„Santaka“ / Paupio takus papuošė ilgametės draugystės simbolis / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių tvarkingą vidinį butą Maironio g., Vilkaviškyje (49 m², IV a., namas renovuotas, pilnai išmokėta renovacija, langai plastikiniai, pakeisti radiatoriai, įstiklintas balkonas, kambariai nepereinami, durys šarvuotos, dvigubos, signalizacija, 56 000 Eur). Tel. 0 614 82 403.
Galioja iki: 2024-10-19 16:04:57



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Rajono meras Algirdas Neiberka dėkojo „Sūduvio“ įgulai už ilgametį bendradarbiavimą.

Autorės nuotr.


Paupio takus papuošė ilgametės draugystės simbolis

Eglė KVIESULAITIENĖ


Vilkaviškyje, prie Šeimenos paupio tako, įvyko dar viena oficiali ceremonija – atidengtas priešmininio laivo „Sūduvis“ inkaras.



Tapo krikštatėviais

Nors inkaru vilkaviškiečiai ir miesto svečiai galėjo gėrėtis jau kuris laikas, oficiali atidarymo ceremonija surengta liepos 1 d. Į ją atvyko ir inkarą Vilkaviškiui dovanojusi „Sūduvio“ įgula, net trys jo kapitonai, esami ir buvę rajono vadovai, su kuriais jūreiviams teko bendrauti 23 laivo su Vilkaviškiu bendradarbiavimo metus. Į šventę buvo pakviesti istorikai, muziejininkai, buvusio mero Jono Mačio našlė Roma Mačienė.

Renginį vedusi rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė prisiminė „Sūduvio“ ir Vilkaviškio bendradarbiavimo istoriją, kuri prasidėjo 1999 metais, kai rajonui vadovavo J. Mačys. Jis ir tuometinė Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Brigita Pavalkienė tapo „Sūduvio“ laivo krikštatėviais.

Vėliau iš J. Mačio rajono vairą perėmus merams Algirdui Bagušinskui ir Algimantui Antanui Greimui graži draugystė tęsėsi, į Klaipėdą apžiūrėti Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų laivo „Sūduvis“ vyko rajono delegacijos, moksleiviai. Graži laivo įgulos draugystė užsimezgė su Alvito šv. Kazimiero namais, kaimų bendruomenėmis, krašto muziejumi. Jūreiviai tapo dažnais mūsų rajono švenčių svečiais.





Ypatingas laivas

„Sūduvis“ – ypatingas laivas. Jis buvo pirmasis Lietuvos karinių jūrų pajėgų priešmininių laivų divizione, tad vaidino labai svarbų vaidmenį ir savotiškai davė pradžią būsimai mūsų šalies laivyno integracijai į NATO.

„Sūduvis“ dalyvavo daugelyje tarptautinių ir nacionalinių pratybų ir operacijų. Plaukiojo ne tik Baltijos jūroje, bet ir kituose tarptautiniuose vandenyse, savo vardu nešdamas žinią apie mūsų kraštą. „Sūduvyje“ tarnybą atliko ne viena dešimtis jūreivių, kurie vėliau darbus pratęsė kituose kariniuose laivuose, per daugiau nei du dešimtmečius laivui vadovavo septyni kapitonai.

Tačiau 2019 m. vilkaviškiečius pasiekė žinia, jog 1958 m. pagamintas, Vokietijos bei Lietuvos laivynui tarnavęs „Sūduvis“ (M52) paseno ir karinei tarnybai nebetinkamas. Kilo grėsmė, kad mūsų rajono žmonėms draugystės simboliu tapęs laivas bus išardytas dalimis ir utilizuotas.

Visgi įvertinus didžiulį jo indėlį mūsų šalies jūreivystės istorijoje, „Sūduvį“ buvo nutarta paversti muziejumi. Kaip tik šiandien jis turi prisišvartuoti Danės upėje Klaipėdoje, o per Jūros šventę, liepos 29 d., vyks jo, kaip Jūrų muziejaus eksponato, atidarymas.





Dovanojo Vilkaviškiui

Ruošiantis perduoti laivą muziejui „Sūduvio“ įgula nutarė dalelę jo dovanoti Vilkaviškiui. Pernai į mūsų miestą atkeliavo vienas iš laivo inkarų, sveriantis apie 400 kg, kurį po ilgų paieškų ir svarstymų buvo nutarta pastatyti naujajame take prie Šeimenos upės. Akmenį, ant kurio pritvirtintas įspūdingas inkaras, dovanojo UAB „Vildega“ – taip gimė naujas mažosios architektūros elementas mūsų mieste.

Jį atidengti per šventę buvo patikėta rajono merui Algirdui Neiberkai ir paskutiniam „Sūduvio“ kapitonui Mindaugui Kloviškiui.
Danės upėje, Klaipėdoje, prišvartuotu muziejumi tapęs priešmininis laivas „Sūduvis“ duris lankytojams atvers per Jūros šventę, liepos 29 d.


Šventėje kalbėjęs „Sūduvio“ kapitonas vylėsi, kad Vilkaviškio bendruomenės bei įgulos draugystė nenutrūks ir ateityje. Mat jūreiviai jau įrengia naują laivą M55, kurį tikisi taip pat pavadinti „Sūduvio“ vardu. M. Kloviškis akcentavo, kad į Vilkaviškį jis su kolegomis visada atvyksta tarsi į savo antruosius namus ir jaučiasi čia labai laukiami.





Įamžino knygoje

Inkaro atidengimo proga pristatyta ir mūsų kolegos, „Santakos“ žurnalisto Andriaus Grygelaičio parašyta knyga „Sūduvis“. Istorinis laivas, sujungęs Klaipėdą ir Vilkaviškį“.

Autorius prisipažino, kad išgirdęs knygos iniciatoriaus Algimanto Mackevičiaus siūlymą parašyti knygą apie „Sūduvį“ idėją vertino skeptiškai, nes net neįsivaizdavo, ką įdomaus galima parašyti apie laivą. Visgi pradėjęs rinktis informaciją suprato, kad laivo istorija labai įdomi.

Norintieji paskaityti knygą galės ją rasti bibliotekose, kaimų bendruomenėse, ji dovanota „Sūduvio“ įgulos jūreiviams, Savivaldybei, tad liks istorijai kaip gražus laivo įgulos ir mūsų rajono žmonių bendradarbiavimo įamžinimas.

Už paramą knygos leidėjai dėkingi ūkininkams Robertui Mickevičiui ir Evaldui Mačiuliui, verslininkams Irenai ir Arvydui Abraičiams, Valdui Saukaičiui, Romualdui Žiugždai, Valerijui Gliaubicui, europarlamentarui Juozui Olekui, buvusiam Seimo nariui Kęstučiui Smirnovui, Karinių jūrų pajėgų karininkų klubui, rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkei Linai Kružinauskienei.



Laukė dešimtmetį

Ko gero, inkaras – dar ne paskutinis akcentas, papuošęs Šeimenos paupio takus, kurie taip pat oficialiai buvo atidaryti tik prieš savaitę, per Vilkaviškio miesto šventės renginius. Oficialiai juos atidarius vilkaviškiečiai jau gali džiaugtis ne tik puikia rekreacine zona, bet ir šunų vedžiojimo aikštele, lauko teniso kortais.

Primename, kad pati idėja sutvarkyti upelio pakrantes ir įrengti dviračių takus aktyviems Vilkaviškio bendruomenės nariams kilo daugiau nei prieš dešimtmetį. Verslininkas Aloyzas Beržanskis tuomet kreipėsi į savo mokyklos laikų draugą, garsų architektą Rolandą Paleką, kad šis žvilgtelėtų į mūsų miesto erdves profesionalo akimi.

Su komanda atvykęs į Vilkaviškį architektas dar 2011 metais parengė Šeimenos upelio pakrančių sutvarkymo ir jų panaudojimo rekreacinėms reikmėms viziją, kurią pavadino „Pasivaikščiojimu po Šeimenos paupį“.

Profesionali architektų komanda parengė per miestą tekančio upelio pakrančių sutvarkymo vizualizaciją. Trijų sumanių architektų R. Paleko, Petro Išoros ir Mato Šiupšinsko parengti koncepciniai pasiūlymai su vingiuojančiais takais, poilsio salelėmis, žaliosiomis zonomis, pėsčiųjų tilteliais, skulptūrų kompozicijomis sugulė į 57 puslapių knygelę, pavadintą „Šeimenos paupio parkas Vilkaviškyje“.



Projektas buvo įteiktas tuometiniams Savivaldybės vadovams A. A. Greimui ir Audriui Balbieriui, kurie jį palankiai įvertino, tačiau suprato, kad sumanymui įgyvendinti reikia labai daug lėšų.

Visgi praėjus daugiau nei dešimtmečiui graži vizija pagaliau įgyvendinta. Tiesa, pagal R. Paleko vizualizaciją liko nesutvarkyta dar viena erdvė – kur jungiasi Šeimenos ir Kastinės upės. Ji turėtų būti skirta ramesnio pobūdžio poilsiui su atokvėpio vietomis dviratininkams, suolelių grupėmis, upės vandens terasomis bei regykla prie Paežerių ežero. Belieka laukti, kad ir šis projektas būtų įgyvendintas.



Galerija: Knygos pristatymas




Publikuota: 2022-07-08 08:15:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Debatų dalyvius užklupo nepatogūs klausimai
* Sodai ūkininkus nustebino gausiu šiemetiniu obuolių derliumi
* Dienos kaime: tarp neįprastų agurkų ir... nuotaikingų eilėraščių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai