„Santaka“ / Ūkininko dienoje – dėmesys naujiems reikalavimams / Žemės ūkis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Žemės ūkis

Dalinkitės:  


Ūkininko dienoje – dėmesys naujiems reikalavimams

Andrius GRYGELAITIS


Po ilgo laiko rajone vėl buvo surengta Ūkininko diena. Šįkart renginys vyko nuotoliniu būdu.



Pasikartojančios klaidos

Prasidėjus COVID-19 pandemijai daugelis konferencijų, susirinkimų, pasitarimų ar kitų panašaus pobūdžio renginių persikėlė į internetą. Šiuo keliu galiausiai nusprendė žengti ir Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai, kurie daugiau nei po dvejų metų pertraukos surengė anksčiau nemažai žemdirbių dėmesio sulaukdavusią Ūkininko dieną. Šįkart nuotoliniu būdu vykęs renginys taip pat buvo gana aktualus – prisijungė daugiau nei 100 mūsų krašto atstovų.

Į ūkininkams rūpimus klausimus atsakinėjo Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) bei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro specialistai. Daugiausiai buvo diskutuojama augalų apsaugos produktų, trąšų panaudojimo, jų laikymo bei saugojimo temomis.

VAT Marijampolės regioninio skyriaus vedėja Lilija Pacevičienė pabrėžė, kad jos vadovaujama tarnyba žemdirbius konsultuoja ne tik žodžiu ar raštu, bet ir priima prašymus dėl nemokamų konsultacijų ūkiuose.

Tarnybos atstovai kasmet vykdo planines bei neplanines patikras. Nepaisant to, kad ūkininkams nuolat akcentuojama, į ką reikia atkreipti dėmesį, šie vis tiek neišvengia klaidų. Pasak L. Pacevičienės, dažniausiai patikrų metu žemdirbiai pateikia nebegaliojančius augalų apsaugos pažymėjimus, kurie galioja 5 metus. Neretai ūkininkų purkštuvai taip pat būna be techninės apžiūros.



„Gana dažnai pas žemdirbius randame netinkamai arba visai nepildomus augalų apsaugos produktų žurnalus. Itin dažnai daroma klaida – nepažymimas derliaus nuėmimo laikas. Kartais ūkininkai įspėjamaisiais ženklais nepaženklina augalų apsaugos produktų laikymo patalpų arba šiuos produktus naudoja ne pagal paskirtį, t. y. nesilaiko etiketėje nurodytų reikalavimų“, – pasakojo L. Pacevičienė.



Griežtesnės baudos

Patikras mūsų rajono ūkiuose atliekanti VAT Marijampolės regioninio skyriaus specialistė Ramutė Juškienė apžvelgė augalų apsaugos produktų saugojimo, ženklinimo, naudojimo, tirpalų ruošimo ir purškimo aktualijas bei pristatė pasikeitusius teisės aktus. Ji Ūkininko dienos dalyviams priminė, kad nuo praėjusių metų lapkričio 1 d. įsigaliojo daug didesnės baudos už augalų apsaugos produktų reikalavimų pažeidimus.

Specialistė paragino ūkininkus dažniau naudotis interneto puslapiu vatzum.lt, kuriame nuolat skelbiamos visos su augalų apsaugos produktais susijusios naujienos. Minėtame tinklalapyje taip pat galima rasti visų Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų sąrašą, kuris, anot R. Juškienės, taip pat yra aktualus, kadangi žemdirbiams leidžiama naudoti tik šiame sąraše esančius produktus.





Svarbiausia – lauko darbai

Apie trąšų naudojimo ypatumus ūkininkams papasakojo VAT Agrochemijos skyriaus vyriausioji specialistė Deimantė Pupšytė. Ji pabrėžė, kad augalai turi būti tręšiami naudojant optimalias, aplinką tausojančias tręšiamųjų produktų normas, atitinkančias gamintojų nurodytas rekomendacijas arba sudarytus individualius tręšimo planus.

Specialistė taip pat priminė, kad mineralines trąšas naudojantys ūkininkai privalo pildyti trąšų naudojimo apskaitos žurnalą ne rečiau kaip du kartus per metus: iki liepos 1 d. ir iki gruodžio 31 d.

VAT Agrochemijos skyriaus vedėjas Darius Baškys akcentavo, kad jau nuo balandžio 5 d. įsigalios nauji minėtų žurnalų pildymo reikalavimai. Iš pradžių buvo planuota, jog žemdirbiai privalės per dvi dienas po augalų apsaugos produktų panaudojimo Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) užpildyti esančią internetinę žurnalo versiją. Tai ūkininkams kėlė itin daug nerimo.

„PPIS esantį žurnalą užpildyti nėra taip lengva, kaip daug kam gali pasirodyti. Tam reikia skirti itin daug laiko. Sezono metu mums svarbu laiku nudirbti darbus. Tuomet būna brangi kiekviena akimirka. Tvarkyti dokumentus tikrai nėra kada. Pagal dabartinius reikalavimus tam reikėtų pasisamdyti dar vieną darbuotoją, bet juk tai – papildomos išlaidos! Manau, kad daug kas neprieštarautų išvis atsisakyti įvairių išmokų už deklaruojamus pasėlius. Taip pasibaigtų ir daugelis problemų, nereikėtų laikytis nelogiškų reikalavimų“, – susierzinimo neslėpė viena rajono ūkininkė.





Atidėjo daug aistrų sukėlusią naujovę

Iki šiol reikalavimas užpildyti minėtą žurnalą per dvi dienas po augalų apsaugos produktų panaudojimo taip pat galiojo, tačiau tai buvo galima padaryti ir popieriniame žurnalo variante. Tai žemdirbiams sukeldavo mažiau rūpesčių.

Jau pasibaigus Ūkininko dienai Žemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į kilusį visuotinį pasipriešinimą, išplatino pranešimą, kad šiais metais užpildyti žurnalus (popierinius ar elektroninius) reikės ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo augalų apsaugos produktų panaudojimo. Tiesa, ūkininkai bet kokiu atveju privalo ruoštis kitais metais laukiančioms naujovėms, kuomet popierinio žurnalo nebeliks.

Tuo tikslu Ūkininko dienoje dalyvavusiems žemdirbiams kaimo verslo centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vyr. specialistas Alvydas Milius pademonstravo, kaip paprasčiau naudotis PPIS sistema bei kaip tinkamai pildyti žurnalus. Jis taip pat atsakė į visus ūkininkams kilusius klausimus.



Publikuota: 2022-03-21 13:31:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai