„Santaka“ / Migrantų gyvenimo sąlygos sanatorijos neprimena / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57

Parduoda dirbamą žemę Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-10-20 08:58:54

Parduoda atjunkytus paršelius. Tel. 0 614 11 665.
Galioja iki: 2024-10-20 14:10:20



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Migrantų gyvenimo sąlygos sanatorijos neprimena

Eglė KVIESULAITIENĖ


Seimo kontrolierių įstaigos ataskaita apie Kybartų užsieniečių registracijos centrą sukėlė sumaištį. Joje pateikta išvada liudija, kad migrantai gyvena nežmoniškomis ir žeminančiomis žmogaus orumą sąlygomis.



Kontrolierių išvados

Po šią savaitę paviešintos Seimo kontrolierių įstaigos vadovės Erikos Leonaitės kankinimų prevencijos ataskaitos į Kybartų užsieniečių registracijos centrą (URC) suplūdo žurnalistai. Tačiau jų įspūdžiai – labai kontroversiški. Vienokią nuomonę galima susidaryti pasiklausius į laisvę bet kokia kaina norinčių ištrūkti migrantų, kitokią – jų gyvenimu Kybartuose besirūpinančių centro darbuotojų.

Seimo kontrolierė bei Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro tarnautojai dėl kankinimų prevencijos į Kybartų URC buvo atvykę dukart gruodžio ir kartą sausio mėnesį. Vizitų metu įvairiais aspektais vertintos čia laikomų nelegalių migrantų gyvenimo sąlygos.

Atliekant patikrinimus bendrauta su Kybartų URC darbuotojais, centre laikinai apgyvendintais ir teismo sprendimu sulaikytais užsieniečiais, apžiūrėtos migrantų apgyvendinimo ir kitos bendro naudojimo patalpos, sanitariniai mazgai, šeimos gydytojo kabinetas, virtuvė ir valgykla, administracinės patalpos.



Pateiktos išvados liudija, kad Kybartų URC taikomų sąlygų visuma prilygsta pagal Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą draudžiamam nežmoniškam ar žeminančiam žmogaus orumą elgesiui.



Nesulaukia pagalbos

Tikrintojams užkliuvo, kad mažoje erdvėje gyvenantiems migrantams trūksta privatumo, bendro naudojimosi bei higienos patalpose trūksta švaros, tvyro nemalonus kvapas, ant šlapių grindų nesaugu vaikščioti, nes galima paslysti. Atskirame pastate esančiuose dušuose, kuriais gyventojai gali naudotis tik kartą per savaitę, trūksta užuolaidėlių, plytelės pageltusios, nudaužytos.

Aukštų virtuvėlėse, kuriose migrantai gali gamintis valgį, tvyrojo rūkalų kvapas, trūko tvarkos.

Seimo kontrolierių išvados dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo užsieniečiams – bauginančios. Anot jų, skausmus kenčiantys žmonės nesulaukia būtinos medicininės pagalbos. Vienas migrantas skundėsi, kad neiškentęs danties skausmo pats bandė jį išsirauti.

Migrantai buvo nepatenkinti maistu, užimtumu, tuo, kad ribojama jų judėjimo laisvė ir nuolat siūloma 1 000 eurų už tai, kad jie vyktų atgal į savo kilmės šalį.





Tektų pasiaiškinti

Jei Lietuvai tektų bylinėtis Europos žmogaus teisių teisme, ko gero, tektų dėl daug ko pasiaiškinti.

Tačiau dėl to, kad migrantai gyvena tokiomis sąlygomis, kalti tikrai ne Kybartai ir užsieniečių registracijos centre dirbantys žmonės.

Nenuostabu, kad pastatai, kurie iki tol buvo pritaikyti bausmę už sunkius nusikaltimus atliekančiųjų poreikiams, Seimo kontrolieriams ir žmogaus teisių gynėjams sanatorijos nepriminė.

Grotuotų langų, metalinių dviaukščių lovų, iš čiaupų bėgančio šalto vandens, kambarių, kuriuose gyvena po keliolika žmonių, tikrai negalima vadinti komfortu. Tačiau dalis migrantų, į Europą atklydusių iš skurdžių Afrikos šalių, namuose neturėjo net tokių sąlygų.

Visgi dauguma Kybartų URC gyvenančių užsieniečių – pabėgėliai iš Irako, tikėjęsi įsikurti kurioje nors iš turtingų Europos Sąjungos šalių ir už kelionę pakloję tūkstančius eurų, tad tokios sąlygos jų tikrai netenkina.



Vadina nepagrįstais

Pastarosiomis dienomis didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukusiai įstaigai vadovaujantis Gintaras Klimavičius neneigė, kad po keliolika gyvenantiems migrantams trūksta privatumo, o kasdieninei higienai tenka naudoti šaltą vandenį. Tačiau situacija gerėja, nes migrantų nuo tikrintojų vizito centre sumažėjo maždaug 100 ir dabar gyvena 562.



Visgi daugelį kaltinimų Kybartų URC vadovas vadina nepagrįstais ar išgalvotais. Tik patys URC gyventojai kalti, kad bendro naudojimo patalpose nesilaikoma elementarios tvarkos – virtuvėlėse šiukšlina ar pisuarus nuorūkomis užkemša tikrai ne prižiūrėtojai, o patys migrantai. Nesinaudojantys tualetiniu popieriumi vyrai higienos patalpose prilaisto vandens. Nors personalas patalpas nuolat valo, tačiau eiti paskui kiekvieną ir rinkti nuorūkas tikrai nėra galimybių.

Nors migrantai tvirtino, kad naktį negali miegoti, nes nuolat keliami pareigūnų, G. Klimavičius teigė, kad gyventojai skaičiuojami vieną kartą per parą – 22 valandą vakaro. Netiesa ir tai, kad jie negali išeiti į kiemą, – lauke jie gali būti nuo 8 val. iki 22 val. Tarp aukštų judėti tikrai galima – kad nekiltų konfliktų, apribojimai taikomi tik ten, kur gali susitikti skirtingų religijų žmonės.

Leidžiami netgi pasimatymai – internetu susipažinę su lietuvaitėmis užsieniečiai sulaukia jų vizitų centre.

Triskart per dieną migrantai maitinami karštu maistu. Maisto kaloringumas ir meniu atitinka Visuomenės sveikatos centro keliamus reikalavimus, atskirai gaminami patiekalai vegetarams bei kiaulienos nevalgantiems musulmonams. Yra 10 receptūrų, kurios periodiškai keičiamos.



Natūralus siekis

Kybartų URC dirbantis gydytojas Vilius Kočiubaitis sakė, kad dauguma gyventojų – jauni, sveiki vyrai, ligotų, nuolat vartojančių medikamentus yra tik keli. Jie gauna nuolatinį gydymą, nemokamus vaistus. Jei prireikia specialistų konsultacijos, migrantai gabenami į Vilkaviškio ligoninę.

Tačiau į gydytoją kreipiasi ir tie, kurie neturi rimtų sveikatos problemų. Vieni prašo vitaminų, kiti vaistų nuo alergijos, kosulio, slogos, treti norėtų geresnio šampūno, susitaisyti dantis, susidėti implantus, pasikeisti akinius.

– Dažniausiai jie skundžiasi emocijomis, yra depresyvūs, nemiega, juos kamuoja psichologinės problemos. Ateina pas daktarą ir sako, kad nori laisvės. Sakau, kad aš receptų laisvei neišrašau, – pasakojo V. Kočiubaitis. – Jie komunikabilūs, malonūs žmonės, o visas nepasitenkinimas kyla dėl to, kad vyrai bet kokia kaina siekia laisvės. Ir tas siekis labai natūralus.



Publikuota: 2022-01-28 14:17:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Automobilių taršos tikrintojai pasiekė ir Vilkaviškį
* Dronus perpratęs senjoras siužetais džiugina žmones
* „Korio“ grupės narių tikslas – sau ir kitiems padėti gyventi blaiviai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai