Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda ekologiškai užaugintų broilerių skerdieną (4,50 Eur už kg), česnakus (4 Eur už kg). Tel. 8 620 85 869.
Galioja iki: 2022-08-14 08:25:35 Parduoda naujas iš vielos nupintas pintines („gurbus“), kušetę. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2022-08-15 10:19:54 Parduoda lietus ratlankius R15 su naudotomis vasarinėmis padangomis HANKOOK (nuo CITROEN, 195/65, 130 Eur).
Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2022-08-15 10:20:18
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Šešupė vietovę padalino, o tiltas sujungė. Vinco Kudirkos muziejaus archyvo nuotr. Pasienio miestelio istorija – architektūroje ir literatūroje
Kudirkos Naumiestis, kadaise oficialiai vadintas Vladislavovu, pretendavo tapti vienu iš didžiausių Suvalkijos miestų. |
XIX a. antroje pusėje – XX a. pirmojoje pusėje mieste buvo rūpinamasi patogiu susisiekimu. Prieš 155 m., 1867-aisiais, jis tapo naujai sukurtos Naumiesčio apskrities centru, o praėjus dar dešimtmečiui čia vyko plento Vilkaviškis – Naumiestis – Šakiai tiesimo darbai.
Naumiesčio pažiba – 1877 m. pastatytas puošnus medinis tiltas per Šešupę. Tai jį satyroje „Lietuvos tilto atsiminimai“ išgarsino ir įamžino mieste gyvenęs Vincas Kudirka.
„Jau pusėtinas laiko galas, kaip aš tysau ant Šešupės. Jau daug vandens praleidau į Baltjūres; daug žmonių ašarų ir prakaito nuplaukė drauge su vandeniu; daug kojų, kurios mane mindžiojo, supuvo kapuose...
Pagimdė mane Lietuvos miškas; išvedė į svietą Lietuvių rankos; nuo Lietuvos žirgų kanopų pirmąkart sudundėjau...
O drūtas buvau tiltas!..
Da pamenu tą gadynę, kada ponai važinėjo, o žydai vaikščiojo pėsčiomis. Perlėks būdavo karieta, su ketvertu užkinkyta – aš nė nejaučiu!..
Sueis viso miesto žydai neš „neštines“ nuodėmės skandyt – aš ne linkt... Pervažiuos storiausias prabaščius – aš ne krust... da man smagiau, kad išlaikiau. <...>
Lenkai sakydavo, kad aš most. Sakykite, kaip sau norite, o aš žinau, kad aš tiltas ir drūtesnis ne kaip jūs most“, – 1896 m. rugsėjį parašytoje satyroje skaitytojui prisistatė devyniolika metų atstovėjęs tiltas. 1914 m. rudenį rusai, besitraukdami nuo pasienio, tiltą sudegino. Naumiestį užėmę vokiečiai 1915 m. pastatė antrą tiltą, tiesa, laikiną, o 1917 m. – ir trečią. Tiltai buvo mediniai.
Tarpukaryje, 1939 m. vasarą, per miestą tekančios Šešupės krantus sujungė ketvirtasis tiltas. Tai buvo Lietuvos nepriklausomybės 20-mečiui skirtas grakštus gelžbetoninis tiltas. Pagal Prano Morkūno projektą jį statė architektas Adolfas Jazbutis.
Naujojo tilto turėklus papuošė du bronziniai bareljefai: vienas – su V. Kudirkos atvaizdu ir įrašu „Dr. Vinco Kudirkos tiltas“. Bareljefo originalas šiu metu saugomas V. Kudirkos muziejaus ekspozicijoje.
Pagal Vinco Kudirkos muziejaus inf.
Publikuota: 2022-08-01 15:28:30
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Žemdirbių derlių niokoja lietus, paukščiai ir miško gyvūnai * Karštyje kankintis paliktas arklys
kybartiečiams kėlė ir gailestį, ir pyktį
*Jaunimas džiaugiasi galimybe vasarą užsidirbti ir įgyti patirties Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Pastovus ar nuolatinis? Būdvardis pastovus, -i vartojamas reikšme „nekintamas, vienodas“, pvz.: pastovus būdas, pastovi temperatūra. Jo nereikia painioti su būdvardžiu nuolatinis, -ė „apimantis visą laiką, nepertraukiamas, nepaliaujamas“.
Kai norima apibūdinti ilgą laiką ar nuolat trunkantį dalyką, vartotinas būdvardis nuolatinis, pvz., nuolatinė ekspozicija, nuolatiniai klientai, nuolatiniai skundai.
Šūksniai
Statistika
|