Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Rugsėjo 1-ajai artėjant
Tėvai sutrikę, kas jiems priklauso: atostogos, tėvadienis ar tik neapmokama diena? Artėjant rugsėjo 1-ajai tėvai suka galvą, kaip palydėti vaikus į mokyklos ar darželio šventę. Tiesa, su teisininkais šiuo klausimu neretai konsultuojasi ir darbdaviai, abejojantys, ką tiksliai gali pasiūlyti darbuotojams. |
Advokatų kontoros „TGS Baltic“ darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė paaiškino, kokias galimybes darbuotojams šią dieną gali pasiūlyti įmonės.
„Tiek nebuvimo darbe teisėtumas, tiek apmokėjimas už tą laiką yra svarbūs klausimai, kurie turėtų būti aiškiai aptarti darbdavių ir darbuotojų“, – sakė teisininkė. Šis klausimas yra ypač aktualus daugeliui tėvų artėjant mokslo metų pradžios dienai, kai mokyklose ir darželiuose vyksta šventės, kuriose nori dalyvauti ir tėvai.
Pasak teisininkės, dažniausiai šiai dienai patys tėvai nusprendžia panaudoti turimus mamadienius ar tėvadienius, to gali prašyti ir darbdaviai, tačiau tai negali būti įpareigojimas laisvą dieną naudoti būtent mokslo metų pradžiai. „Šis principas gali būti įtvirtintas darbdavio Darbo tvarkos taisyklėse ir tai būtų pagirtina, nes darbuotojai iš anksto žinotų apie tokį darbdavio pageidavimą, be to, ši taisyklė būtų taikoma vienodai visiems darbuotojams“, – pastebėjo dr. I. Povilaitienė.
Nuo rugpjūčio įsigaliojus Darbo kodekso pokyčiams, vieną vaiką iki 12 metų auginantys tėvai turi teisę į mamadienį ir tėvadienį kartą per 3 mėnesius, auginantys du vaikus iki 12 metų – turi galimybę pasinaudoti viena laisva diena kartą per mėnesį, o auginantys tris ir daugiau vaikų iki 12 metų kiekvienas iš tėvų gali pasinaudoti viena laisva diena per mėnesį. Tėvai, auginantys du vaikus iki 12 metų, kai vienas jų ar abu turi negalią, įgyja teisę pasiimti 2 laisvas dienas per mėnesį ir už tai gauti darbo užmokestį.
Jeigu darbuotojas naudojasi mamadieniu arba tėvadieniu, jam už laisvą nuo darbo laiką yra mokamas vidutinis darbo užmokestis.
Teisininkė priminė, kad tuo atveju, kai darbuotojas jau yra išnaudojęs jam priklausantį mamadienį ar tėvadienį, jis gali pasinaudoti Darbo kodekse numatyta teise prašyti laisvo neapmokamo laiko.
„Darbo kodekse numatyta, kad darbo dienos (pamainos) metu darbuotojo prašymu, jeigu darbdavys sutinka, suteikiamas nemokamas laisvas laikas darbuotojo asmeniniams poreikiams tenkinti. Taigi, kai kuriais atvejais būtent nemokamas laisvas laikas gali būti išeitis rugsėjo 1-ąją praleisti kartu su vaiku“, – akcentavo dr. I. Povilaitienė.
Esant galimybei, darbuotojas rugsėjo 1-ąją taip pat gali pasinaudoti savo sukauptomis kasmetinėmis atostogomis.
Su klientais bendraujanti teisininkė pastebėjo, kad vis dažniau pačios įmonės darbuotojų naudų krepšelyje tam tikromis progomis dovanoja savo darbuotojams apmokamą laisvą laiką. Pavyzdžiui, vaiko mokyklos ar universiteto baigimo, jubiliejaus proga ar kitomis dienomis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jos turėtų būti įformintos Darbo tvarkos taisyklėse, kurios taikomos vienodai visiems darbuotojams. Visi įmonės darbuotojai turėtų būti susipažinę su galiojančiomis Darbo tvarkos taisyklėmis.
Pagal pranešimą spaudai
Publikuota: 2022-08-29 09:02:41
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Rajone daugėja pasėlius
draudžiančių ūkininkų
* Jauni muzikantai ateitį regi Vilkaviškyje
* Vienos moters istorija yra visų
moterų istorija
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|