„Santaka“ / Informaciniame kare visada pralaimi nemokantieji kritiškai mąstyti / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  



Informaciniame kare visada pralaimi nemokantieji kritiškai mąstyti

Eglė KVIESULAITIENĖ


Žmonės, nesugebantys kritiškai vertinti informacijos, paprastai tampa propagandos aukomis. Tačiau valstybė imasi priemonių, kad patiklūs piliečiai nebūtų kurstomi Lietuvos žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose veikiančių Rusijos trolių.



Pasipiktino kurstymu

Kone karo prieš Ukrainą išvakarėse į redakciją užsukęs skaitytojas Darius Deltuvas sakė nepaliaująs stebėtis, koks informacinis karas vyksta viešojoje erdvėje, kiek propagandinės, mūsų valstybę žeminančios informacijos skelbiama ir kaip piktdžiugiškai elgiasi komentatoriai.

– Jūs paskaitykite feisbuko paskyrose „Литовец рубит правду“, „Būkime vieningi“ ir kitų panašių veikėjų skelbiamą informaciją. Ten varoma atvira propaganda prieš mūsų valstybę, kurstomas nepasitenkinimas, netgi agresija. Nejaugi saugumo tarnybos to nemato? Kodėl tai leidžiama? Nejau tai laikoma demokratijos išraiška? Juk tai akivaizdus kenkimas Lietuvai, – kalbėjo D. Deltuvas.

Peržvelgę šių paskyrų turinį įsitikinome, kad jose reiškėsi tie patys veikėjai, kurie buvo „Didžiojo šeimų maršo“, antivakserių demonstracijų gretose, kėlė riaušes per Sausio 13-osios metinių minėjimą.


Akivaizdu, kad jų branduolį sudaro Rusijos finansuojami provokatoriai, paskui kuriuos nuėjo ir tie, kurie patikėję skleidžiama dezinformacija įsivaizdavo tiesiog ginantys savo teises.

Ne paslaptis, jog piketuotojų gretose yra ir tokių, kurie vis dar kartoja frazę, kad prie ruso gyveno geriau. Ši auditorija dažniausiai informacijos semiasi iš tokių leidinių kaip „Laisvas laikraštis“, „Respublika“, „Vakaro žinios“. Ir visai nestebina, kai toks vilkaviškietis pareiškia, jog laisvoje Lietuvoje gyvena prasčiau, nes Sovietų Sąjungos laikais dirbo mėsos kombinate ir prisivogdavo deficitinių prekių...



Trolių fabrikai

Valstybės saugumo departamento pareigūnai pastebėjo, kad COVID-19 pandemija atvėrė naujus kelius Lietuvai priešiškai dezinformacijai, sąmokslo teorijų sklaidai, šnipinėjimui kibernetinėje erdvėje.

Rusija operatyviai prisitaikė prie besikeičiančios tarptautinio saugumo situacijos ir ėmė išnaudoti pandemiją Vakarų valstybėse skleisti propagandą ir dezinformaciją, įvairias sąmokslo teorijas, susijusias su skiepais nuo COVID-19. Taip Rusija siekia tradicinių tikslų – skatinti konfliktus tarp Vakarų valstybių ir jų viduje, paremti euroskeptiškai nusiteikusias politines jėgas.


Skaitant komentarus internetinėje žiniasklaidoje ar diskusijas socialiniuose tinkluose kartais susidaro įspūdis, kad juos rašo valdžia nepatenkinti Lietuvos piliečiai. Tačiau daugelis net nenutuokia, kad Rusijoje veikia specialios įmonės, vadinamieji trolių fabrikai, kurių darbas – dieną naktį rašyti neigiamus, kurstančius, dezinformaciją skleidžiančius komentarus.

Jie susikuria netikras paskyras lietuviškomis pavardėmis socialiniuose tinkluose ir naudodamiesi vertimų programėlėmis pila purvą. Gal todėl dažnai susidaro įspūdis, kad komentatoriai – visiški beraščiai. Atlyginimo dydis priklauso nuo to, kiek Rusiją šlovinančių ar Vakarus niekinančių komentarų sugebėsi sukurpti. Vienas trolių fabriką palikęs komentatorius atskleidė, kad per dieną vidutiniškai kiekvienam reikia parašyti po 120 komentarų.

Trolių fabrikuose yra atskiri skyriai, kurie rašo komentarus skirtingose informavimo priemonėse – „YouTube “ kanale, feisbuke, įvairiuose internetiniuose portaluose. Todėl labai svarbu sugebėti kritiškai vertinti bet kokią informaciją, kad galėtume atsirinkti, kokiu tikslu ji skleidžiama.

Informacijos srautas šiais laikais yra sunkiai aprėpiamas, todėl būtina remtis patikimais šaltiniais. Lietuvos valstybė yra stipri tiek, kiek informuoti, sąmoningi ir vieningi yra jos piliečiai.




Dezinformaciją blokuoja

Visgi pastarosiomis dienomis policija sureagavo į interneto portaluose skelbiamą dezinformaciją bei valstybei priešišką propagandą. Policija kreipėsi į domeno valdytojus, kad būtų nedelsiant nutraukta prieiga prie tam tikrų užsienio šalių internetinių tinklalapių. Šių tinklalapių sąrašas suderintas su Interneto žiniasklaidos asociacija, kitomis teisėsaugos ir žvalgybos institucijomis.

Taip pat kreiptasi į domeno valdytojus dėl lietuviškų tokio pobūdžio informaciją skleidžiančių internetinių tinklalapių blokavimo. Taigi feisbuko paskyrose „Литовец рубит правду“ ar „Būkime vieningi“ skelbiamos informacijos jau nebematysime. Tačiau nežinia, ar jose reiškęsi autoriai greitu laiku nesukurs kitų. Todėl reikėtų būti budriems ir apie įstatymų pažeidimus pranešti policijai.

Žmonės turėtų suprasti, jog žodžio laisvė – tai įpareigojimas skelbti tik patikrintą informaciją, nekurstant nesantaikos, karinių veiksmų. Dabartinė situacija kelia didžiulį nerimą, nes piliečiai yra klaidinami, pateikiant jiems galimai iškreiptus faktus ir platinant dezinformaciją.



Taikoma atsakomybė

Taip pat policija primena, kad už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Tam, kas viešai pritarė Lietuvos ar Europos Sąjungos teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido, karo ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui, juos neigė ar šiurkščiai menkino, gresia laisvės atėmimas iki 2 metų.

Baudžiamoji atsakomybė taip pat taikoma už kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Viešas tyčiojimasis, niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį, pavyzdžiui, dėl tautybės, kilmės ir pan., gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Apie pastebėtus viešus pasisakymus, kurstančius neapykantą ar pritariančius karinei agresijai, būtina pranešti policijai, prokuratūrai, o taip pat interneto svetainės administratoriui.



Publikuota: 2022-03-16 13:01:18

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai