„Santaka“ / Pirmojo karo armotų šūviai į Alvito bažnyčią ir Pajevonį / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 kambario butą Statybininkų g., Vilkaviškyje (III a., mūrinis namas, butas vidinis, be balkono). Tel. 8 661 97 239 (skambinti po 17 val.).
Galioja iki: 2023-04-06 13:15:28



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Alvito šv. Onos bažnyčia 1915 metais.

Pirmojo karo armotų šūviai į Alvito bažnyčią ir Pajevonį


1914 metų lapkričio mėnesio publikacijoje pasakojama, kaip Alvito miestelyje susidūrė kaizerio ir caro kariuomenės. Pasak įvykių amžininkų, pirmuosius mūšius tarp rusų ir vokiečių teko patirti pabėgėliams iš Alvito.



Šventovės griūtis Alvite

Anot šaltinių, „į bažnytkaimį pradėjo šaudyti iš didžiųjų armotų. Žmonės buvo raminami kunigų, kurie patarė niekur nebėgti ir pavojui užėjus visiems slėptis bažnyčioje. Bet armotų šūviai tuojau pradėjo griauti ir pačią bažnyčią. Sunkiai ir mirtinai sužeisti alvitiečiai pradėjo dejuoti.

Kiti puolė kuo greičiau į lauką. Bet armotų šūviai sproginėjo ir ant šventoriaus. Čia užmušė septynis ir sužeidė dar penkis žmones. Likusieji puolė paupio pakriaušėn. Vieni slėpėsi šaltame vandenyje, kiti prie pakriaušės prisiglaudę laukė savo eilės.

Ant šventoriaus buvo užmušta viena moteris. Jos duktė, dešimties metų mergaitė, krito klykdama ant motinos ir taip visą laiką išgulėjo aplink skraidžiojant armotų šūviams.

Stebėtinas vieno kareivio lietuvio karžygiškas žygdarbis. Kuomet rusų armija traukėsi iš Prūsijos, tas kareivis buvo sunkiai sužeistas. Negalėdamas pabėgti jis pasiliko Alvite. Persirengęs paprastais rūbais, viso vokiečių buvimo Alvite laiku čia slapstėsi.


Kuomet pradėjo griūti Alvito bažnyčios bokštai, sienos ir užmušinėti žmones, jis nieko nebodamas iš pačios ugnies nešė sužeistuosius. Tik paskui nežinia kur tas kareivis dingo. Jis buvo kilęs iš Kauno gubernijos.

Aptilus šaudymams išlindo alvitiečiai iš savo lindynių. Išvydę užmuštus ir sužeistus savo artimuosius pradėjo klykti ir šaukti. Sutemus kas galėjo išbėgo beveik vienmarškiniai Vilkaviškio pusėn. Išbėgo ir senukas klebonas su vikaru. Klebonas gavęs proto ligą.

Alvite vokiečiais, kitaip nei kitur, per daug nesiskundžiama. Bet, aišku, visko buvo. Kybartai, Virbalis, Alvitas ir Naumiestis, kaipo prie traktų esantys miestai, buvo mūšių rajone. Basiausiai nuterioti, išdeginti, išrausti ir išgriauti.

Čia, gražiausiame ir turtingiausiame visoje Suvalkų gubernijoje kampe, liko viena dykuma. Tik tiek žmonės save ramina, kad, atseit, nuostoliai bus atlyginti. Ir Lietuvai turės būti suteikta liuosybė. Kokia liuosybė, ir patys gerai nežino, lai tuo pasirūpina geriau šviesuomenė.“

Stebėtina, bet jau Pirmojo pasaulinio karo pradžioje suvalkiečiai pradėjo kalbėti apie būsimą Lietuvos išsilaisvinimą ir savarankiškumą.




Nusiaubtos Pajevonio apylinkės

Po pirmųjų caro ir kaizerio susidūrimų nuostolių patyrė ir Pajevonys. Anot miestelėnų, „bažnytkaimis nukentėjo pusėtinai. Sudegė bažnyčia ir didesnė dalis gyvenamųjų namų. Ypač nuostoliai padidėjo tuo metu, kai vokiečiai traukėsi atgal į Rytprūsius. Vokiečiai buvo sumušti ties Marijampole ir Vilkaviškiu. Kai kurie gyventojai puolė slėptis į Pajevonio bažnyčią.

Bažnyčios bokštuose jau iš anksčiau buvo sudėta ir paslėpta šis bei tas iš vargingųjų mantos. Šaudymas prasidėjo ties pačiu bažnytkiemiu. Šūviai krito žmonių gyvenamose vietose ir uždegė kelis namus.

Galų gale šrapnelės krito ir į pačią bažnyčią. Gyventojų sunešta manta užsidegė ir ėmė degti ir pati bažnyčia. Kilo baisus reginys. Nuo šūvių žūva keli pasislėpusieji. Kiti gauna atviras žaizdas. Iš degančios bažnyčios visi bėgo laukan. Skaudūs šūviai taikė į nelaiminguosius.

Kai kurie rusų kareiviai, kada vokiečiai ėmė trauktis atgal, gelbėjo vietinius. Visoje Pajevonio apylinkėje liko mūšių žymės. Apie tai liudija sugriautos sodybos, nulaužyti medžiai, ir išmindžioti laukai. Negreitai dar mūsų kraštas užmirš tuos kruvinus atsitikimus.“


Pirmojo pasaulinio karo pradžioje klaidingai pasirinkę prieglobstį savo bažnytkaimių šventovėse vietiniai atsisveikino su savo gyvybėmis. Aukšti bažnyčių bokštai dažnai tapdavo pirmuoju artilerijos taikiniu.

Devynioliktajame amžiuje iškilusios Pajevonio ir Alvito šventovės buvo sudegintos ir gerokai apgriautos Pirmojo pasaulinio karo pradžioje. Atstatymo darbai prasidėjo jau pirmąjį nepriklausomos Lietuvos dešimtmetį.



Tomas SUŠINSKAS

Muziejininkas



Publikuota: 2022-02-11 09:24:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ramiai pasibaigusi skandalinga byla privertė sukrusti politikus
* Ūkininkus į priekį veda sūnaus optimizmas
* Pasibaigęs Vilkaviškio komandų sezonas – statistikos veidrodyje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar jau pradėjote sėją ant palangės?
Taip, šis tas jau pasėta.
Dar tik planuoju.
Šiemet nieko nesėsiu.
Tuo niekada neužsiimu.



Kalbos patarimai

Apie „pakartotinį“ ir „pakartotiną“
Šiuos žodžius reikia skirti. Būdvardis pakartotinis reiškia „ne pirmą kartą, iš naujo daromas“, pvz.: Pakartotinis ražienų skutimas yra piktžolių naikinimo priemonė. Reikiamybės dalyvis pakartotinas nurodo, kad veiksmą reikia pakartoti, pvz.: Tyrimas pakartotinas po metų.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2023 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas