„Santaka“ / Kalvotosios Suvalkijos reljefas lankytojams – kaip ant delno / Gamta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gamta

Dalinkitės:  


Apžiūrėję plienines juostas ir ištyrinėję stende pateiktą informaciją lankytojai nesunkiai susidarys bendrą Kylininkų kalvyno vaizdą.

Autorės nuotr.


Kalvotosios Suvalkijos reljefas lankytojams – kaip ant delno

Eglė MIČIULIENĖ


Visuomenei buvo pristatytas atnaujintas ir dekoratyviais informaciniais elementais papildytas Kylininkų kraštovaizdžio kompleksas.

Visos kalvos – vienoje pievoje

Suvalkija nėra vien tik lygumos – dabar turistai gali vienoje nedidelėje teritorijoje pamatyti išraiškingą kalvotąją jos dalį.

Pievoje prie Šakių ežerėlio (Pajevonio sen.), mėlynuojančio maždaug pusketvirto kilometro nuo Pajevonio kaimo, įrengtos dekoratyvinės juostos, vaizduojančios reljefo pjūvius. Šios juostos nėra tik puošybos elementas, jų paskirtis – grafiškai pavaizduoti Kylininkų kalvų viršūnių aukštį lyginant su Šakių ežerėlio vietos altitude. Tam pasirinktos trys trasos per kalvas, pavaizduotos plieninėmis juostomis. Ant jų užrašyti kalvų pavadinimai, aukštis. Kad smalsiam turistui būtų lengviau susigaudyti, įrengtas dvipusis stendas, ant kurio vienos pusės padarytas reljefinis vietovės maketas, kitoje – informacinis skydas.

Prie medžiais apsupto vandens telkinio atnaujinta ir vizualiai prie pasikeitusios aplinkos pritaikyta senoji automobilių stovėjimo aikštelė. Netoliese pastatyta šiuolaikiška stoginė, kad keliauninkams būtų galima pasislėpti nuo kaitrios saulės ar lietaus.


Į akis krinta tai, kad prie stoginės nėra šiukšliadėžių. Niekas jų nepamiršo – tiesiog taip padaryta specialiai. „Vadovautasi skandinavišku modeliu: ką atsinešei į gamtą – viską išsinešk, kad nereikėtų kažkam iš paskos eiti ir tvarkyti“, – sakė Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Vištyčio regioninio parko grupės patarėjas Nerijus Paškauskas.

Koncertavo ir dėkojo

Į naujai sutvarkytos kraštovaizdžio draustinio teritorijos atidarymą ketvirtadienį susirinkę gyventojai galėjo paklausyti Vištyčio folkloro ansamblio „Šilojai“ dainų ir sveikinimų, kuriuos išsakė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorius Albertas Stanislovaitis bei jo pavaduotoja Rūta Baškytė, Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas, rajono Savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Seimo nario Algirdo Butkevičiaus patarėjas Valdas Riklius, Pajevonio seniūnė Gintauta Žaliniakienė ir kiti svečiai. Už geranoriškumą padėkota Šakių kaimo gyventojui Vidui Alkevičiui, leidusiam VSTT visuomeniniais tikslais naudotis jo privačiu žemės sklypu ir pastatyti jame regyklą.


Be abejo, visiems susirinkusiesiems buvo smalsu apžiūrėti naująjį Kylininkų kraštovaizdžio reljefą atspindintį statinį.

Kylininkų moreninio (slenkančio ledyno sustumdyto) kalvyno reljefui būdingos aukštos ir sudėtingos stačiašlaitės kalvos. O tų kalvų – ne taip ir mažai. Ožiakalnio, Pietkalnio, Guobkalnio, Stebukalnio, Varnakalnio santykinis aukštis (nuo vietos altitudės) siekia apie 40 metrų, o Ūskalnio ir Verstinkalnio – net 50 metrų. Tiesa, ne visas kalvas taip paprasta pamatyti. Kai kurios yra apaugusios mišku, tad rasti jas galima nebent pagal koordinates.

Nuo ežerėlio – iki regyklos

Kylininkų kraštovaizdžio komplekso vertybes lankytojams geriausia pasiekti ir pažinti žygiuojant pėsčiomis.

Turistams, nutarusiems apsilankyti Vištyčio regioninio parko Kylininkų kraštovaizdžio komplekse, siūloma kelionę pradėti nuo Šakių ežerėlio, žemiausios regioninio parko vietos, iškilusios 155 m virš jūros lygio. Daug kas šią įspūdingą vietovę vadina mažąja Šveicarija. Čia įrengta rodyklė kviečia kelionę tęsti link Suopkalnio regyklos, esančios už maždaug 700 metrų.

Regykla įgyvendinant projektą taip pat atnaujinta: joje pastatyta trapecijos formos stoginė su suoliukais. Iš čia atsiveria puikus vaizdas į Suvalkijos lygumas, o esant giedram orui tolumoje netgi matosi aukščiausi Marijampolės pastatai ir Kudirkos Naumiesčio bažnyčios bokštai.


Norintieji pasidairyti gali nuo regyklos leistis serpantinu, įtrauktu į Vištyčio regioninio parko pėsčiųjų ir dviratininkų maršrutus.

Žmonių mėgstama vieta

Kylininkų kraštovaizdžio kompleksas sutvarkytas pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų. Projektą inicijavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, vykdė Vištyčio regioninio parko direkcija, rangovas – UAB „Babėnų transportas“.

Projekto iniciatoriai tikisi, kad Kylininkų kraštovaizdžio kompleksas bus pamėgtas ne tik Suvalkijos, bet ir visos Lietuvos žmonių.

Kaip sakė N. Paškauskas, ši graži regioninio parko teritorija ir iki šiol buvo poilsiautojų mėgstama ir lankoma vieta. Tačiau prie Šakių ežerėlio anksčiau stovėjusius įrenginius parko direkcijai ne kartą teko pakeisti, atnaujinti, nes juos apgadindavo vandalai, o sunkūs mediniai lauko baldai porą kartų buvo netgi pavogti.

Tad labai norisi tikėti, kad atjaunėjusi mažoji Šveicarija sulauks tiktai kultūringų lankytojų, kurie sugebės saugoti ir neniokoti to, kas padaryta jų pačių labui.



Galerija: Kalvotoji Suvalkija




Publikuota: 2022-08-08 08:03:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai