„Santaka“ / Po pasienį aidėjo „Pasienio Sūduva“ / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Teatralizuotos ekskursijos akimirkos Kudirkos Naumiestyje.

Rimanto ABROMO nuotr.


Po pasienį aidėjo „Pasienio Sūduva“


Rugsėjo 17 dieną Sudarge praūžė paskutinė projekto „Pasienio Sūduva“ ekskursija. Idėja pakviesti pažinti pasienio Sūduvos miestelius, galinčius pasigirti sena istorija ir įdomiais kultūros paveldo objektais, kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio Vinco Kudirkos muziejaus darbuotojams. Prie projekto greitai prisijungė ir kitos įstaigos bei organizacijos: Šakių ir Vilkaviškio rajonų savivaldybių viešosios bibliotekos, Vištyčio regioninio parko lankytojų centras, Kybartų bendruomenė.

Įgyvendinant projektą buvo surengtos keturios ekskursijos po Sūduvos pasienio miestelius – Kybartus, Vištytį, Kudirkos Naumiestį ir Sudargą. Ekskursijose galėjo dalyvauti visi norintieji.

Pirmoji ekskursija buvo surengta Kybartuose. Ekskursantai, neišgandę besibaigiančios vasaros karščių, rugpjūčio 28 dieną rinkosi prie Kybartų autobusų stoties. Vedami Kybartų bendruomenės pirmininko Vito Katkevičiaus dalyviai aplankė Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčią, Kybartų muitinę, vietą, kur prezidentas Antanas Smetona perėjo sieną, traukdamasis iš Lietuvos 1940 m., Aleksandro Neviškio cerkvę ir kitus objektus. Ekskursiją po Kybartus vainikavo apsilankymas geležinkelio stoties rūsiuose.



Antroji ekskursija vyko Vištytyje rugsėjo 3 dieną. Šį kartą ekskursantus pasitiko Vištyčio regioninio parko lankytojų centro administratorė Živilė Grimailaitė, kuri ir lydėjo visos kelionės po Vištytį metu. Dalyviai apžiūrėjo regioninio parko lankytojų centre veikiančią ekspoziciją „Kalvotoji Suvalkija“, išgirdo ne vieną įdomią istoriją iš gydytojo, monografijos „Vištytis“ autoriaus Viliaus Kočiubaičio ir mokytojo, istoriko Juozo Jurkyno. Taip pat buvo aplankyta Irenos Kačkauskienės vadovaujama meno galerija „Švytinti žemė“, senoji Vištyčio aliejinė, Vištyčio malūnas ir kiti kultūros paveldo objektai. Ekskursijos pabaigoje dalyvių laukė nuotaikinga koncertinė programa, kurią atliko folkloro ansamblis „Šilojai“ (vad. Aldona Krapavickienė).

Trečioji projekto ekskursija vyko Kudirkos Naumiestyje, kartu paminint ir Europos paveldo dienas. Teatralizuotos ekskursijos metu dvi visa girdinčios ir žinančios ponios (Vinco Kudirkos muziejaus edukatorė Vaida Janulevičiūtė ir Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkė Kristina Vaitiekaitienė) keliavo po Kudirkos Naumiestį, o iš paskos sekė gausus būrys smalsuolių. Buvo aplankytas Vinco Kudirkos paminklas, užsukta į muziejų, kur dalyviams buvo „išduotas kreditas ir dokumentai“. Ekskursijos dalyviai ne tik lankė kultūros paveldo objektus mieste, bet ir patyrė daugybę nuotykių: regėjo, kaip iš Širvintos miesto nusileido erelis – karo šauklys, slėpė nuo žandaro „kontrabandines prekes“, įsigytas Prūsuose, prie Prano Sederevičiaus skulptūrų išvydo netikėtai pasirodžiusius „JAV prezidentą Džoną Kenedį su žmona“. Galiausiai ekskursantai aplankė Vinco Kudirkos kapą, kur pagerbdami Lietuvos himno autoriaus atminimą kartu sugiedojo „Tautišką giesmę“.



Kelionė po pasienio Sūduvą baigėsi Sudarge, kur miestelio centre dalyvius pasitiko zanavykišku tautiniu kostiumu pasipuošusi Šakių viešosios bibliotekos bibliotekininkė, gidė Valerija Endriukaitienė. Ji ir aprodė įdomiausius Sudargo kampelius: vokiečių susprogdintos, o galutinai sovietmečiu sugriautos katalikų bažnyčios likučius, evangelikų bažnyčią, vietą, kurioje, kaip manoma, gyveno kunigas, knygnešys Martynas Sederevičius. Aplankę šio drąsaus knygnešio kapą, dalyviai keliavo prie Sudargo piliakalnių, kur išgirdo apie kadaise čia gyvenusį kunigaikštį Sudargą ir kryžiuočių sunaikintą pilį bei nepaprastus grybukus, „augančius“ ant piliakalnių.

Džiugu, kad ekskursijos buvo aktualios visuomenei ir sulaukė beveik 300 dalyvių iš įvairių Lietuvos kampelių. Dėkojame visiems dalyvavusiems ir aplankiusiems pasienio Sūduvos miestelius. Lauksime jūsų apsilankant dar ne kartą.

Projektas dalinai finansuotas Kultūros paveldo departamento lėšomis.



Vinco Kudirkos muziejaus inf.

Užsk. 1986



Publikuota: 2022-10-03 16:39:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai