„Santaka“ / Pasėlių deklaravimas: kokie pokyčiai laukia šiemet? / Žemės ūkis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Žemės ūkis

Dalinkitės:  


Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė prašė visų žemdirbių Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje pateikti savo elektroninio pašto adresus.

Andriaus GRYGELAIČIO nuotr.


Pasėlių deklaravimas: kokie pokyčiai laukia šiemet?

Andrius GRYGELAITIS


Prasideda kasmetinis pasėlių deklaravimas. Apie tai, kas laukia ūkininkų, „Santaka“ paklausė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Linos GRYGELAITIENĖS.



– Tradiciškai pasėlių deklaravimo laikotarpis Žemės ūkio skyriaus specialistams būna labai įtemptas. Ar esate tam pasiruošę?

– Šiais metais žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks nuo balandžio 19 d. iki birželio 14 d. Pavėlavusiųjų paraiškas ketinama priimti iki liepos 8 d., tačiau už kiekvieną uždelstą dieną galutinė paramos suma tradiciškai bus mažinama 1 proc. Seniūnijose dirbantys žemės ūkio skyriaus specialistai yra puikiai susipažinę su visomis naujovėmis. Kaip ir kasmet, jie pasiruošę padėti mūsų krašto žemdirbiams.

– Kokie deklaravimo pasikeitimai laukia šiais metais?

– Pati deklaravimo tvarka jau kiek anksčiau buvo patvirtinta žemės ūkio ministro įsakymu, tačiau atsižvelgiant į įvykius Ukrainoje atsirado tam tikrų pakeitimų. Dabar svarbiausia – apsirūpinimas maistu. Siekiama, kad artimiausiu metu nepritrūktų žaliavos. Būtent dėl to ministerija parengė projektą, pagal kurį buvo pakeisti kai kurie deklaravimo kodai. Pavyzdžiui, šiais metais ūkininkams, kurie dėl žalinimo reikalavimų planavo tam tikruose plotuose deklaruoti juodąjį pūdymą, bus leidžiama auginti grūdines kultūras ir jas deklaruoti kaip žaliąjį pūdymą.



– Kasmet deklaruojant valstybinę žemę ūkininkams iškyla nemažai problemų. Gal šie metai bus kitokie?

– Tikėkimės, kad taip. Yra priimta tam tikrų taisyklių pakeitimų. Numatyta, kad šiais metais paraiškos teikimo ir keitimo metu pareiškėjai galės deklaruoti tik tuos valstybinės žemės plotus, kuriuos teisėtai naudoja ar valdo. Valstybinės žemės valdymo teisę įrodantys dokumentai Valdų registre turės būti įregistruoti iki paraiškos patvirtinimo ar keitimo datos. Kitu atveju įbraižyti laukų jau nebus galima. Būtina atkreipti dėmesį, kad suteiktų laikinai naudotis valstybinės žemės plotų duomenys į Valdų registrą iki deklaravimo pradžios sukeliami automatiškai juos gavus iš Nacionalinės žemės tarnybos. Visgi jei ūkininkai žemę išsinuomojo prieš pat deklaravimo pradžią, jiems gali tekti patiems Valdų registrui pateikti atitinkamus dokumentus.

– Ką ūkininkai turėtų padaryti prieš atvykdami deklaruoti savo plotus?

– Siekiant išvengti kokių nors klaidų ar netikslumų atvykstantiems į seniūnijas žemdirbiams rekomenduojame turėti visus deklaruojamų žemės sklypų nuosavybės ar naudojimo faktą patvirtinančius dokumentus: sklypų planus, VĮ Registrų centro pažymas, nuomos ar panaudos sutartis su planais, Nacionalinės žemės tarnybos pažymas ir t. t.



Jei sklypas valdomas kelių bendraturčių, o tai nėra notaro patvirtinta, pareiškėjas mūsų specialistams privalės pateikti rašytinius visų bendraturčių sutikimus, kuriuose turės būti aiškiai nurodyta valdoma žemės sklypo dalis.

– Dažnai ūkininkams pritaikomos sankcijos už pievų nepriežiūrą. Kaip to išvengti?

– Visas pievas bei ganyklas būtina nušienauti bent kartą per metus ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d., o pareiškėjams, ūkinių gyvūnų registre iki liepos 1 d. įregistravusiems bičių šeimas, – ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d. Reikia priminti ir tai, kad nušienauta žolė turi būti sutvarkyta: išvežta iš laukų, supresuota arba sudėta į kūgius.

– Ar pievų priežiūra skiriasi laikantiesiems gyvūnus ir jų nelaikantiesiems?

– Taip, skiriasi. Nelaikantys žolėdžių ūkinių gyvūnų pareiškėjai galės mulčiuoti tik tokį pievų plotą, kuris sudaro ne daugiau nei 10 proc. viso deklaruojamo ploto. Tuo tarpu žolėdžius ūkinius gyvūnus laikantiems pareiškėjams šių plotų papildomai šienauti nereikės. Tiesa, ši sąlyga galioja tik tiems ūkininkams, kurių per pirmą šių metų pusmetį laikomų registruotų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudarys ne mažiau kaip 0, 3 sąlyginio gyvulio hektarui, o jų turimos pievos sezono metu bus ganomos.



Pareiškėjai, kurių laikomų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis bus mažesnis kaip 0, 3 sąlyginio gyvulio hektarui, atsižvelgiant į tai, kuri sąlyga jiems bus palankesnė, galės mulčiuoti tokį plotą, kurį padengs sąlyginis gyvulys arba ne didesnį nei 10 proc. viso deklaruojamo ploto.

– Bitininkams pievų priežiūra taip pat gana opi problema. Kokie reikalavimai jiems taikomi?

– Bitininkai galės mulčiuoti tokį plotą, kurį „padengia“ jų laikomos Ūkinių gyvūnų registre įregistruotos bičių šeimos. Tiesa, turi būti įregistruota ne mažiau kaip 5 bičių šeimos. Viena bičių šeima „padengia“ 0, 59 ha pievų plotą.

– Jau nuo kitų metų numatyta, jog ūkininkai savo laukuose turės išlaikyti Geros agrarinės būklės ir aplinkosauginės būklės standarto sluoksnį. Kas tai yra ir ar jau reikėtų ruoštis šiai naujovei?

– Nuo kitų metų bus privaloma prie visų be išimties laukuose esančių melioracijos griovių palikti palaukes su žolės danga, neskaitant griovio šlaito. Minimalus palaukių plotis turės būti bent 3 metrai. Šioje zonoje bus leidžiamas mulčiavimas. Taip pat palaukės galės būti naudojamos žemės ūkio technikos eismui, tačiau pareiškėjai privalės užtikrinti, kad žolinė danga išliktų dominuojanti.

Būtina atkreipti visų ūkininkų dėmesį, kad jau šiais metais deklaruojant savo pasėlius žemėlapyje tas apsaugines juostas bus galima matyti. Tad rudenį sėdami žiemines kultūras žemdirbiai jau turės šias zonas palikti laisvas, neapsėtas.

– Ką dar ūkininkams svarbu žinoti?

– Noriu paprašyti, kad visi rajono ūkininkai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje pateiktų savo elektroninio pašto adresus. Taip būtų užtikrinta galimybė operatyviai taisyti klaidas, pateikti svarbiausią informaciją, pakviesti į nuotolinius susitikimus ir t. t.

Taip pat norisi paraginti žemdirbius prieš deklaruojant pasėlius iš anksto pasiskambinti seniūnijose dirbantiems mūsų skyriaus specialistams ir susitarti dėl konkretaus atvykimo laiko. Taip būtų išvengiama ilgo laukimo eilėse.

Nors tai ir nesusiję su deklaravimu, tačiau vis dažniau pastebime, kad ūkininkai dirbdami žemės plotus, besiribojančius su melioracijos grioviais ar vietinės reikšmės keliais, dažnai nepalieka apsauginės juostos, suaria pakelės griovius ar net kelkraščius. Būtent dėl to neretai slenka griovių šlaitai, o net ir neseniai už didžiules lėšas išvalytos melioracijos griovių vagos iš naujo užnešamos, tampa nepralaidžios.



Norisi paprašyti ūkininkų žemę dirbti atsakingai, nearti dirvos iki šlaito ar kelio briaunos bei neteršti kelio dangos.



Publikuota: 2022-04-19 08:19:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai