„Santaka“ / Pavardėse – lotyniškos raidės ir priešingos lyties galūnės / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjai Žydrūnei Blauzdžiūnienei (kairėje) ir darbuotojai Laimutei Mockaitienei įstatymų pakeitimai suteikia daugiau galimybių padėti žmonėms.

Autorės nuotr.


Pavardėse – lotyniškos raidės ir priešingos lyties galūnės

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nuo vasario 1 d. transseksualiems žmonėms gyventi mūsų šalyje tapo lengviau – jie visai paprastai gali pasikeisti pavardę ir vardą į kitai lyčiai būdingą formą. Nors tokių prašymų mūsų rajone sulaukta ir anksčiau, iki šiol priimti tokius sprendimus galėjo tik teismas.



Negalėjo padėti

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė sakė, kad vis dažniau sulaukia žmonių prašymų keisti vardą ar pavardę, todėl labai aktualu, jog tai būtų tinkamai sureguliuota įstatymais. Iki šiol įstatymai leisdavo keisti vardą ar pavardę, tačiau tik į tos pačios lyties formą.

Tačiau Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos jau anksčiau susidurdavo su problema, kai dėl pavardės keitimo kreipdavosi transseksualūs žmonės.

– Prisimename, kai į mūsų skyrių buvo atėjusi daili mergina, kuri pateikė asmens tapatybės kortelę su vyriška pavarde. Vilkaviškietė atsinešė dokumentus, kurie liudijo apie užsienyje atliktą lyties keitimo operaciją. Ji pasakojo, kokius nepatogumus patiria atrodydama kaip moteris, bet turėdama vyriškus dokumentus. Deja, mes tada jai niekuo negalėjome padėti, – kelerių metų senumo įvykį prisiminė Ž. Blauzdžiūnienė.



Skyriaus vyriausioji specialistė Laimutė Mockaitienė prisiminė, kaip prieš kurį laiką kreipėsi lytį pasikeitusio vyro, turėjusio moteriškus dokumentus, advokatas. Jis taip pat teiravosi apie galimybę klientui pakeisti dokumentus. Tačiau kol tokia galimybė nebuvo numatyta įstatymuose, pakeisti pavardę į priešingos lyties buvo galima tik teismo keliu. Sulaukusios teismo sprendimo Civilinės metrikacijos skyriaus specialistės galėjo keisti įrašus dokumentuose.



Patvirtina medikai

Norėdamas pasikeisti pavardę ir vardą į priešingos lyties, žmogus privalo pateikti transseksualumą patvirtinantį dokumentą – Lietuvos ar kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės gydytojo psichiatro išduotą pažymą apie paciento diagnozę.

Užsienio valstybių institucijų išduoti dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą ir legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille). Jeigu transseksualumas patvirtintas trečiųjų šalių sveikatos priežiūros įstaigų, asmenvardį į kitos lyties formą norintis keisti asmuo privalo kreiptis į Lietuvos arba ES valstybės narės sveikatos priežiūros įstaigą, kad būtų patvirtinta transseksualumo diagnozė.



Teisę keisti asmenvardžius į priešingos lyties turi tik pilnametystės sulaukę asmenys. Prašymo pateikimo ir asmenvardžių keitimo metu jie negali būti susituokę (išsituokę ar našliai keisti pavardę ir vardą į priešingos lyties formą gali).

Taip pat įstatymas numato, kad keičiant asmenvardžius vardas ir pavardė turi turėti tai pačiai lyčiai būdingas formas. Jei pavardė tinkama abiem lytims (pvz., Petrenko), ji nekeičiama. Kaip ir kitais vardo keitimo atvejais, pasirinktasis turi neprieštarauti gerai moralei ir mūsų šalies viešajai tvarkai. Į moterišką formą besikeičiantis pavardę asmuo negali rinktis ištekėjusios moters šeiminę padėtį nurodančios pavardės.



Tuoktis galės

Jeigu vardą ir pavardę į kitos lyties formą keičia nors vienas iš nepilnamečio vaiko tėvų, įrašai apie tėvus nepilnamečių vaikų gimimo įrašuose nekeičiami. Galimi atvejai, kad vaiko gimimo įraše vaiko motinos ar tėvo asmenvardžiai bus tai pačiai lyčiai būdingos formos.

Mūsų šalyje santuoką leidžiama sudaryti tik su skirtingos lyties asmeniu. Tačiau keičiant asmenvardžius lytis dokumentuose nekeičiama. Taigi tuoktis du žmonės, turintys tos pačios lyties pavardžių formas, gali.



Moteris po santuokos gali pasirinkti vyro pavardę ir atvirkščiai, tačiau turi išlaikyti prieš santuoką pasirinktą kitai lyčiai būdingą pavardės formą. Pavyzdžiui, jei moteris Petras Petrauskas susituoks su vyru Jonu Ivanausku, ji galės pasirinkti vyro pavardę ir tapti Petru Ivanausku. Jeigu vyras, turintis kitai lyčiai būdingas asmenvardžių formas, pvz., Liepa Liepaitė, susituoks su moterimi Jone Petrauskaite ir pageidaus pasiimti sutuoktinės pavardę, jis galės pasirinkti pavardės formą Petrauskė arba Petrauskaitė. Tokiais atvejais pavardės su priesagomis -ienė, -(i)uvienė po santuokos negalimos.

Tačiau, anot Civilinės metrikacijos skyriaus specialisčių, pavardės keitimas į priešingos lyties formą išspręs tik dalį transseksualių žmonių problemų, nes iš asmens kodo bei įrašo apie lytį dokumentuose vis tiek bus matyti ne ta lytis, su kuria žmogus save tapatina. Taigi norėdami pasikeisti lytį ir dokumentuose, transseksualūs žmonės vis tiek turės kreiptis į teismą.



Susiduria dažnai

Nuo gegužės 1 d. turėtų įsigalioti dar vienas įstatymas, mat Seimas įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą asmens dokumentuose lotyniško pagrindo rašmenimis. Taigi Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose galės būti rašomi su raidėmis x, w ir q, jei jis pasirinks nelietuvišką sutuoktinio pavardę.

Tokia rašyba būtų galima ir tuo atveju, jeigu dokumento šaltinyje ne lietuviškais rašmenimis įrašyta tėvų ar vieno iš tėvų pavardė, taip pat – jei tėvai, seneliai, protėviai turėjo ar turi kitos valstybės pilietybę ir jų asmenvardžiai rašomi ne lietuviškais rašmenimis.

Originali asmenvardžių rašyba dokumentuose būtų leidžiama ir tada, jei Lietuvos pilietis vardą ir pavardę įgijo užsienio valstybėje.

Kol politikai ir kalbininkai daug metų ginčijosi, ar leisti rašyti asmenvardžiuose nelietuviškas raides, Civilinės metrikacijos skyriaus specialistės sakė su šia problema susidurdavusios gan dažnai. Tačiau kol įstatymas tai draudė, į keblią situaciją patekusiems mūsų kraštiečiams galėdavo padėti tik teismas.



Vargsta užsienyje

Ž. Blauzdžiūnienė prisiminė, kiek vargo turėjo vilkaviškietė, ištekėjusi už Vokietijos piliečio, kurio pavardė prasideda W raide.

– Moteris skundėsi, kad Vokietijoje turi daug problemų, nes niekas nepripažįsta, kad jos ir vyro pavardės tokios pačios, mat lietuviškuose dokumentuose pavardė prasideda V raide, – pasakojo Ž. Blauzdžiūnienė. – Mūsų kraštietė paklojo didžiulius pinigus advokatams, kol teismo keliu išsikovojo, jog pavardė būtų rašoma taip, kaip originale.



L. Mockaitienė kalbėjo, kad anksčiau daug problemų kildavo ir dėl nelietuviškų vardų rašybos, mat iš Civilinės metrikacijos skyriaus specialistų buvo reikalaujama užsienietiškus vardus rašyti lietuviškai. Specialistė prisiminė, kiek vargo dėl sulietuvinto vardo turėjo Airijoje gyvenanti vilkaviškiečių emigrantų dukra, vardu Jesica.

– Kaip reikalaujama, išdavėme dokumentus su Džesikos vardu, – pasakojo L. Mockaitienė. – Tačiau Airijos mokymo įstaigų išduotuose atestatuose ir diplomuose buvo įrašyta, jog ji Jesica. Merginos niekas nenorėjo įdarbinti pagal specialybę, nes netikėjo, kad ji pateikia savo diplomą.

Tokių ir panašių atvejų buvo šimtai, mat emigravusiems į užsienį ir sukūrusiems mišrias šeimas vilkaviškiečiams tenka ne tik patiems keisti dokumentus, bet ir registruoti svetimose šalyse gimusius vaikus.

Taigi Seimo priimtą įstatymą dėl lotyniškų raidžių rašybos asmenvardžiuose Civilinės metrikacijos skyriaus specialistės vertina teigiamai. Tiesa, neaišku, ar šis įstatymas įsigalios gegužės 1 d., kaip numatyta, nes Valstybinė lietuvių kalbos komisija jį apskundė teismui.





Publikuota: 2022-02-24 08:05:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai