„Santaka“ / Rajono mokyklų tinklo vėl laukia pokyčiai / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Nuo ateinančio rudens planuojama uždaryti Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos Paežerių skyrių.

Autoriaus nuotr.


Rajono mokyklų tinklo vėl laukia pokyčiai

Andrius GRYGELAITIS


Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė planus ugdymo įstaigose naikinti jungtines klases bei stambinti mokyklas. Atsižvelgiant į tai, neišvengiamai teks koreguoti ir formalųjį švietimą vykdančių rajono mokyklų tinklo planą.

Neliks jungtinių klasių

Lietuvoje šiuo metu vyksta keletas reikšmingų švietimo sistemos pokyčių: atnaujinamas bendrojo ugdymo programų turinys, stiprinamas įtraukusis ugdymas bei apskritai visas mokyklų tinklas, ruošiamasi įgyvendinti ilgalaikę pažangos programą „Tūkstantmečio mokyklos“.

Speciali darbo grupė dar prieš porą metų parengė mokyklų tinklo pertvarkos planą, kuriame buvo numatyta, kaip atrodys mūsų rajono ugdymo įstaigų tinklas iki 2025 metų. Tiesa, dėl nuolatinės kaitos švietimo sistemoje bei mokinių skaičiaus mažėjimo beveik kasmet šį dokumentą tenka koreguoti. Ne išimtis ir šie metai.

Neseniai įvyko rajono mokyklų vadovų pasitarimas, kurio metu ir buvo pristatyti laukiantys mokyklų tinklo pertvarkos pokyčiai. Daugiausiai jie susiję su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymais naikinti jungtines bei mažas klases.



Nors ministerija dar nėra oficialiai patvirtinusi plano, o Švietimo profesinių sąjungų ir savivaldos atstovai kai kurioms naujovėms priešinasi, gairės pamažu aiškėja.

Svarstoma, kad jau nuo kito rugsėjo mokyklose negalės likti jungtinių 5–8 klasių, o pradines klases siūloma leisti jungti tik gretutines, panaikinant galimybę jungti po tris ar keturias 1–4 klases. Pastarasis reikalavimas daugeliui švietimo atstovų kelia klausimų. Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė sakė, kad šalies Savivaldybių asociacija prašo ministerijos leidimo jungti bet kurias pradines klases, mat neretai darbas su dviem gretutinėmis klasėmis yra daug sunkesnis, nei, tarkime, su 1 ir 3 ar 2 ir 4 klasių vaikais.

Nuo kito rugsėjo nebus finansuojami ir nepilni klasių komplektai. Tai reiškia, kad jei klasėje nebus bent 8 mokinių, jų išlaikymui valstybė iš savo biudžeto neskirs nė vieno euro. Iki šiol buvo finansuojamos ir nepilnos klasės, o trūkstamas lėšas skirdavo vietinės savivaldybės.

Uždarys du skyrius

Numatomi nauji reikalavimai tiesiogiai palies bent dvi mūsų rajono ugdymo įstaigas. Planuojama, kad nuo ateinančio rudens neliks Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos Paežerių bei Gražiškių gimnazijos Vištyčio skyrių. Šiose įstaigose dabar mokosi itin mažai vaikų, tad išlaikyti didžiulius pastatus ir darbuotojų etatus Savivaldybei – per didelė našta.



Paežerių skyrių šiais mokslo metais lanko vos 36 vaikai. 19 iš jų mokosi dviejuose jungtiniuose pradinių klasių komplektuose, likę – dviejose jungtinėse pagrindinio ugdymo klasėse. Vištytyje situacija yra panaši. Ten taip pat yra po du jungtinius pradinio ir pagrindinio ugdymo klasių komplektus, o iš viso šį skyrių lanko tik 30 mokinių.
Jei klasėje nebus bent 8 mokinių, jų išlaikymui valstybė iš savo biudžeto neskirs nė vieno euro.


A. Finagėjevienė tvirtino, kad šias dvi ugdymo įstaigas nuo ateinančio rudens planuota uždaryti bet kokiu atveju – net jei ministerija ir nebūtų pateikusi rekomendacijų naikinti jungtines klases. Vedėjos teigimu, šių skyrių bendruomenės jau yra supažindintos su laukiančiais pokyčiais, o artimiausiu metu Savivaldybės atstovai žada dar kartą apsilankyti planuojamose uždaryti įstaigose.

„Reikalavimas naikinti jungtines klases negalioja jaunimo ir specialiosioms mokykloms. Kitose rajono ugdymo įstaigose problemų dėl jungtinių klasių neturime. Daugiau rūpesčių kelia nepilni klasių komplektai 5–8 klasėse. Šiemet du tokie komplektai yra Virbalio pagrindinės mokyklos Pajevonio skyriuje, po vieną – Gižų bei Alvito ugdymo įstaigose. Reikia pabrėžti, kad prieš šiuos mokslo metus planavome surinkti visus pilnus klasių komplektus, tačiau rugsėjį dalis mokinių, kurie ketino lankyti tas ugdymo įstaigas, paprasčiausiai į jas neatėjo“, – paaiškino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.



Jungs daugiafunkcius centrus

Pokyčiai neaplenks ir keturių rajone esančių mokyklų-daugiafunkcių centrų. Vilkaviškio rajono savivaldybė dalyvauja Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamame projekte „Kokybės krepšelis“, kuriame yra įsipareigojusi visais įmanomais būdais gerinti ugdymo kokybę. Pagal šio projekto reikalavimus, rajone turi būti mažinamas jungtinių 5–8 klasių komplektų skaičius bei turėtų mažėti arba visai nelikti mokyklų, kuriose mokosi iki 120 mokinių. Deja, Gižų, Alvito, Keturvalakių ir Bartninkų mokyklose-daugiafunkciuose centruose pagal pagrindinio ugdymo programas mokosi tik nuo 70 iki 107 mokinių. Kai kuriuose iš jų, pavyzdžiui, Gižų Kazimiero Baršausko ar Alvito mokyklose-daugiafunkciuose centruose, mokosi daugiau nei 120 vaikų, tačiau nemaža jų dalis – ikimokyklinio amžiaus, o šie, pagal projekto nuostatus, į bendrą mokinių skaičių nėra įtraukiami.

„Kol kas su mokyklų vadovais dar tik svarstome įvairius scenarijus. Akivaizdu, kad šias įstaigas teks jungti arba tarpusavyje, arba prie kitų mokyklų. Jei to nepadarytume, prarastume nemažai „Kokybės krepšelio“ projekto lėšų. Mokyklų direktoriams, kurių vadovaujamos įstaigos taps skyriais, siūlysime pavaduotojų darbo vietas“, – sakė Alma Finagėjevienė.

Vedėjos teigimu, siekiant stiprinti įtraukųjį ugdymą, Švietimo pagalbos tarnybos specialistai ir mokyklos turės dar intensyviau veikti kartu. Būtina į bendrojo ugdymo įstaigas integruoti specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus. Tai daugiausiai įtakos turės Kybartų „Rasos“ mokyklai. Planuojama, kad šioje įstaigoje jau ateinantį rugsėjį nebus formuojama pirma mokinių klasė, o iki 2024 m. mokykloje turėtų likti maždaug pusė iš dabar čia besimokančių 60 vaikų – tik turintieji itin didelių specialiųjų ugdymosi poreikių. Realu, kad Kybartų „Rasos“ mokykla ateityje taps kitos įstaigos skyriumi.

Grėsmė gimnazijai

Jei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija patvirtins šiuo metu parengtą mokyklų tinklo plano taisyklių kūrimo projektą, ateityje reali grėsmė gali iškilti Pilviškių „Santakos“ gimnazijos statusui. Pagal pirminius sumanymus, siūloma palaipsniui didinti mažiausią mokinių skaičių trečioje gimnazijos klasėje ir apskritai trečių gimnazijos klasių sraute. Pavyzdžiui, nuo ateinančio rudens rekomenduojama tokiose įstaigose kaip Vilkaviškio „Aušros“ ar Pilviškių „Santakos“ gimnazijose sudaryti ne mažiau kaip po keturias trečias gimnazijos klases. Šis reikalavimas nebus taikomas Kybartų Kristijono Donelaičio bei Gražiškių gimnazijoms, nes jos turi pasienio mokyklų statusą. Šiose įstaigose bus galima sudaryti ir vieną trečią klasę, tačiau joje privalės mokytis ne mažiau kaip 21 mokinys.



Planuojama, kad nuo 2026 m. rugsėjo 1 d. rekomendacinio pobūdžio pasiūlymus pakeis privaloma tvarka, pagal kurią visose gimnazijose, išskyrus tam tikrus atvejus, bus būtina sudaryti bent po dvi trečias gimnazijos klases.

„Jei priimtų šiuos reikalavimus, kebliausia būtų Pilviškių „Santakos“ gimnazijos situacija. Gali atsitikti taip, kad ši įstaiga nesugebės atitikti būtinų kriterijų ir praras gimnazijos statusą. Tuomet ji taptų pagrindine mokykla. Visgi kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija siūlome, kad tokioms įstaigoms kaip ši būtų supaprastinti reikalavimai. „Santakos“ gimnazijoje mokosi net trijų Savivaldybių mokiniai, tad gimnazijos statusas šiai įstaigai – itin svarbus“, – pabrėžė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.

Anot jos, mokyklų tinklo pokyčiai neišvengiami siekiant kiekvienam vaikui užtikrinti kokybišką ugdymą, mažinant atotrūkį tarp mokinių pasiekimų ir kuriant integralias, optimalias bei kokybiškas ugdymo sąlygas.



Publikuota: 2021-12-22 08:28:43

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai