„Santaka“ / Gimdyvėms teks vykti į kitus rajonus / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Apie dešimtmetį gimdyvėms Skirmos Švarcienės vadovaujamame ligoninės skyriuje padėjusi įranga, gauta pagal Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą, iškeliaus į kitas gydymo įstaigas.

Autorės nuotr.


Gimdyvėms teks vykti į kitus rajonus

Eglė KVIESULAITIENĖ


Vilkaviškio ligoninės Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyrius skaičiuoja paskutines darbo dienas. Nuo gegužės čia nebeliks nei gimdyvių, nei naujagimių, o brangi aparatūra bus perduota kitoms gydymo įstaigoms.



Rinko parašus

Tai, kad mūsų rajono ligoninėje nebeliks Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus, jokia naujiena. Pirmą kartą grėsmė jam buvo iškilusi prieš daugiau nei dešimtmetį, 2009 metais, kai tuometinė Vyriausybė „palaimino“ 2009–2011 metų šalies gydymo įstaigų restruktūrizacijos planą.

Pagal jį Vilkaviškio ligoninė buvo priskirta rajoninio lygmens gydymo įstaigai, kurioje teikiamos stacionarios chirurgijos paslaugos, bet be akušerijos ir ginekologijos. Jau tada iš 38 rajoninių šalies ligoninių akušerijos paslaugas planuota palikti dešimtyje. Pagrindiniai kriterijai, kuriais vadovavosi tuometinės Sveikatos apsaugos ministerijos klerkai, – gimdymų skaičius bei atstumas iki artimiausios gydymo įstaigos, kurioje teikiamos tokios paslaugos.

Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus darbuotojai tada taip pat buvo gavę įspėjimus dėl atleidimo iš darbo, kai kurie net susiradę naujas darbovietes.


Tačiau Vyriausybės ketinimas iš rajono ligoninių atimti kai kurias paslaugas sukėlė ne tik medikų, politikų, bet ir gyventojų protestų bangą. Mūsų rajone net susikūrė iniciatyvinė grupė, kuri surinko per 15 tūkst. rajono gyventojų parašų, ne kartą Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų, Seimo narių ir net aukščiausių šalies vadovų kabinetų duris varstė vilkaviškiečių delegacijos.

Tuomet skyrių pavyko išsaugoti – atlikusi analizę ministerija akušerijos paslaugas paliko Vilkaviškio ir dar dviejų rajonų ligoninėms – iš viso trylikai. Tačiau reikia pripažinti, jog ministerijos keliamą kriterijų – 300 gimdymų per metus – vilkaviškiečiai tuomet dar atitiko, o 2010 metais, nebelikus akušerijos paslaugos Šakiuose, mūsų rajono ligoninėje gimė net 349 naujagimiai.



Lieka dirbti

Išsaugojus mūsų rajono ligoninėje akušeriją, prasidėjo naujas etapas – skyrius buvo įtrauktas į Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą, pagal kurią gavo didžiules lėšas renovacijai ir įrangai įsigyti. Buvo apšiltintas visas flygelis, modernizuotos šildymo, vėdinimo, elektros tiekimo, medicininių dujų, vakuumo ir deguonies sistemos, įgytas naujagimių gaivinimo stalelis su šildymo bei reanimacijos įranga, kompiuterizuotas deguonies aparatas, vakuuminis siurblys gleivėms siurbti, kardiotokografas ir kt.


Šios investicijos garantavo, kad skyrius negalės būti uždarytas tiek, kiek numatyta tarptautiniame projekte. Tačiau kasmet mažėjant gimdymų buvo akivaizdu, jog ilgiau skyriaus išlaikyti nepavyks, tad tam buvo ruošiamasi.

Šiuo metu visi skyriaus darbuotojai jau gavę įspėjimus apie atleidimą. Tačiau, anot ligoninės vadovo Lino Blažaičio, šis procesas medikams neturėtų būti labai skausmingas, nes pagrindinis personalas, tikimasi, liks dirbti.

– Visos trys pagrindinės gydytojos ginekologės – Skirma Švarcienė, Nida Lukoševičienė ir Ajida Tumienė – lieka dirbti Konsultaciniame skyriuje, tad pacientės nerimauti neturėtų. Atsisakoma tik važinėjusių budinčių gydytojų, – aiškino ligoninės vadovas.

Skyriuje dirbusios akušerės, iš anksto žinodamos apie darbo perspektyvas, persikvalifikavo – baigė trejus metus trukusius mokslus ir įgijo bendrosios praktikos slaugytojų licencijas. Tikimasi, kad jos taip pat liks dirbti ligoninėje.



Paslaugas teiks

Pacientės turėtų žinoti, kad ginekologijos paslaugos ir toliau bus teikiamos, taip pat atliekamos ginekologinės operacijos. Tačiau atskiro ginekologijos skyriaus nebus – pacientės po operacijos bus stebimos Chirurgijos, ortopedijos traumatologijos skyriuje.


Nėščiųjų stebėsenos paslauga taip pat išlieka, tačiau gimdyti Vilkaviškio ligoninėje jos nebegalės – turės vykti į Kauno ar Marijampolės ligonines, kur yra Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriai.

Naujagimiams ir gimdyvėms skirta įranga, kuri nebus naudojama ligoninės reikmėms, perduodama kitoms įstaigoms, kurios teikia akušerijos paslaugas. Tačiau gražiai sutvarkytas Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyrius kuriam laikui liks tuščias.

Visgi patalpų išnaudoti kitiems tikslams kol kas neskubama. Mat Sveikatos apsaugos ministerija turi minčių rajonų ligoninėse steigti Alzheimerio liga sergančių žmonių slaugymo skyrius. Tad prireikus steigti naują skyrių mūsų rajono ligoninė jau turėtų puikiai įrengtas patalpas.

Kitą dalį patalpų planuojama išnaudoti Konsultaciniam skyriui plėsti. Tam jau parašytas projektas ir ketinama gauti lėšų.



Išskirtiniai atvejai

Kol kas Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus patalpose glaudžiasi Vaikų ligų skyrius. Jis iš savo palatų buvo iškraustytas prireikus steigti Karščiavimo kliniką su palatomis, skirtomis gydyti COVID-19 sergančius pacientus. Tačiau šiuo metu patalpos baigiamos remontuoti ir Vaikų ligų skyrius grįš į pirmą ligoninės aukštą.

Nors akušerijos paslaugos ligoninėje nebelieka, medikai neatmeta galimybės, kad gali pasitaikyti atvejų, kai reikės priimti gimdymą. Juk negalės išsiųsti pacientės į Marijampolę ar Kauną, jei bus akivaizdu, kad ji nuvykti nebespės.

– Laimei, mes dar turime visą parą veikiantį Vaikų ligų skyrių su kvalifikuotais pediatrais, kurie tokiu atveju galėtų pasirūpinti gimusiu kūdikiu. Prašysime savo akušerių ginekologų, kad jie sutiktų budėti namuose ir reikalui esant atvyktų į ligoninę, nes tokių atvejų tikrai neišvengsime, – kalbėjo L. Blažaitis.

Nors ir kaip būtų skaudu, medikams ir pacientams teks taikytis su nauja realybe.



Publikuota: 2022-04-15 08:17:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai