„Santaka“ / Keliauti į Padniestrę pavojinga, tačiau ten gyventi – dar pavojingiau

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2022-05-30 17:13

Dalinkitės:  


„Blogiausia, jog Padniestrė pavirto kontrabandos bei mafijos struktūrų kraštu, kur vyrauja visiška teisinė savivalė“, – sakė žmogaus teises ginančios organizacijos „Promo-Lex“ vadovas, advokatas Ionas Manole.

Autoriaus nuotr.


Keliauti į Padniestrę pavojinga, tačiau ten gyventi – dar pavojingiau


(Tęsinys. Spausdinta „Santakoje“, Nr. 20–22, 24–32, 34–41)

Koks lietuvis nenorėtų už važiavimą miesto autobusu ar troleibusu mokėti 10 euro centų, o už dujas ir elektrą – 20 kartų pigiau nei moka dabar?



Smulkmeniška patikra

Tuo dabar džiaugiasi Maskvos įkurtos, bet niekieno nepripažintos Padniestrės Moldovos Respublikos (PMR) gyventojai. Tokios pigios paslaugų bei viešojo transporto kainos čia yra įmanomos todėl, kad Maskva specialiai PMR parduoda dujas keliolika kartų pigiau nei Moldovai ir kitoms šalims.

Mažos kainos yra savotiška reklaminė apgaulė, kuri neatspindi tikros gyvenimo realybės PMR. Kokia ta realybė, nusprendžiau įsitikinti pats ir nuvykau į PMR sostinę Tiraspolį.

Moldovos sostinę Kišiniovą nuo Tiraspolio skiria vos 78 km, tačiau išvyką gerokai prailgina pasienyje vykstanti patikra bei kelyje įrengti postai.

Moldovos patikrinimo poste stovi vos keli kariai ir nėra jokio barikadinio įtvirtinimo. Tuo tarpu įvažiavimą į PMR saugo didelė grupė ginkluotų kariškių, kurie smulkmeniškai tikrina keleivių pasus. Keliuose – kas keletą ar keliolika kilometrų pristatyta barikadų, kurias saugo kariškiai. Nejučiomis kyla įtarimas, kad PMR vadovybė specialiai kuria įvaizdį, jog potenciali agresorė yra Moldova, o ne PMR esantys Rusijos kariai.


Į mano nustebimą, kodėl čia tiek daug barikadų, mikroautobuso kaimynė, dailės mokytoja, pareiškė, jog bijoma moldavų, mat Moldovoje gyvena 2,5 mln. gyventojų, o PMR – penkis kartus mažiau. Vadinasi, akivaizdu, kad mažesnė šalis privalo saugotis didesnės kaimynės, su kuria prieš 30 metų kariavo.

Nesiryžau ginčytis su pakeleive, nes artėjome prie pasienio kontrolės punkto, ir pabijojau, kad pašnekovei įskundus galiu būti neįleistas į PMR. Juolab kad bičiuliai iš Kišiniovo perspėjo apie tokią galimybę ir prašė jokiu būdu neprasitarti, jog esu žurnalistas.



Tarsi niūriais sovietmečio laikais

Paso patikra neužtruko, kariškis tik paklausė, ar vykstu kaip turistas ir ar neturiu filmavimo įrangos. Išgirdęs teigiamą patikinimą pasą grąžino.

Pravažiavę Banderų miestą su gražia restauruota viduramžių pilimi netrukus pasiekiame ir Tiraspolį. Einu į miesto centrą. Dešinėje išnyra parkas su naujai pastatyta bažnyčia ir nebaigtu įrengti fontanu. Aplink fontaną padaryti granitiniai paaukštinimai, ant kurių ateityje turbūt bus padėtos memorialinės lentos. Kol kas guli tik viena lenta su išraižytais keturių Rusijos carų portretais bei prierašu, kad tai skirta Romanovų dinastijos 400 metų jubiliejui pagerbti.


Vėliau tenka pamatyti ne vieną paminklą, aukštinantį carinės Rusijos laikus, tačiau nėra jokių užuominų, kad tas žemes kelis šimtmečius valdė Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, išsiplėtusi iki Juodosios jūros.

Pačiame Tiraspolio centre yra naujai įrengtas parkas, pavadintas carienės Jekaterinos II vardu bei papuoštas didžiule jos skulptūra. Šalia stovi kelių karvedžių skulptūros, o prie įėjimo į parką – stovai su informacija apie labiausiai carinei Rusijai ir Padniestrei nusipelniusius didikus bei kariškius.

Kitoje gatvės pusėje stūkso grandiozinė skulptūra – ant žirgo sėdintis generolas Aleksandras Suvorovas. Netoliese – didžiulis memorialas karų aukoms – jį puošia rusų tankas su užrašu „Už tėvynę“. Priešais kraštotyros muziejų, kitoje gatvės pusėje, stovi vietos vyriausybės bei parlamento rūmai, o prieš juos puikuojasi milžiniškas V. Lenino paminklas.

Tiraspolyje pasijunti tarsi grįžęs į niūrius sovietmečio laikus.



Žadėjo sukurti Rytų Šveicariją

Tai, kad PMR gyventi yra pavojinga, papasakojo žmogaus teises ginančios organizacijos „Promo-Lex“ vadovas Ionas Manole. Advokatas priminė, jog prieš 31 metus Padniestrėje inicijavusi rusakalbių gyventojų sukilimą ir nepriklausomybės paskelbimą Maskva žadėjo čia sukurti Rytų Šveicariją.


Maskva teigė, jog Padniestrėje yra daug gamyklų, visos jos klestės, o kartu klestės ir gyventojai. Tačiau dabar Padniestrėje uždarbiai yra apie 20 proc. mažesni nei Moldovoje ir vidutiniškai siekia apie 300–350 eurų. Vidutinė pensija – 70–100 eurų, o žmones nuo skurdo ir bado gelbsti tik maži komunaliniai mokesčiai. Maži jie čia todėl, kad Maskva Tiraspoliui dujas parduoda 15 kartų pigiau nei Moldovai. Tokiomis pigiomis dujomis PMR šiluminėje elektrinėje gaminama ir pigi elektra, bet tik saviems gyventojams, o Moldovai ją parduoda keliolika kartų brangiau.

„Blogiausia, jog PMR pavirto kontrabandos bei mafijos struktūrų kraštu. Čia vyrauja visiška teisinė savivalė“, – tvirtino I. Manola.



„Sheriff“ kompanijos monopolis

Iš už 100 km Ukrainoje esančio Odesos jūrų uosto į PMR iki karo didžiuliais kiekiais buvo gabenamos neapmokestintos prekės, kurios buvo parduodamos Ukrainoje ir Moldovoje. Iš nelegalios prekybos pelnėsi Ukrainos, Moldovos ir galimai net Rusijos oligarchai.

Milžiniškos pajamos padėjo Kišiniove steigti Maskvai palankius laikraščius ir televizijas, vykdyti ES ir NATO nepalankią propagandą.

PMR nepaprastai suklestėjo dviejų buvusių saugumiečių įkurta „Sheriff“ kompanija, išsikovojusi monopolinę padėtį daugelyje verslo sričių. Ši kompanija net 6 metus turėjo išimtinę teisę valdyti Moldovos muitinės antspaudą. Jį turėdama galėjo į Odesos uostą atvykusiuose laivuose turimas prekes performinti kaip moldaviškas ir parduoti į Vakarų valstybes apeidama įvairius ribojimus. „Sherif“ yra siejama tiek su legaliu, tiek su šešėliniu verslu, o jos savininkų pritarimas lemia, kas yra renkami PMR vadovais.



Siekis – likviduoti moldaviškas mokyklas

„PMR skelbia, jog rusų, ukrainiečių bei moldavų kalbos yra valstybinės, tačiau visi dokumentai pildomi tik rusiškai, tik šia kalba čia leidžiami laikraščiai, vyksta parlamento posėdžiai“, – sakė I. Manole. Advokato teigimu, yra siekiama likviduoti moldaviškas mokyklas, joms visaip trukdoma dirbti.

Tėvai, leidžiantys vaikus į moldaviškas mokyklas, patiria spaudimą, grasinimus, o vaikai išgyvena rusakalbių agresiją. „Promo-Lex“ rengia seminarus apie pilietinę visuomenę bei žmogaus teises, registruoja pažeidimus, gina nukentėjusiuosius, todėl jų veiklą PMR stengiasi apriboti, uždrausti.

„Vietoje žadėtos Rytų Šveicarijos PMR pavirto teisinės bei ekonominės savivalės šalimi, kurioje kiekvienam piliečiui yra grėsmė patekti į kalėjimą, jei tik jis šnekės ar darys ne tai, ko reikalaujama“, – tvirtino I. Manole.

Maskva PMR remti jau išleido per 40 mlrd. eurų, tačiau šie pinigai nusėdo į oligarchų bei prorusiškų partijų vadovų kišenes. „Kremlius tokius pinigus skiria ne šiaip sau, o žinodamas, kad išlaikydamas PMR gali šantažuoti ir Moldovą, ir Ukrainą“, – pasakojo I. Manole. Dėl to Maskva iš PMR neišveda savo armijos, nors pagal įsipareigojimą tai privalėjo padaryti dar prieš 19 metų.


Prieš 18 metų moldaviškas mokyklas per vasaros atostogas buvo norima uždaryti. PMR milicininkai įsilaužė į keletą moldavų mokyklų, išvežė į šiukšlyną vadovėlius bei mokymo priemones. Tačiau vienos mokyklos mokiniai su mokytojais tada užsibarikadavo pastate ir neįleido milicininkų. Vaikų tėvai maistą bei vandens butelius mėtė į mokyklos kiemą per tvorą. Šie nufilmuoti vaizdai papiktino Vakarų valstybes. Tuomet valdžiai nepavyko uždaryti moldavų mokyklų. Paveikta skandalo Maskva įsakė Tiraspoliui palikti šias mokyklas ramybėje, tačiau jų diskriminavimas tęsiasi lig šiolei.

Dubosarų mieste jau keliolika metų naujai pastatytai mokyklai neduodamas leidimas veikti, o vaikai glaudžiasi sename darželyje. Grigoriopolyje 30 metų neduodama leidimo statyti moldavišką mokyklą, ir vaikai autobusais kasdien vežami į Moldovą, kad galėtų mokytis gimtąja kalba.

„PMR skelbia, kad joje visos tautos yra lygios, tačiau tai – akivaizdus melas. Ten visi gyventojai yra rusinami“, – teigė I. Manole. Pašnekovas pasakojo, kad pasieniečiai dažnai reikalauja iš įvažiuojančių moldavų kyšio, gąsdina, jog suras priežastį juos suimti. Pavyzdžiui, surengs mašinos patikrinimą ir patys į ją padėję draudžiamų įvežti daiktų surašys pažeidimo protokolą. Dėl kyšių skundžiasi nemažai žmonių, tačiau PMR vadovybė į skundus neraguoja. O jeigu žmonės, gavę patarimą iš Moldovos advokatų, ima reikalauti savo teisių, jiems, anot I. Manolos, pasakoma: „Turi žmoną, vaikų, brolį ir sesę, senyvus tėvus, nejaugi nori, kad kam nors iš jų kiltų problemų?“




Eldoradas BUTRIMAS

Specialiai iš Tiraspolio



(Bus daugiau)





Galerija: Padniestrė




Publikuota: 2022-05-30 17:13:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pasėlių deklaravimo naujovės ūkininkams vis dar kelia neaiškumų
* Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų
* Vilkaviškietis – Europos vicečempionas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar stebėjote Savivaldybės tarybos komitetų posėdžius?
Nežinojau, kad juos transliuoja.
Taip, visus ir atidžiai.
Pažiūrėjau kelis epizodus.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Šaltis ir šalna
Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2023 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas