryti nėra lengva. Dar prieš varžybas visas elektronines lentas būtina tinkamai sujungti, kiekvienai būsimai partijai kompiuteryje reikia sukurti specialius failus, patikrinti, ar jie veikia. Yra ir daugybė kitų niuansų. Visa tai užtrunka išties nemažai laiko. Įprastai, jei turnyras prasideda 16 val., aš jau nuo 9 val. sukiojuosi vietoje ir rūpinuosi įvairiais techniniais dalykais“, – pasakojo A. Balanda.



Šachmatų partijas visam pasauliui Audrius transliuoja maždaug nuo 2018 m. Tąkart mokytis šio darbo subtilybių jį paragino jaunuosius vilkaviškiečius treniruojantis R. Martinkus. Specialiai Lietuvos publikai A. Balanda yra sukūręs internetinį puslapį www.chesslive.lt, kuriame ir vykdomos tiesioginės šalies šachmatų partijų transliacijos.

Priverčia labiau susikaupti

Žaidimas ant elektroninių šachmatų lentų bene daugiausiai naudos teikia mokiniams. Tuomet jie būna labiau susikaupę, nes žino, kad yra stebimi. Be to, įprastai vaikai per treniruotes ar turnyrus į knygeles užsirašo atliktus ėjimus, o vėliau juos analizuoja, mokosi iš savo klaidų. Naudojant modernias lentas to daryti nereikia – visi ėjimai lieka kompiuterio atmintyje, tad juos galima peržvelgti bet kuriuo metu. Šios lentos ypač naudingos dalyvaujant greitųjų šachmatų arba žaibo turnyruose, kuomet ranka užrašyti atliktų ėjimų paprasčiausiai nebūna laiko.

„Pasitaiko įvairių situacijų. Pavyzdžiui, turnyre Vilkaviškyje viena mergaitė ketino pati užsirašinėti savo ėjimus, o aš jai patariau to nedaryti. Pasakiau, kad vis tiek visi jos ėjimai liks kompiuterio atmintyje. Visgi partijos pradžioje vaikai pradėjo žaisti iš klaidingų pozicijų. Nors vėliau jie ir grįžo į tinkamą padėtį, bet kompiuteris jau rodė klaidą ir tolesnių ėjimų neužfiksavo. Kadangi šito laiku nepastebėjome, toje partijoje atlikti ėjimai nebuvo išsaugoti. Tąkart ta mergaitė nebuvo labai patenkinta“, – prisiminė A. Balanda.



Jaunuosius vilkaviškiečius treniruojantis R. Martinkus teigė, kad elektroninė šachmatų lenta gali būti ir puiki teisėjo pagalbininkė, kadangi parodo negalimus žaidėjų ėjimus.

„Šią vasarą vienas Lietuvos šachmatų meistras aukšto lygio tarptautiniame turnyre laimėjo puikią partiją. Po dvikovos jo buvo paprašyta pakomentuoti atliktus ėjimus. Jie buvo atkartojami elektroninėje šachmatų lentoje. Visgi vieno per varžybas užfiksuoto ėjimo elektroninė šachmatų lenta atlikti neleido. Pasirodo, negalimo ėjimo nebuvo pastebėjęs ne tik pats lietuvis, bet ir jo varžovas bei teisėjas“, – apie susiklosčiusią kuriozinę situaciją papasakojo R. Martinkus.

Kol kas dar tikrai ne visi turnyrai vyksta žaidžiant ant modernių lentų. Vilkaviškio šachmatų klubas „Širvinta“ jas turi vos dvi. Vieną už Savivaldybės skirtas lėšas vilkaviškiečiai įsigijo pernai, kitą – šių metų antroje pusėje. Tai – gana nepigus malonumas. Vieno elektroninės šachmatų lentos komplekto kaina siekia maždaug 500 eurų.

„Kai kada trūkstamų elektroninių lentų mums paskolina Lietuvos šachmatų federacija, tad ši naujovė jau gana dažnai naudojama ir Vilkaviškyje vykstančiuose turnyruose. Neneigsiu, kad teisėjauti ir kartu rūpintis partijų transliavimu – gana sunki užduotis. Daugiausiai vienu metu esu transliavęs 26 partijas, nors optimalus jų skaičius būtų bent perpus mažesnis“, – teigė A. Balanda.



Galerija: Šachmatai




Publikuota: 2021-12-08 08:23:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai