„Santaka“ / Lietuvos centriniam valstybės archyvui perdavė Kybartų aktus / Įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Įdomu

Dalinkitės:  


Kybartų aktus galima vertinti kaip konstitucinį nepriklausomos Lietuvos valstybės tęstinumą įtvirtinančius dokumentus.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotr.


Lietuvos centriniam valstybės archyvui perdavė Kybartų aktus


Mūsų šalies ambasadoje Italijoje istorikė Daina Lozoraitis Lietuvos centriniam valstybės archyvui perdavė Kybartų aktų originalus.

Kybartų aktai – 1940 m. Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos pasirašyti dokumentai, kuriais įgyvendinta nuostata dėl valdžios perdavimo: Lietuvos Ministru Pirmininku paskirtas Stasys Lozoraitis ir jam pavesta pavaduoti Prezidentą. Remiantis šiais svarbiais dokumentais buvo galima sudaryti egzilinę vyriausybę.

Ilgą laiką Lietuvos istorijos tyrinėtojams ramybės nedavė klausimas, kur galėtų būti saugomi Kybartų aktų originalai. Ši paslaptis visai neseniai buvo atskleista, ji siejama su Lozoraičių šeimos saugotu archyvu Romoje.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pažintį su Lietuvos Respublikos diplomato Kazio Lozoraičio šeima pradėjo dar 2003 m., kai diplomatas, buvęs Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius prie Šv. Sosto ir Italijos lietuvių bendruomenės valdybos narys Kazys Lozoraitis pirmą kartą apsilankė Archyve. 2006 m. Romoje diplomatas K. Lozoraitis perdavė Archyvui Lietuvos diplomatijos šefo S. Lozoraičio ir Lietuvos diplomatinės tarnybos užsienyje rašytinius dokumentus, taip pat nuotraukas, videojuostas.


Vėliau Lozoraičių šeima archyvui perdavė kitus jos išsaugotus Lietuvos diplomatinės tarnybos dokumentus. Tarp 2006–2008 m. perduotų dokumentų Kybartų aktų originalų nebuvo. Archyve saugomuose Lietuvos pasiuntinybių fonduose buvo tik patvirtinti Kybartų aktų nuorašai. Bandyta aiškintis, kur ir kaip galėjo dingti šie svarbūs Lietuvos valstybei dokumentai, keltos įvairios versijos.

Tik neseniai, susisiekus su diplomatų Lozoraičių dinastijos palikuone istorike D. Lozoraitis, paaiškėjo, kad Kybartų aktų originalai buvo saugomi Lozoraičių namuose Romoje. D. Lozoraitis dėka Kybartų aktai grįžta į Lietuvą. Kartu buvo perduoti ir kiti svarbūs dokumentai, dienoraščiai, nuotraukos ir kino medžiaga.

Renginyje Lietuvos ambasadoje Italijoje svečius sveikinusi ambasados patarėja Laura Tilūnaitė priminė, jog Kybartų aktus galima vertinti ir kaip konstitucinį nepriklausomos Lietuvos valstybės tęstinumą įtvirtinančius dokumentus.

Lietuvos ambasadoje Italijoje iškilmingame renginyje rugsėjo 29 d. taip pat dalyvavo Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys bei ambasadorius ir istorikas dr. Vytautas Žalys. Įteikdamas istorikei D. Lozoraitis „Archyvaro garbės ženklo“ apdovanojimą D. Žižys pažymėjo, kad ši diplomatų Lozoraičių dinastijos palikuonė visą laiką puoselėjo šeimos tradicijas, rūpinosi Romoje likusiais mūsų valstybei reikšmingais Lietuvos diplomatinės tarnybos bei Lozoraičių šeimos dokumentais, juos tvarkė. Direktorius pabrėžė, kad Lozoraičių šeimos indėlis išsaugant svarbius Lietuvos valstybei dokumentus yra puikus pilietiškumo ir patriotizmo pavyzdys.


Susirinkusiesiems kalbėjęs ambasadorius ir istorikas dr. V. Žalys papasakojo apie perduodamų dokumentų reikšmę, jų paieškų peripetijas ir pasidžiaugė prasminga dovana Lietuvai.



Lietuvos centrinio valstybės archyvo inf.



Publikuota: 2022-10-13 14:41:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai